• BIST 1.483
 • Altın 416,011
 • Dolar 7,1758
 • Euro 8,7124
 • Kars -5 °C
 • Ardahan -10 °C
 • Iğdır -1 °C

PKK neden 3 gün bekledi?

PKK neden 3 gün bekledi?
PKK neden 3 gün bekledi?

Terör örgütü PKK, Tokat'ta 7 askerimizin şehit edildiği hain saldırıyı üstlendi. Ancak Türkiye'yi yasa boğan eylemi üstlenmek için örgütün 3 gün beklemesi ve ortaya koyduğu gerekçeler, olayın üzerindeki sis perdesini kaldırmadı.


Terör örgütü PKK, Tokat'ın Reşadiye ilçesinde 7 askerin şehit edildiği, 3 askerin yaralandığı hain saldırıyı günler sonra üstlendi. PKK'ya yakınlığı ile bilinen Fırat Haber Ajansı, 7 Aralık'taki saldırıyı örgütün üstlendiğini duyurdu. Haberde eylemi sözde Halk Savunma Güçleri'nin (HPG), Tunceli'de konuşlanmış birimi tarafından gerçekleştirildiği ileri sürüldü.


PKK EYLEMİN ÜSTÜNÜ ÖRTÜYOR
Saldırıyla ilgili dün bazı gazetelerde istihbarat kaynaklarına dayanılarak, Ekim ayında bölgeye gelen 20 kişilik PKK'lı grubun daha sonra Tunceli'ye döndüğü, ancak 6-7 kişinin bölgede kaldığı yönünde bilgilere yer verildi. Terör örgütünün, saldırının bölgede kalan üyeleri tarafından gerçekleştirildiğine yer verilen haberlerin yayınlandığı gün eylemi üstlenmesi şüphelere neden oldu. Türkiye'yi yasa boğan bir eylemi, PKK'nın olay günü değil, 3 gün sonra üstlenmesi de gerçeklerin gizlenmesi yönünde girişim olarak yorumlandı.


SORU İŞARETLERİ HALA DURUYOR
PKK'nın saldırıyı üstlenmesi de olayın üzerindeki esrar perdesini kaldırmadı. Eylemin amacı, yapılış şekli, zamanlaması, Tokat gibi en son 12 yıl önce terör olayının yaşandığı, PKK dahil bütün terör örgütlerinin güçsüz olduğu bir bölgede gerçekleşmiş olması gibi noktalar soru işaretlerine neden oldu. PKK'nın eylemi günler sonra üstlenmesi bile soru işaretlerinin artmasına neden oldu:


Hainler il dışından mı geldi?
Eylem için MHP'nin yüzde 50 oy aldığı, TİKKO gibi örgütlerin daha önce faaliyet alanı olan Tokat seçildi. Bölgede daha önce işbirliği yapan TİKKO ve PKK'nın eylem gerçekleştirecek gücü bulunmuyor. Terör bölgesinden uzakta bir ilin hain saldırı için seçilmesi “İstediğimiz yerde vururuz” mesajı olarak yorumlanıyor. Bu da eylemin PKK'nın açıklamasında olduğu gibi basit intikam hissiyle yapılmadığını gösteriyor.


Mehmetçiklerin şehit edildiği askeri aracın haftada bir veya iki gün erzak almak için ilçeye gittiği biliniyor. Bu basit istihbaratın bile bölgeyi bilen biri tarafından önceden öğrenilmesi gerekiyor. Ayrıca hain saldırının gerçekleştirme tarzı ve Başbakan Erdoğan'ın ABD ziyareti ve 'Demokratik Açılım' tartışmalarına denk getirilmesi eylemin basit vur-kaç saldırısı olmadığı, profesyonel bir ekibin işi olduğu şüphesini doğuruyor.


Profesyonel işi dedirten gerekçeler
Saldırganların pusu için karakola kuş uçuşu 500, yoldan 900 metre mesafeyi tercih etmeleri aldıkları riski, eylem öncesi yaptıkları planlamanın profesyonelce olduğunu gösteriyor. Saldırganların, karakoldan yardım geleceğini ve kaçamayacakları ihtimaline karşın risk almaları da soru işaretlerine neden oldu. Saldırının ardından 900 metre mesafedeki karakoldan bölgeye takviye güç gönderilmemiş olması da sorgulanıyor.


