• BIST 1.552
  • Altın 442,987
  • Dolar 7,3665
  • Euro 8,9421
  • Kars -16 °C
  • Ardahan -15 °C
  • Iğdır -10 °C

Rahim Ağzı Kanseri Farkındalık Ayı

Rahim Ağzı Kanseri Farkındalık Ayı
Kars İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Rahim Ağzı (Serviks ) Kanseri Farkındalık Ayı dolayısıyla açıklama yapıldı.

Konu ile ilgili yapılan açıklama şöyle :

Rahim ağzı kanseri; rahim ağzı hücreleri anormalleşip kontrolsüz bir şekilde büyümeye başladığında rahim ağzı kanseri oluşmaktadır. Rahim ağzı kanserinin nedeni human papilloma virüsüdür(HPV). Yaklaşık 100 HPV tipi mevcuttur. Yüksek riskli tipleri Rahim Ağzı Kanserine yol açabilen anormal hücrelerin gelişmesine neden olabilmektedir. Rahim ağzı kanseri olgularının çoğuna iki tip (HPV 16-18) neden olmaktadır.

Rahim ağzı kanseri; dünyada kadınlarda meme kanseri ve kalınbağırsak kanserinden sonra üçüncü sıklıkta görülürken, ülkemizde ise onuncu sıradadır. Rahim ağzı kanseri nedenleri tamamen aydınlatılmış ve önlenebilen tek kanserdir. HPV’nin tespiti, erken dönemde rahim ağzındaki kanser öncülü değişikliklere işaret etmekte ve kanser teşhisini kolaylaştırmaktadır. Günümüzde HPV testleri rahim ağzı kanseri taramasında yer almaktadır. HPV testi rahim ağzı hücrelerde virüsün tespiti esasına dayanan bir testtir. Ülkemizde ulusal kanser tarama standartlarına göre; 30-65 yaş grubundaki her kadın 5 yılda bir HPV testi ile taranmakta, pozitif çıkan olgular Papsmear ile tekrar değerlendirilmektedir.

Papsmear testi, dökülen rahim ağzı hücrelerin toplanıp incelenmesi esasına dayanan bir testtir. HPV testi ve smear alınması son derece basit ve ağrısız işlemlerdir.

Rahim ağzı Kanser Neden Önemli?

-Rahim ağzı kanseri önlenebilen bir hastalıktır.

-Rahim ağzı kanseri erken teşhis edildiğinde %100 tedavi edilebilir.

-Rahim ağzı kanserinden ölüm tamamen engellenebilir.

-Düzenli rahim ağzı kanseri taramadan geçen bir kadının, rahim ağzı kanserinden ölmeyeceği söylenebilir.

“ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR”

Kars İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Zakir Lazoğlu ; “İlimizde kanser ile mücadele konusunda halkı bilgilendirme ve farkındalık oluşturma çalışmaları düzenli olarak yapılmaktadır. Yenişehir Aile Sağlığı Merkezi binasında Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi’nde (KETEM) ve aile hekimliklerinde ücretsiz tarama yapılmaktadır.” dedi.

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751