• BIST 1.361
 • Altın 452,998
 • Dolar 8,1517
 • Euro 9,7028
 • Kars 4 °C
 • Ardahan 5 °C
 • Iğdır 13 °C

müzede hayata geçirilen Çocuk Müzesinde Kars pilot il seçildi

müzede hayata geçirilen Çocuk Müzesinde Kars pilot il seçildi
Konuyla ilgili açıklama yapan Kars Müze Müdürü Necmettin Alp, Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinasyonluğunda Genel Müdürlüğün belirlediği 7 müzede Çocuk Müze Projesi başlatıldığını söyledi.

Kars, Kahramanmaraş, Sinop, Sivas, Alanya ve Erzurum’da 7 müzede uygulanan projede Kars’ın pilot bölge seçildiğini de belirten Alp, “Birleşmiş Milletler (BM), UNICEF, Kafkas Üniversitesi, Kars Müzesi, Kars İl Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklaşa bu proje çerçevesinde çocuklarımızın müzede uygulamalı eğitim yaparak Çocuk Müze çalışmalarının belli bir düzeye getirilmesi için alt yapı sorunlarını gidermeye çalışıyoruz. Bunlar giderildikten sonra çocuk atölyeleri düzenlenecek. Ve ilimizdeki öğrencilerin özellikle İlköğretim öğrencilerinin müzede uygulamalı eğitim yapması için bu kuruluşlarla birlikte ortaklaşa çalışma yapacağız.” dedi.

 

ANI ÖREN YERİNDE BU YILDA RESTORASYON ÇALIŞMALARINA BAŞLANACAK

Alp, Anı Harabeleri’nde bu yıl yapılacak çalışmalarla ilgili olarak da, “Anı Ören Yeri’ndeki çalışmalar yıllardan beri devam ediyor. Bu sene yine yoğun bir program var. Öncelikle Mimar Sinan Üniversitesi’nden Prof. Dr. Yaşar Çoruhlu başkanlığındaki Bakanlar kurulu kararıyla arkeolojik kazılar yine 2010 yılı sezonu içerisinde devam edecek. Bunun yanında Anı Ören Yeri’nde belirlenen 3 büyük yapı olan Büyük Katedral, Aziz Pirkiç Kilisesi ve Polatoğlu Kilisesi’nin restorasyon çalışmalarının başlaması sağlanacak. Daha önce başlanan Ebu-l Menhuçer Camii ile Resimli Kilise’nin restorasyonları da tamamlanmak üzere. Ayrıca Ani Ören Yeri’nde çevre düzenleme çalışmaları ile karşılama merkezi yapılması için de Bakanlığımızca çalışmalar son aşamaya getirildi.” diye konuştu.

 

KAÇAK KAZIDAN UZAK DURUN

Kaçak kazı yapanlara uyarılarda bulunan Alp, şunları söyledi:

“Kaçak kazılar yada kültür varlıklarının tahribine yönelik bazı olaylar oluyor. Bu elbette ki milli varlığımız olan bu tür taşınır ya da taşınmaz kültür varlıklarının tahribinde en büyük zararı biz görüyoruz. Vatandaşlarımızın bu konuda çok dikkatli olması gerekli. Bu konuda izin almadan, herhangi bir tahrip edici kaçak kazıya yönelmemelerini istiyoruz. Çünkü bunun cezai yaptırımı da var. Vatandaşların elinde bulunan her hangi bir taşınır kültür varlığı türü eser varsa da bunu müzemize getirmeleri halinde müzemizde değerlendirme komisyonlarımızda değerlendirip gerekli fiyat takdirlerini yapıyoruz. Onun için vatandaşlarımızın hiçbir şekilde kaçak kazı türü çalışmalarla tahribata yönelmemelerini, tanışır ve taşınmaz kültür varlıklarını el birliği ile korumamızda çok büyük yarar olduğunu da unutmamak gerek. Ben kaçak kazıya yönelen vatandaşlarımızı bir kez daha uyarmak istiyoruz. Asla bu tür girişimlerde bulunmasınlar.”

 • Yorumlar 0
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751