• BIST 1.542
 • Altın 411,808
 • Dolar 7,5315
 • Euro 8,9768
 • Kars 1 °C
 • Ardahan -3 °C
 • Iğdır 9 °C

Saadet Partisi’nden 1 Mayıs kutlaması

Saadet Partisi’nden 1 Mayıs kutlaması
Saadet Partisi (SP) Kars İl Teşkilatı, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma gününü kutladı.

SP Kars İl Başkanı Fahrettin Bulut; 33 yıl sonra Taksim Meydanı’nın işçilere açılmasını ülkemizin demokratik gelişimi açısından olumlu bir adım olarak değerlendirdiklerini söyledi. Bulut, “Ancak işçinin asıl bayramı; emeğinin karşılığını aldığı, insanca çalışma koşullarının sağlandığı, örgütlenme özgürlüğünün önündeki engellerin kalktığı gün olacaktır” dedi.

1 Mayıs’ın yıllardır bayram coşkusundan çok gerginlik nedeni haline getirildiğini hatırlatan Bulut, 1 Mayıs’ın adına ve anlamına yakışır bir kardeşlik ve dayanışma içerisinde kutlanması temennisinde bulunarak “Dileriz ki 1 Mayıs bundan sonra ideolojik kutuplaşmaların, gereksiz tartışmaların değil, çalışma hayatının temel sorunlarının ele alındığı, sendikal hakları geliştirecek yasal düzenlemelerin tartışıldığı, sosyal güvenlik sistemindeki sorunlara çözüm arandığı bir zeminin vesilesi olur. Gerçek anlamıyla bir bayram havasında kutlanır.”

Bulut, çalışanların ciddi ekonomik ve sosyal sıkıntılarla karşı karşıya bulunduğunu, Türkiye'nin kanayan yaralarından birinin kayıt dışı istihdam ve yetersiz asgari ücret olduğunu vurguladı.

Asgari ücreti, “kölelik ücreti” olarak nitelendiren Fahrettin Bulut, “TÜİK’e göre her 100 çalışandan 43’ünün sigortası yoktur. 4 milyon 348 bin kişi asgari ücretle çalışmaktadır. Yanlış ve dışa bağımlı ekonomi modeli nedeniyle maalesef ülkemizde resmi işsizlik oranı yüzde 14.5’e çıkmıştır. İş aramaktan ümidini kesmiş olanlar da dahil edildiğinde bu oran yüzde 20.92’ye ulaşmaktadır. İşsizler ordusuna her yıl yüz binlerce çalışanımız eklenmektedir. Bu nedenle, acımasız neoliberal politikalardan vazgeçilerek, derhal üretime dayalı ve istihdamı arttırıcı politikalara dönülmelidir” uyarısında bulundu.

 • Yorumlar 52
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751