• BIST 1.529
  • Altın 440,387
  • Dolar 7,4042
  • Euro 9,0130
  • Kars -13 °C
  • Ardahan -12 °C
  • Iğdır -4 °C

Prof. Dr. Mitat Şahin AK Parti’den Kars Milletvekili aday adaylığı başvurusunu yaptı

Prof. Dr. Mitat Şahin AK Parti’den Kars Milletvekili aday adaylığı başvurusunu yaptı
Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Veteriner Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mitat Şahin, AK Parti’den Kars Milletvekilliği aday adaylığı başvurusunu yaptı.

Volkan KARABAĞ / KARS MANŞET

AK Parti İl Başkanlığına gelerek başvurusunu yapan Prof. Dr. Mitat Şahin, “Bildiğiniz gibi ülkemiz erken seçime gidiyor. Bu aşamada beni de tanıyorsunuz, uzun yıllar Kafkas Üniversitesinde akademisyen olarak görev yaptım. Şimdi bir hizmet yarışıdır, memlekete, ülkeye hizmet yarışında bende var olmak istedim. Kars’ta daha iyi hizmet yapabilmek, üretkenliği arttırıp göçü durdurabilmek amacıyla memleketim Kars ilimizden AK Parti Teşkilatından milletvekilliği aday adaylığına başvuruyorum. Memleketimize, ülkemize, vatanımıza hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Seçimlerin sevgi, hoşgörü, barış ve kardeşlik amacı içerisinde geçmesini temenni ediyorum.” dedi.

Prof. Dr. Mitat Şahin’in başvurusunu alan AK Parti İl Başkanı Adem Çalkın ise, “Değerli hocam, hayırlı uğur olsun. Tabi siz bizim şehrimizin yetiştirdiği önemli bilim adamlarından birisiniz. Allah için birçok konuda da çok emeğiniz var. Özellikle Kars Kaşarının ve Balın coğrafi işaretleme alması konusunda da önemli çalışmalarınız var. Bizim için partimize müracaat ettiniz, Allah hayırlı uğur etsin. Bizim için önemli olan şudur, bütün aday adayları için şu geçerlidir; bu bir Türkiye davasıdır. Bu seçimlerin dün benim de katıldığım Cumhurbaşkanımız başkanlığında yapılan İl Başkanları Toplantısında yaptığı açıklamayı hepiniz dinlediniz. AK Partiden aday adayı oluyorum demek AK Partinin davasını benimsiyorum demektir. Davada ister görev alınsın ister alınmasın, bir nefer olarak bizler her zaman hizmet etmeye devam edeceğiz. Tabi aday adayı olan insanlarda bunu kabullenmiş oluyorlar.” dedi.

Tüm aday adaylarına ithafen bir açıklama yapan Başkan Çalkın, “Sonuçta 3 kişi burada aday olarak gösterilecek. Diğer arkadaşlarımızın da 3 arkadaşımızın etrafında birleşip, partimizin etrafında birleşip güçlü bir şekilde Kars’tan AK Parti’yi hep beraber güçlü çıkartmak gerektiğine inanıyorum.” ifadesini kullandı.

PROF. DR. MİTAT ŞAHİN KİMDİR?

Kars 1968 doğumludur. İlk, orta ve lise öğrenimini Kars’ta tamamladı. Yükseköğrenimine Atatürk Üniversitesi Kars Veteriner Fakültesinde başladı ve 1990 yılında tamamladı. Ekim 1990 tarihinde Atatürk Üniversitesi Kars Veteriner Fakültesi’nde Araştırma Görevliliğine başladı. 1997’de KAÜ Veteriner Fakültesi, Mikrobiyoloji Anabilim Dalına Yardımcı Doçent, 2003’de Doçent ve 2008’de Profesörlüğe atandı. Temmuz 1999- Kasım 2000 tarihlerinde Askerlik görevini Yedek subay olarak GATA Mikrobiyoloji bölümünde yaptı. Veteriner Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı olarak 2001 yılından beri görev yapmaktadır. Değişik ülkelerde bilimsel çalışmalara katılmıştır.

Değişik Tarihlerlerde Kafkas Üniversitesinde Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdür yardımcılığı, Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü, Veteriner Fakültesi Klinik Öncesi Bilimler Bölüm Başkanlığını, 2010-2014 tarihleri arasında Kafkas Üniversitesi Rektör Yardımcılığı görevlerini yaptı.

Prof Dr. Mitat Şahin’in ulusal ve uluslararası dergi, kongre ve sempozyumlarda sunulan yüzden fazla bilimsel makalesi bulunmaktadır.

Ulusal ve uluslarası katılımlı çok sayıda bilimsel projede yörenin ihtiyacına hitap eden çalışmalarda yönetici ve araştırmacı olarak görev almıştır. Bu anlamda en son Avrupa Birliği destekli bir projeyi 2017 yılı sonunda tamamlamış, bu proje kapsamında çok sayıda yurt dışından bilim insanı Veteriner Fakültesini ziyaret etmiş, Mikrobiyoloji Anabilim Dalı’ndan özellikle genç araştırıcılar değişik ülkelerde alanları ile ilgili çalışmalara aktif katılmışlardır.

Temel çalışma alanı yörenin önemli problemlerinden olan Brusella ve Şarbon hastalıkları üzerinde yoğunlaşmış, yörede bu alanda çok sayıda eğitim çalışmaları yürütmüş,  hastalıkların önlenmesi için kamuoyunda farkındalık oluşturulması için çaba harcamış, ilgili kamu kurumlarıyla birlikte çalışmıştır.

Bilimsel çalışmaların yanı sıra son yıllarda yerel ve geleneksel ürünlerin korunması ve tescillenmesi ile de ilgilenmiş, geleneksel ürünlerden Kars Kaşarı’na coğrafi işaret sürecini başarıyla sonuçlandırmış. Kars Balı Coğrafi İşaret Dosyasını 2016 yılı sonunda hazırlamış ve 2018 yılı başlarında Tescil süreci resmiyet kazanmak üzere ilana çıkarılmıştır. Kırsal kalkınmanın temelinin öz kaynakların ve sermayenin etkin değerlendirilmesi ile olacağına inanmaktadır.

Evli ve iki çocuk sahibi olup yabancı dili İngilizce’dir.

prof.-dr.-mithat-sahin-ak-parti’den-kars-milletvekili-aday-adayligi-basvurusunu-yapti-(1).jpgprof.-dr.-mithat-sahin-ak-parti’den-kars-milletvekili-aday-adayligi-basvurusunu-yapti-(2).jpgprof.-dr.-mithat-sahin-ak-parti’den-kars-milletvekili-aday-adayligi-basvurusunu-yapti-(3).jpgprof.-dr.-mithat-sahin-ak-parti’den-kars-milletvekili-aday-adayligi-basvurusunu-yapti-(4).jpgprof.-dr.-mithat-sahin-ak-parti’den-kars-milletvekili-aday-adayligi-basvurusunu-yapti-(5).jpgprof.-dr.-mithat-sahin-ak-parti’den-kars-milletvekili-aday-adayligi-basvurusunu-yapti-(6).jpgprof.-dr.-mithat-sahin-ak-parti’den-kars-milletvekili-aday-adayligi-basvurusunu-yapti-(7).jpg

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751