Uzmanlara göre 'Demokratik Açılım' nedeniyle Murat Karayılan gibi yöneticilerinin, silah bırakma mesajı verdiği bir dönemde PKK'nın saldırı gerçekleştirmesi akla yatkın gelmiyor. Ayrıca, PKK'nın gerekçe olarak öne sürdüğü terörist başı Öcalan'ın yaşam koşulları, TSK operasyonları ve Diyarbakır'da DTP mitinginde bir gencin ölmesi, zamanlaması ve amaçlanan mesaj açısından bu hain saldırıyı izah etmekten uzak.


PKK 33 ER OLAYINDA 3 FARKLI AÇIKLAMA YAPMIŞTI
PKK, Tokat'taki hain pusuyu üstlendi. Örgüt, eylemi 'Dersim eyaletine bağlı bir birimin kendi inisiyatifi ile' yaptığını iddia etti.


PKK, kendisine yakın bir internet sitesinde yayınlanan bir yazıyla Reşadiye'deki hain saldırıyı üstlendi. Terör örgütü daha önce Bingöl'de 1993'te 33 erin şehit edilmesi hadisesini de gecikmeli olarak sahiplenmiş, 3 farklı açıklamaya imza atmıştı. Olaydan sonra Abdullah Öcalan, ilk olarak "Örgüt misilleme hakkını kullanmıştır." açıklamasında bulundu. Bir süre sonra ise üslubunu değiştirerek, "Haberim olsa taktik gereği önlerdim. Bingöl olayı talihsizlik olmuştur. Benim planlamam olmamıştır." dedi. Daha sonra olayı Şemdin Sakık'ın yaptığını söylemişti.


Gazeteci Faruk Bildirici'nin Leyla Zana'nın yaşam öyküsünü anlattığı 'Yemin Gecesi' kitabında o dönemde milletvekili olan Zana'nın olaydan sonra Öcalan ile yaptığı görüşmeye yer veriliyor. İkilinin görüşmesinden Öcalan'ın 'kadrolar bazında süreci doğruya evriltme sorununu aşamadığını' belirterek, 'Şemdin Sakık'ın Bingöl'deki eylemle süreci zora soktuğunu' söylediği kaydediliyor. Kitapta şu ifadelere yer veriliyor: "Görüşmede sıkıntılı görünen Öcalan, Leyla'yı şaşırtıyor, daha önce yazıp söylediklerinden farklı fikirler dile getiriyordu. Öcalan, 'kopmanın pek artık anlamlı olmadığını, dünyanın sınırsızlaşmaya doğru gittiğini, legal alandaki kadroların yetersiz olduğunu, Kürtlerin demokrasiyi yeterince anlamadığını' savunuyordu."


PKK'NIN 'İNİSİYATİF' EYLEMLERİ

PKK, daha önce de bazı eylemleri ya üstlenmedi ya da 'inisiyatif' açıklamasıyla üstlendi. Örgüt bu eylemlerde 'karargahın emri olmaksızın, yerel birimler kendi inisiyatifleriyle yaptı' dedi.


3 Ocak 2008'de PKK'nın dağ kadrosundan Erdal Polat, Diyarbakır'daki bir dershanenin önüne park ettiği araçta bulunan bombayı askeri servis aracının geçişi sırasında uzaktan kumandayla patlattı. Patlama sonunda 6'i öğrenci 7 kişi hayatını kaybederken, 66 kişi ise yaralandı. Polat'ın günler sonra eylemi 'inisiyatif kullanarak' gerçekleştirdiği duyuruldu.


29 Nisan 2009'da Diyarbakır'ın Lice ilçesi kırsalında zırhlı askeri aracın geçişi sırasında mayınlı saldırı düzenlendi. Saldırıda 9 asker şehit oldu. Günler önce 'tek taraflı eylemsizlik' kararını duyurmuş olan PKK'dan eylemle ilgili, 'operasyonlara tepki olarak yerel güçlerimizin inisiyatifiyle yapıldı' açıklaması geldi.


12 Eylül 2006'da Diyarbakır'ın Bağlar semti Koşuyolu caddesinde termos bomba patladı. Patlamada 7'si çocuk 10 kişi can verdi. Olayın 'bir örgüt üyesinin inisiyatifiyle yapıldığı' açıklandı. Örgüt çeşitli platformlarda ailelerden özür diledi.

 
 
 
 • Yorumlar 1
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751