• BIST 1.393
 • Altın 458,144
 • Dolar 8,1660
 • Euro 9,7073
 • Kars 7 °C
 • Ardahan 7 °C
 • Iğdır 15 °C

ÖZELLEŞTİRMEYE KARŞI İMZA KAMPANYASI

ÖZELLEŞTİRMEYE KARŞI İMZA KAMPANYASI
KARS ŞEKER-İŞ ÖZELLEŞTİRMEYE KARŞI İMZA KAMPANYASI BAŞLATTI

KARS ŞEKER-İŞ ÖZELLEŞTİRMEYE KARŞI İMZA KAMPANYASI BAŞLATTI

-TÜRK-İŞ’E BAĞLI ŞEKER-İŞ SENDİKASI TARAFINDAN “ÖZELLEŞTİRMEYE HAYIR İMZA KAMPANYASI” BAŞLATILDI

-KARSLILAR, ÖZELLEŞTİRME KAPSAMINDA İHALEYE ÇIKMA SÜRECİ DEVAM EDEN TÜRK ŞEKER'E BAĞLI KARS ŞEKER FABRİKASI’NIN ÖZELLEŞTİRİLMEMESİNİ İSTİYOR

   KARS - Özelleştirme kapsamında ihaleye çıkma süreci devam eden Türk Şeker'e bağlı Kars Şeker Fabrikası’nın özelleştirilmemesi için Türk-İş’e bağlı Şeker-İş sendikası tarafından “Özelleştirmeye Hayır İmza Kampanyası” başlatıldı.

  Faikbey ile Atatürk Caddesinin kesiştiği kavşaktaki At heykeli önünde kurulan imza standında açıklama yapan Şeker-İş Sendikası Şube Başkanı Ertan Altunoğlu, “Yurt genelinde özelleştirme sürecine giren fabrikalarımızda imza kampanyaları başlattık. Bu nedenle bizler de Kars Şeker Fabrikamızın özelleştirilme kapsamına alınması ve özelleştirilerek kapatılması veya satılması konusunda vatandaşlardan da destek almayı hedefliyoruz” dedi.

  Altunoğlu ayrıca, “Bizler, bu nedenle başlattığımız imza kampanyamıza halkımızı da bilgilendirerek onların da fabrikalarına sahip çıkmalarını istiyoruz. Belki özelleştirme süreci bu şekilde hayatlı veya yanlış bir karar olarak algılanır ve Kars Şeker'i özelleştirme kapsamından çıkarttırırız. Çünkü bu bölgenin tek sanayi kuruluşu olan fabrikanın kapatılması veya satılması bölge halkını ve özelikle çiftçileri ekonomik olarak bölgeyi büyük bir yıkıma götürecektir. Bu yanlış kararın düzeltilmesini ve özelleştirme kapsamından Kars Şeker'in çıkartılmasını istiyoruz. Bu nedenle siyasilerden, milletvekillerinden, siyasi partilerden destek istiyor” diye konuştu.

  Altunoğlu daha sonra şunları söyledi:

  “Türk şeker Fabrikasının özelleştirilmesi durumunda karlı çalışan 5- 6 fabrika dışında çoğunluğu doğu bölgesinde bölgesel kalkınmayı sağlama ve istihdam yaratma amacıyla kurulan, özel sektöre tarafından kar amacıyla işletilmesi mümkün olmayan en az 18 – 20 fabrikanın kapanması kaçınılmaz hale gelecektir. Pancar ve şeker üretimi ile sektörel istihdam daralacaktır. Başta pancar çiftçileri, tarım işçileri ile yöre esnafı ve halkı olmak üzere toplam 6 milyon insanımız bundan olumsuz etkilenecektir. Köyden kente göç hızlanacak ve insanlarımız terörün kucağına itilecek. Büyük kentlerde ve kırsalda güvenlik sorunları ağırlaşacaktır. Ülkemiz şeker sektöründe tüm dünyada söz sahibi olduğu konumunu kaybedeceği gibi Türkiye’nin şeker üretimi 5- 6 fabrika ve küçük bir bölge ile sınırlandırılmış olacak. AB’ye tam üye olması durumunda AB Şeker Rejimi Reformu gereği ülkelerarası kota transferi yoluyla kalan kotasını da kaybetmesi ve şeker üretiminden tamamen dışlanması söz konusu olabilecektir”

  Fabrikanın özelleştirilmesine karşı çıkan vatandaşlar da kampanyaya destek vererek imza attılar. Demokratik Toplum Partisi (DTP) İl Başkanı Veli Mükyen de imza atarak kampanyaya destek verdi. Mükyen, fabrikanın özelleştirilmesinin yanlış olduğunu savundu.

 • Yorumlar 2
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751