• BIST 1.471
 • Altın 414,696
 • Dolar 7,4160
 • Euro 8,9680
 • Kars -4 °C
 • Ardahan -6 °C
 • Iğdır 2 °C

‘PAS’ geçemeyecek

‘PAS’ geçemeyecek
Kars Emniyet Müdürlüğü Plaka Algılama Sistemiyle önemli bir hizmeti daha kente getirmiş oldu. PAS'la birlikte trafikte seyir halinde bulunan araçların çalıntı olup olmadığı çok kolay bir şekilde anlaşılabileceği gibi, trafik ile ilgili birçok istatistik v

Kars Emniyet Müdürlüğü Plaka Algılama Sistemiyle önemli bir hizmeti daha kente getirmiş oldu. PAS’la birlikte trafikte seyir halinde bulunan araçların çalıntı olup olmadığı çok kolay bir şekilde anlaşılabileceği gibi, trafik ile ilgili birçok istatistik verilerde otomatik olarak elde edilebilecek.

  PAS, Kars’ta önemli geçiş güzergahlarına yerleştirildi. Bu sistemle; çalıntı veya suça karışan araçların tespit edilmesi, tescil, muayene ve ceza gibi problemleri olan araçların plakalarının tespit edilmesi amaçlandı. Kameraların yerleştirilmesinden ve bu kameralardan alınan verilerin, otomatik bir sistem çerçevesinde sorgulanıp, araçlar hakkında bilgi toplanmasından oluşan PAS ile, trafikte seyir halinde bulunan araçların çalıntı olup olmadığı çok kolay bir şekilde anlaşılabileceği gibi, trafik ile ilgili birçok istatistik verilerde otomatik olarak elde edilecek. Özellikle araç hırsızlığının çok yoğun olduğu bölgelerde, önemli faydalar sağlayacak bir uygulama olduğu gibi belirli geçiş noktalarına kurulacak bu sistem ile suçla mücadelede önemli başarılar sağlanması bekleniyor.

  Plaka Algılama Sisteminin içeriğini aşağıdaki öğeler oluşuyor:

  Kamera: Görüntü almak maksadıyla kullanılır.

  Aydınlatma: Her koşulda, aynı kalitede görüntü alınmasını sağlamak için kullanılan ışık (genellikle kızıl ötesi) kaynağı.

  Çerçeve Yakalayıcı: Bilgisayarın görüntüdeki bilgiyi okuyabilmesine yarayan ve kameralarla bilgisayar arasında işlem yapan bir ara yüzdür.

  Bilgisayar: Linux® veya Windows® işletim sistemi çalıştıran ve PTS sisteminin okuma yazma tanımlama ve benzeri tüm uygulamalarını çalıştırmaya yarayan bir bilgisayar.

  Yazılım: Okuma işlemi için gerekli olan program.

  Donanım: Yazılımlarla ve bilgisayarlarla kameralar arasında iletişimi kuran denetleyen ve organize eden parçalar ve kartlar.

  Veri Tabanı: Önceden kaydedilmiş bilgilerin kayıtlı olduğu bir yerel bilgi bankasıdır. Burada okuma sonuçları, kayıtları ve isteğe göre başka kayıtlar tutulabilmektedir.

 • Yorumlar 1
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751