• BIST 1.557
  • Altın 441,900
  • Dolar 7,4740
  • Euro 9,0282
  • Kars -6 °C
  • Ardahan -7 °C
  • Iğdır 1 °C

Müdür Düzgün: “Tohum Bizden Üretim Sizden”

Müdür Düzgün: “Tohum Bizden Üretim Sizden”
Kars Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, yaklaşık 400 bin TL tutarında sertifikalı tohum desteği veriyor.

Tacettin DURMUŞ / KARS MANŞET

Kars Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Bakanlığın desteğiyle ilimizde yem bitkisi üretimini geliştirmek ve geçtiğimiz yıl yaşanan kuraklık sebebiyle, çiftçinin 2018 yılı üretim sezonunda tohumluk sıkıntısı çekmemeleri amacıyla yaklaşık 400 bin TL tutarında sertifikalı tohum desteği veriyor.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Dr. Hüseyin Düzgün, ‘Tohum Bizden Üretim Sizden’ Projesi ile hazırladıkları 126 ton sertifikalı yulaf tohumluğu ve 65 ton sertifikalı tritikale tohumun dağıtımı Kars Tarım Kredi Kooperatifi marifetiyle dağıtmaya başladıklarını açıkladı.

Tarım Kredi Kooperatifinde gerçekleştiren tohum dağıtımına nezaret eden Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Dr. Hüseyin Düzgün, gazetecilere yaptığı açıklamada,2018 yılı üretim sezonunda il ve ilçelere bağlı köylerde yem bitkisi üretimi yapan toplamda 473 çiftçiye yaklaşık 400 kg civarında tohumluk dağıtılacağını bildirdi.

9 bin 550 dekarlık alanda yem bitkisi ekimi yaptırılacağını da belirten Müdür Düzgün: “Böylelikle ilimiz hayvancılığında büyük önem taşıyan ve işletme maliyetlerinin yüzde 70 ini oluşturan yem maliyeti konusunda ilimiz çiftçileri desteklenerek hem kaliteli kaba yem üretiminin devamlığı hem de üretiminin artırılması sağlanacaktır. Ayrıca bu proje kapsamında dağıtılan yem bitkilerini ekecek olan ve ekilişlerini ota biçerek hasat edecek çiftçilere dekar başına 75 TL yem bitkisi desteği ve 19 TL’de mazot ve gübre desteği vereceğiz. Sadece bu proje ile ilimiz çiftçilerine 400 bin TL proje bedeli olmak üzere 716 bin 250 TL yem bitkileri üretimi desteği, 181 bin 450 TL mazot ve gübre desteği, 57 bin 300 TL’de yurt içi sertifikalı tohum kullanımı desteği olmak üzere yaklaşık 1 milyon 400 bin TL’lik destekleme ödemesi yapılacaktır.” Dedi.

YEM BİTKİLERİNİ YEŞİL OT OLARAK BİÇME KÜLTÜRÜNÜ YAYMAK İSTİYORUZ

Projenin hükümet ve ilgili bakanlıklar katında geçmesi ve kaynağını sağlamak için verdikleri destekten dolayı Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ve Kars Milletvekili Selahattin Beyribey’e teşekkür eden Müdür Düzgün açıklamasında ayrıca: “Öncelikle Yem bitkilerini yeşil ot olarak biçme kültürünü yaymak istiyoruz. Bilindiği gibi geçen yılın kurak geçti.  Çiftçilerimizin hem hayvanlarını beslemesinde hem de kaba yem ihtiyacını karşılamak açısından bir can suyu olsun istedik. Çiftçilerimize yem bitkisi ekimini teşvik etmek istedik.  Hem de yem bitkilerini yeşil ot olarak kullanma alışkanlığını artırmak istiyoruz. Yulaf tohumluğu ve tritikale her ikisini de bölgemizde yeşil olarak kullanımı yaygın değildi. Biz çiftçimize bu alışkanlığı kazandırmak maksadıyla ve kısmen de destek olsun amacıyla bir proje yaptık. Projemizi bakanlığa gönderdik tabi bu proje dört yüz bin liralık bir proje. Projenin kaynağını sağlamak için başta ulaştırma bakanımız Sayın Ahmet Arslan ve Milletvekilimiz Selahattin Beyribey’ın yardımlarıyla bakanlığımızdan bu paranın tez elden çıkarılması sağlandı. Para çıktıktan sonra aralık ayında tohumluğun en yoğun olduğu zaman tohumluğun çürüyeceği ve hasar alacağı düşüncesiyle hemen teslim etmedik. Ekiliş zamanı, havalar güzelleşince toprağımız tavına gelince dağıtalım dedik. Aynı anda yedi ilçemizde de bu dağıtım devam etmektedir. Biz burada çiftçilerimize kazan kazan kültürünü aşılamak için çabalıyoruz. Bizim amacımız hem yetiştiricilerimizin ve çiftçilerimizin gelirlerine gelir katmaları için bir çaba sarf etmek hem de ilimiz hayvancılık şehri yüzde yetmiş, seksen insanımızın tarımdan geçimini kazandırdığı bir şehir hayvanın olduğu yerde de baş gider kaba yem dediğimiz ot gideridir. Tabi iklim değişiyor kuraklık oluyor, yağış olmuyor. Bu manada çiftçimizin önlemini alması için yeşil ota yem bitkisine yöneltmemiz için yapmış olduğumuz bir projeydi. Çiftçilerimizle konuştuk kendileriyle çok ciddi yankı buldu memnun oldular. İnşallah ilerleyen günlerde yeni projeler kazandırmayı istiyoruz. Burada ekilişi yapılmayan ama geliri çok fazla verimi çok fazla ürünleri şimdiden kazandırmaya başlıyoruz. Hayırlı olsun.”şeklinde ifadeler kullandı.

mudur-duzgun-“tohum-bizden-uretim-sizden”-(1).jpgmudur-duzgun-“tohum-bizden-uretim-sizden”-(2).jpgmudur-duzgun-“tohum-bizden-uretim-sizden”-(3).jpgmudur-duzgun-“tohum-bizden-uretim-sizden”-(4).jpgmudur-duzgun-“tohum-bizden-uretim-sizden”-(5).jpg

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751