• BIST 1.483
 • Altın 415,751
 • Dolar 7,1758
 • Euro 8,7124
 • Kars -5 °C
 • Ardahan -10 °C
 • Iğdır -1 °C

Sarıkamış harekatı canlandırıldı

Sarıkamış harekatı canlandırıldı
Allah-u Ekber Dağları'nda 95 yıl önce donarak şehit olan 90 bin asker anısına düzenlenen törende Sarıkamış Harekatı temsili olarak canlandırıldı.

Bir çok ilden şehit yakınları ve çeşitli üniversitelerden öğrencilerin katıldığı yürüyüşün ardından Yukarı Sarıkamış'taki şehitlik önünde Sarıkamış Harekatı canlandırıldı. Gerçeğini aratmayan temsili canlandırmada vatandaşlar duygusal anlar yaşadı.

  Sarıkamış 9. Motorize Tugay Komutanlığı'na bağlı Mehmetçiklerin Sarıkamış Harekatının temsili olarak canlandırmasını Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil, Kars Valisi Ahmet Kara, 9. Kolordu Komutanı Korgeneral Tevfik Özkılıç, 9. Motorlu Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Selçuk Bayraktaroğlu, Sarıkamış Kaymakamı Ahmet Altunbaş, Sarıkamış Belediye Başkanı İlhan Özbilen ve çok sayıda vatandaş izledi.

  Komando Birliğinin komando marşını gür bir sesle okumasından sonra saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal marşı okundu.

  Vali Ahmet Kara burada yaptığı konuşmada, “Millet ve Devlet olarak binlerce yıl öncesinden süregelen, devamlılığımızın manevi iklimini aziz şehitlerimizin mübarek kanlarına, onların yüce hatıralarına ve onlardan bize miras kalan milli ruha borçluyuz. Bu kutsal vatanımız, milletimiz ve milli değerlerimiz uğruna canlarını veren ve bu toprakları bu suretle bizlere vatan eden şehitlerimizi asla unutmayacağız” dedi.

  Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül de, “Bugün Türkiye’yi vatan yapan, askerlerimizin, şehitlerimizin, gazilerimizin bir önemli tarihi noktasını ve aziz şehitlerimizi anmak için buradayız. Elbette toprakları vatan yapan insanlar olmadıkça toprak topraktır vatan olmaz. Ne mutlu bize ki tarihimiz boyunca gerek değerlerimiz, gerek inancımız ve gerekse topraklarımız için evlatlarımız gözlerini kırpmadan şehit olmayı göze aldılar. Sarıkamış’ta da 10 binlerce gencimiz aldıkları emirleri yerine getirmek için hayatlarını hayatlarının baharında feda ettiler. Bu fedakarlığı belki iki açıdan incelemek mümkün. Biri dünyevi, diğeri uhrevi. Dünyevi açıdan ele aldığımızda Türk askerinin geleneksel disiplinini, Türk askerinin askerlik vasıflarındaki ve askerlik sanatındaki üstün değerini burada görüyoruz. Şuna inanıyorum ki bir başka milletin ordusu buradaki gibi tabiat şartlarının en zorlarıyla ve teçhizatın en uygunsuzuyla karşılaşsaydı isyan ederdi, firar ederdi. Bakıyorsunuz 120 binlik 3. Orduda bir tek isyan yok, bir tek firar yok, tam bir itaat var. Ölüme gideceğini bile bile itaat ediyor. Bu işte en yüksek bir asalet duygusudur. Ancak bunun bir manevi tarafı da var. Yalnız komutanının emrine itaat etmiyor. Aynı zamanda da biliyor ki o komutanın emri onu şahadete veya gazilik mertebesine ulaştıracak”

  Bakan Gönül, şunları söyledi:

  “Vatanımızın kurtarıcısı Mustafa Kemal Atatürk ‘Mareşal’ unvanını aldıktan sonra TBMM tarafından ‘Gazilik’ ünvanı ile tecvit edildi. Bundan sonrada hep ‘Gazi Paşa’ diye hitap edildi. Demekti askerlik sanatı ile bu inanç bir araya geldiğinde bu mucize ortaya çıkıyor. Sarıkamış’ta 95 yıl önce hayatlarını yitiren askerlerimizin ve Birinci Dünya Savaşı’nda 9 cephede Galiçya’dan Yemen’e, Libya’dan Hint Denizi’ne kadar savaşan 9 Milyon şehidimizi rahmet ve minnetle anıyorum. O zamandan bu yana kadar da vatanımızın bütünlüğü için sanlarını feda eden şehitlerimizi rahmet ve minnet ile anıyorum. Hiç şüphe etmiyorum ki Türkiye’nin bu gün içinde bulunduğu meselelerde fedakar insanlarımız sayesinde en iyi şekilde çözülecek ve Türkiye bir refah ve mutluluk ülkesi  şehitlerimizi yaptığı fedakarlıkların karşılığı olarak evlatlarımıza torunlarımıza kalacaktır”

  Bakan Gönül, konuşmasının ardından şehitlik hatıra defterini imzaladı. Daha sonra Çanakkale Kızılay Şube Başkanı, Çanakkale’den Bigalı Mehmet ve Yahya Çavuş’un şehitliğinden getirdiği bayrağa sarılı toprağı öperek Bakan Gönül’e teslim etti. Bakan Gönül’ün de bayrağı öperek teslim almasıyla tören sona erdi

 • Yorumlar 0
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751