• BIST 1.378
 • Altın 454,783
 • Dolar 8,1215
 • Euro 9,6955
 • Kars -1 °C
 • Ardahan -3 °C
 • Iğdır 7 °C

Sağlıklı zayıflamanın en yeni yöntemi Kars’ta

Sağlıklı zayıflamanın en yeni yöntemi Kars’ta
Yaz aylarının yaklaştığı şu günlerde pek çok kişi bir telaşla kilo vermek için çaba sarf ediyor. Ancak uzmanlar uyarıyor; kilo vermek için yapılan bilinçsiz diyetlerin sağlığı olumsuz şekilde etkileyeceği, bayılmalara ve tansiyon düşüklüğüne neden olabile

Gelişen teknoloji ise insan hayatını kolaylaştırmaya devam ediyor. Bunlardan biri de zayıflamak için doğru diyet programının belirlenmesini sağlayan Vücut Analiz Cihazı  (BİA) oldu. 

BİA, pratik kullanımı sayesinde vücudunuzu bölgesel inceleme fırsatı sunuyor. Bu ölçümler doğrultusunda vücudun yağ miktarı ve yüzdesi, kas miktarı, biyolojik yaş, vücudun hissettiği yaş, beden kitle indeksi, vücut yağının bölgesel dağılımı, vücut tipi, bazal metabolizma hızı ölçümlenebiliyor.

Konu hakkında bilgi veren Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Tıp Fakültesi Öğretim görevlisi Beslenme ve Diyet Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Barış Öztürk, “Daha önce klasik yöntemlerle hastanemize gelen hastaların boy ve ağırlık ölçümleri ile tedaviye başlıyorduk. Medikal teknolojinin gelişmesi ile birlikte çok daha yeni cihazlar yapılmaya başlandı. Bu cihazla da hastalarımızı çok daha detaylı ölçümlerle derlendiriyoruz. Bazı hastalar ben aslında kilolu değilim kaslarım çok gelişmiş veya kemik ağırlığım çok fazla diyebiliyorlar.” dedi.

Bu cihazla vücuda sekiz ayrı noktadan düşük dozda elektrik 200 ile 1000 kilohertz arasında elektrik verildiğini de belirten Öztürk, “Verilen bu elektrik ile vücut dokularının bu elektriğe karşı verdiği yanıt sayesinde vücuttaki yağ miktarını, hangi bölgede ne kadar yağ olduğunu ve vücudumuzun tüm bölgelerini ayrı ayrı değerlendirerek yani sağ ve sol kol ve bacaklar, karın bölgesi, karın içerisindeki organ çevresi yağlanmaları detaylı olarak görebiliyoruz. Sadece yağ miktarı değil, kas, protein ölçümü mineral dağılımı ölçüyoruz. Mineral yoğunluğunun anormal dağılımı da bu ölçümler sonunda ortaya çıkıyor. En önemlisi bazal metabolizma dediğimiz dinlenme anında ki metabolizma hızını da ölçebiliyoruz. Aynı zamanda enerji harcama oranı, boy, ağırlık detaylı olarak ortaya çıkıyor. Buna göre hastaya uygulayacağımız kalori miktarını biz değil cihaz karar veriyor. Daha önceki tedavilerde ise boy be ağırlığa dayalı hesaplamalara göre kalori uyguluyorduk. Fakat şimdi bu cihaz sayesinde metabolizma hızını alıyoruz. Örneğin 1500 Kilo kalori ise bun oranda kalori uyguluyoruz. Buna göre yüzde 99 oranında doğru bir diyet programı uygulamış oluyoruz.” diye konuştu.

Bahar mevsiminin gelmesiyle diyet konusuna olan ilginin diğer aylara göre çok daha fazla olduğunu da ifade eden Öztürk, şunları söyledi:

“Bilisel olmayan diyet yöntemleri halkımızın daha çok ilgisini çekiyor. Biz insanları doğru beslenme ve doğru diyet programına yönlendirmek istiyoruz. Bu cihaz sayesinde sadece sağlıklı zayıflama için değil kilo alamayan hastalarımız için de hizmet veriyoruz. Hastalarımızın hazırlanması için hastamızın aç olması gerekiyor. Bazı besinleri tüketmemiş olması gerekiyor. Bazı ilaçları son günlerde almamış olması gerekiyor. Doru sonuç elde etmemiz için bunlar çok önemlidir. Hastamız geldiğinde önce nabız ve tansiyonunu ölçüyoruz. Yaklaşık beş dakikalık bir ölçüm sonrasında vücuttaki tüm parametreleri ve değerleri iki sayfalık bir kağıda döküyoruz. Bu ölçümler sonucunda vücut ağırlığı, vücuttaki sıvı dağılımı, hücre içi ve hücre dışı sıvı dağılımı, protein dağılımı, yağsız kas kitlesi ve dağılımı yanı sıra sayamayacağımız bir çok parametreyi ve hatta vücut yaşını bile tam olarak ölçemiyoruz. Tüm bu ölçümlerden sonra hastamızı karşımıza alıp beslenme alışkanlıkları konusunda bilgi alıyoruz. Kan tetkikleri yaptıktan sonra da hastanın kalorisi doğrultusunda diyet programı düzenliyoruz. Ayrıca takibe alıyoruz. Bir aylık periyotlar içerisinde bu ölçümleri tekrarlıyoruz. Buna göre hasta ne kadar yağ kaybetmiş veya kas kaybedip kaybetmediğini öğreniyoruz. Özellikle çok düşük kalorili ve bilinçsiz yapılan diyetlerde kalp kası kaybı yaşandığı için ölümlere neden olabiliyor ya da aşırı sıva kayıpları şok etkisi yaratarak ölümlere neden olabiliyor. Bu nedenle sıvı kayıpları ve metabolizmada ki değişiklikleri de çok net olarak bu cihazla görebiliyoruz.”

 
 • Yorumlar 10
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751