• BIST 1.379
 • Altın 458,339
 • Dolar 8,1519
 • Euro 9,7328
 • Kars 6 °C
 • Ardahan 5 °C
 • Iğdır 14 °C

Şahin’in “Kültür” savaşı

Şahin’in “Kültür” savaşı
Gazeteci-Yazar Salih Şahin, Kars Valiliği Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü'nün hazırladığı “Kültür Envanteri”yle ilgili Valiliğe dilekçeyle başvuruda bulundu. Şahin, kendisine ait bilgi ve belgelerin envanterde yer alması halinde tazminat davası açacağını sö

 Kültür savaşı geçtiğimiz günlerde Vali Ahmet Kara’nın Polisevi’nde düzenlediği yemekli basın toplantısında kendini gösterdi. Konu müziğe gelince Şahin Müzik Evi’nin de sahibi Gazeteci-Yazar Salih Şahin söz aldı. Milli Eğitim Müdürlüğü ile Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’nün görevlerini yapmadıklarından yakınan Şahin, “Kars müziğini ben bilirim. Babam ve ağabeyim TRT sanatçısıydı. İstanbul’daki sanatçılar Kars kültürünü bilemezler. Derleme ise yerinde yapılır” dedi.

  Vali Kara, “Kültür Müdürlüğü “Kültür Envanteri” bastırdı. Şu anda ikinci sırada da “Somut olmayan kültür” envanteri hazırlanıyor. Türkülerimiz, müziğimiz, notaları da kapsayan kitap 500 sayfa olacak” diye konuştu.

  Şahin de, “Ama bizim yanımıza gelen olmadı” diyerek sitemde bulundu ve, “Ben tüm bunları eleştiriyorum. Biz yıllardır bunun mücadelesini veriyoruz. Sayın Valim sizin ilginize teşekkür ederim ama ilgili kurumlar ne yazık ki yatıyorlar. Kimse gelip de “ne yapabiliriz, ne edebiliriz” demedi. Oysa Kültür Müdürlüğü, Halk Eğitim ve Milli Eğitim bu işin görevlisidir” diye konuştu.

  Vali Kara da, “Recep Ergül’ü Nevruz programı için Kars’a getiriyoruz. Biraz fiyatta anlaşamadık. 18 bin TL istiyor. Biz ise daha az vermek istiyoruz. Bunlar sanatçı. Bizler müzik adamlarını arıyoruz, bulmaya çalışıyoruz. Sizlerde elinizdekileri getirin. Her şeyin ölmediğini anlatmaya çalışıyorum. Sizin elinizde çok daha kıymetli bilgiler ve adamlar varsa getirin görüşelim” şeklinde konuştu.

  Vali Kara, “Gelin konuşalım” diyerek konuyla ilgileneceğini vurguladı. Toplantının ardından bugün Valiliğe dilekçe veren Salih Şahin, tazminat davası açacağını ifade etti.

  Şahin geçtiğimiz aylarda da Kars türkülerinin Erzurum türküleri olarak derlendiği gerekçesiyle TRT’yi dava edeceğini açıklamıştı.

 • Yorumlar 1
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751