• BIST 1.377
 • Altın 456,419
 • Dolar 8,1423
 • Euro 9,7124
 • Kars 5 °C
 • Ardahan 4 °C
 • Iğdır 16 °C

MHP ve Ülkü Ocakları Hocalı Soykırımının TBMM’de kabul edilmesi için imza kampanyası başlattı

MHP ve Ülkü Ocakları Hocalı Soykırımının TBMM’de kabul edilmesi için imza kampanyası başlattı
Kars Ülkü Ocaklarından “Karabağ'a Hürriyet, Hocalı'ya Adalet” basın açıklaması ve imza kampanyası

 

 Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kars İl Başkanlığı ve Ülkü Ocakları İl Başkanlığı, Azerbaycan Hocalı Soykırımının Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) kabul edilmesi için imza kampanyası başlattı. Başbakana seslenen Ülkü Ocakları Kars İl Başkanı Onur Ersançmış, imzalanan Ermeni protokolünün derhal iptal edilmesi gerektiğini söyleyerek, “Başta Doğukapı’nın açılması meselesi olmak üzere ermeni taleplerini elinizin tersiyle reddediniz.” dedi.

 

Faikbey ve Atatürk Caddesi kavşağındaki At Heykeli önünde düzenlenen imza kampanyası ve “Karabağ’a Hürriyet, Hocalı’ya Adalet” başlıklı basın açıklamasında, hükümeti uyaran ülkücüler hem Amerika hem de İsveç parlamentolarının almış oldukları soykırım kararını kınayıp lanetlediler.

 

Sloganlar eşliğinde başın açıklaması yapan Ülkü Ocakları Kars İl Başkanı Onur Ersançmış, Hocalı katliamının faillerinin yakalanıp yargılanması ve Azerbaycan Türklerinin terk etmek zorunda kaldıkları Dağlık Karabağ ve diğer bölgelerdeki evlerine geri dönebilmeleri için ve Ermenilerin işgal ettikleri Azerbaycan topraklarından çekilmeleri gerektiğini söyledi.

 

Ersançmış, “Hocalı Katliamı, Karabağ Savaşı sırasında 1992 yılında, 25 Şubat’ı 26 Şubat’a bağlayan gecede Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında yaşanan Azerbaycan Türklerinin Ermeniler tarafından toplu şekilde öldürülmesi olaydır. Saldırıda ölenlerin sayısı, Azerbaycan Cumhuriyeti'nin resmi açıklamasına göre, 106’sı kadın, 83’ü çocuk olmak üzere toplam 613, bazı kaynaklara göre ise toplam bin 300 kişidir. Cesetler üzerinde yapılan incelemelerde cesetlerin birçoğunun yakıldığı, gözlerinin oyulduğu, başları kesildiği görülmüştür. Hamile kadınlar ve çocuklar bile bundan nasibini almıştır. Ancak Hocalı’daki insanlık dramı uluslararası medya ve insan hakları izleme komitesi gibi saygın uluslararası insan hakları örgütleri tarafından belgelendirilmiş olmasına rağmen dünyadaki karar vericiler bu korkunç suçu tanımada yetersiz kalmakta ve Müslüman Türklere karşı çifte standart uygulamaktadır.” diye konuştu.

 

