• BIST 1.084
  • Altın 460,845
  • Dolar 7,3653
  • Euro 8,7151
  • Kars 14 °C
  • Ardahan 11 °C
  • Iğdır 22 °C

Öğrencilerin tercihi yine Kafkas Üniversitesi oldu

Öğrencilerin tercihi yine Kafkas Üniversitesi oldu
Kafkas Üniversitesi yüzde 93,5’lik tercih edilme oranına ulaştı.

Volkan KARABAĞ / KARS MANŞET

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yerleştirme sonuçları açıklanmasıyla birlikte milyonlarca öğrenci için heyecanlı bekleyiş sona erdi.

1992 yılında kurulan, o tarihten bugüne sayısız başarı elde eden Kars’a ve bölgenin kalkınmasına ciddi anlamda katkı sunan Kafkas Üniversitesi, yine öğrencilerin en çok tercih ettiği üniversiteler arasında yer aldı.

Yapılan tercihler sonrasında üniversitelerin doluluk oranları da belli olmaya başladı. Bu kapsamda Kafkas Üniversitesi, lisans alanında 1,910 kontenjanın 1,728’i ve ön lisans alanında 2,095 kontenjanın 2,020’si olmak üzere toplam 4,005 kontenjanın 3,748’inin tercih edilmesiyle %93,5’lik doluluk oranına ulaştı.

Ayrıca yapılacak olan ek yerleştirmeler ile doluluk oranın yüzde 100’e ulaşacağı öğrenildi.

ÜNİVERSİTE KAYITLARI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

YKS yerleştirme sonuçlarına göre kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 19-23 Ağustos, elektronik kayıtlar ise 19-21 Ağustos'ta yapılacak.

YERLEŞEMEYENLER DİKKAT!

YKS ek yerleştirme süreci, YKS tercih sonuçlarının açıklanmasından sonra başlayacak. Ek yerleştirme tarihleri ÖSYM tarafından duyurulacak. Ek yerleştirmede, ön lisans ve lisans programlarına merkezi genel yerleştirmedeki en küçük puanlarının altında puanı olan aday yerleştirilmeyecek.

Kesin kayıt sonunda kontenjan açığı kalan programlara ön kayıtla öğrenci alınmayacak. Ek yerleştirme tercih ücreti 20 lira olacak. ÖSYM Yönetim Kurulunun Ocak 2019 tarihli kararı gereği, şehit eşi, şehit çocuğu, gazi, gazi eşi ile gazi çocuklarından ek yerleştirme ücreti alınmayacak.

KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER

a) Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı veya onaylı örneği ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi

b) Aday ek puandan yararlanarak yerleştirilmiş ancak alanı diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmî belge (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin adı yazılmaktadır.)

c) 12 adet 4,5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf

d) Katkı payının/öğretim ücretinin ödenmesi ile ilgili belge

e) Kayıttan önce belirlenip üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgelerin aslı veya üniversite onaylı suretleri YKS ile bir yükseköğretim programına yerleşen yükümlülerin askerlik durumları, üniversiteler tarafından http://kamu.turkiye.gov.tr internet adresinde görülebilecektir.

Adayların askerlikle ilgili sorunları için askerlik şubelerine, kredi konusunda ayrıntılı bilgi için de üniversite rektörlüklerine veya Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna başvurmaları gerekmektedir.

Yükseköğretim programlarına yerleşen adayların yerleştirme sonuçları (engel bilgileri de dâhil), Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına (YÖK) ÖSYM tarafından elektronik ortamda iletilecektir.

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751