Hocalı’da gerçekleştirilen katliama giden süreçte, Ermenileri Rusların desteklediği yönünde ciddi bulgular bulunduğuna da dikkat çeken Ersançmış, “Ermeni gönüllülerden oluşan silahlı gruplar Karabağ’a yerleştirilmiştir. Ardından Gorbaçov, 25 Temmuz 1990’da yayımladığı bir kanun ile kanunları dahilinde olmayan silahlı grupların kurulmasını yasaklamış ve kanunsuz olarak saklanan silahlara el konulmasını sağlamıştır. Bu kanunla birlikte Azerbaycan’ın bütün bölgelerinde av silahları da dahil olmak üzere silahlar toplanmış, Dağlık Karabağ’da ise bu görev Rus askerleri tarafından yerine getirilmiştir. 1990 yılının Ağustos ve Eylül aylarında Ermeniler saldırılarını doğrudan Azerbaycan Türklerine yöneltmeye başlamışlar, otobüs baskınları, yol kesme gibi terör eylemlerine kalkışmışlardır. 1990 yılı başlarında yaklaşık 186 bin Azerbaycan Türkü, Ermenistan’dan Azerbaycan’a gitmeye zorlanmıştır. Ekim 1991’de ilk Azeri köyü Ermenilerce ele geçirilmiştir. Hocalı Katliamı, Rus askerlerinin desteğiyle 25-26 Şubat 1992’de Hocalı’ya ulaşan Ermeni kuvvetlerince gerçekleştirilmiştir. Rusya olaylarla ilgisinin olmadığını iddia etse de, Rus ordusuna ait 366. alayın 1991’in sonbaharından beri Ermenilerin safında savaştığı, alaydan kaçan dört askerce doğrulanmıştır. Bu nedenle, bu katliam konusunda adaleti sağlayamayanlar için Yüce Türk Milletine öncülük yapması konusunda, temel insanlık onuru ilkelerine ulaşmak, açık ve doğru bir şekilde Hocalı katliamını insanlığa karşı işlenmiş bir suç olarak kabul etmeniz ve Hocalı katillerinin adalete teslim edilmelerini sağlamak konusunda çağrıda bulunuyorum. Ayrıca yaklaşık 1 milyon Azerbaycanlının şu anda ermeni işgali altında olan Dağlık Karabağ ve diğer bölgelerdeki evlerine güvenli ve onurlu bir şekilde geri dönmelerinin sağlanması hususunda Türkiye’deki ve dünyadaki insan hakları örgütlerini göreve çağırıyorum. Dağlık Karabağ’a hürriyet Hocalı’ ya adalet istiyoruz.” şeklinde konuştu.

 

Hükümete ve Başbakana da seslenen Ersançmış, şunları söyledi:

“Ayrıca geçtiğimiz günlerde ermeni protokolünü imzalayıp Azerbaycanlı soydaşlarımıza ihanet eden AKP Hükümetini de Yüce Türk milletine ve Kars halkına teşhir etmek istiyorum. Bütün dünya ve AKP Hükümeti bilsin ki Ermeniler işgal ettikleri Azerbaycan topraklarından çekilmeden ve Türkiye’ye yönelik toprak-tazminat ve soykırım iddialarından vazgeçmeden Doğukapı açılamaz ve Ermenilerle ilişkilerimiz normalleşemez. Bu protokolü imzalamanız bile Amerikan temsilciler meclisinden sözde soykırım yalanının geçmesine engel olamamıştır. Bu vesileyle hem Amerika hem de İsveç parlamentolarını almış oldukları bu haksız kararlardan dolayı kınıyoruz ve lanetliyoruz. Buradan AKP Hükümetine ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a sesleniyoruz: Eğer Türkiye’nin hükümeti ve başbakanıysanız gereğini yapınız imzaladığınız ermeni protokolünü derhal iptal ediniz. Bundan sonra Amerika ve obama aracılığıyla gelecek olan başta Doğukapının açılması meselesi olmak üzere ermeni taleplerini elinizin tersiyle reddediniz. Biz Ülkücüler Dağlık Karabağ sorununu ve Hocalı katliamını unutmayacağız unutturmayacağız. Çünkü kardeş Azerbaycan halkı gibi hepimiz Müslüman’ız hepimiz Türk’üz. Bu bağlamda bütün dünya bilsin ki, Dağlık Karabağ bizim meselemizdir, Hocalı soykırımı bizim meselemizdir, bizim davamızdır. Velhasıl bir bütün olarak Azerbaycan meselesi bizim davamızıdır. Ülkü Ocakları olarak Azerbaycan davasının sahibi ve takipçisi olmaya devam edeceğiz.”

 

Basın açıklamasından sonra Hocalı Soykırımının TBMM’de kabul edilmesi için imza kampanyası başlatıldı. Kampanyaya çok sayıda vatandaş da katıldı. İmza kampanyası sürüyor.

 • Yorumlar 4
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751