• BIST 1.527
 • Altın 406,350
 • Dolar 7,2588
 • Euro 8,7512
 • Kars -5 °C
 • Ardahan -4 °C
 • Iğdır 5 °C

Sarıkamış Kızılay Personeli Eğitici-Eğitimi sertifikalarını aldı

Sarıkamış Kızılay Personeli Eğitici-Eğitimi sertifikalarını aldı
Türk Kızılayı Sarıkamış Kızılay Şube Başkanlığı personelleri, Toplum Liderlerini Teşkilatlandırma Projesi, Afet Zararlarını Azaltma programı kapsamında katıldıkları Eğitici-Eğitimi kursunu başarıyla tamamladılar
Türk Kızılayı Sarıkamış Kızılay Şube Başkanlığı personelleri, Toplum Liderlerini Teşkilatlandırma Projesi, Afet Zararlarını Azaltma programı kapsamında katıldıkları Eğitici-Eğitimi kursunu başarıyla tamamladılar.
26-29 Nisan 2010 tarihleri arasında Ankara Gürkent Otel’de düzenlenen Eğitici-Eğitimi kursuna katılan, Sarıkamış Kızılay Şube Başkanlığı personelleri; Murat Karakoç, Hasan Alkan, Onur Güven ve Sunay Aydın katılmış oldukları kursu başarıyla tamamlayarak, Eğitici-Eğitimi Sertifikalarını aldılar.
Sarıkamış Kızılay Şube Başkanı Mir Hasan Taş, “Türk Kızılayı Genel Merkezi tarafından 26-29 Nisan tarihlerinde düzenlenen Eğitici-Eğitimi kursunu başarıyla tamamlayarak Sertifikalarını alan personelimiz, Kars İl ve İlçelerindeki Toplum Liderlerine (Muhtar, Öğretmen ve Din görevlileri), Sarıkamış Kızılayı Konferans Salonu’nda, Afet Zararlarını Azaltmaya yönelik eğitimler verecektir” dedi.
 
Başkan Taş proje hakkında şu bilgileri verdi:
PROJENİN AMACI:
Olası afet zararlarını azaltmak için Kızılay Şubeleri aracılığıyla yerelde kurumlar arası işbirliğinin geliştirilmesini sağlamak, toplum liderleri aracılığıyla toplumda afetlere karşı hazırlıklı olma ve sosyal sorumluluk bilincini oluşturmaktır.
Diğer taraftan projenin, bir afet sonrası Türk Kızılayı başta olmak üzere yardım kuruluşlarının düzenlediği müdahale ve yardım operasyonlarının daha etkin ve hızlı sürdürülmesine destek olacağı öngörülmektedir.
Proje kapsamında, Kızılay şubelerinde eğiticiler yetiştirilmekte, Yerelde afete hazırlık ve zarar azaltma çalışmalarında yer alan kurumlarla ilişkiler geliştirilmekte, Toplum liderleri için eğitim programları yapılmakta ve ayrıca zarar azaltma kültürünün yaygınlaştırılması amacıyla anahtar paydaşlar ve toplum liderleri ile ortak etkinlikler yapılmaktadır.
Bu kapsam çerçevesinde ulaşılacak hedefler ise şöyle sıralandı: Her okuldan en az bir öğretmenin toplum lideri olarak kazanılması, İbadethanelerde en az bir din görevlisinin toplum lideri olarak kazanılması, Türkiye genelinde muhtarların toplum lideri olarak kazanılması, Kızılay Şubesinde afete hazırlık ve zarar azaltma kapsamında oluşturulan toplum liderlerini harekete geçirme kapasitesinin artırılması, Kızılay Şubesi tarafından eğitilen “toplum liderleri” aracılığıyla halka afete karşı hazarlıklı olma ve zarar azaltma konularında 2015 sonuna kadar eğitim, seminer ve diğer uygun iletişim araçlarıyla ulaşılması, Zarar azaltma ve toplum liderlerini harekete geçirme faaliyetlerinin tanımlanmış etkinliklerle sürdürülebilirliğinin sağlanması, Yerelde kurumlar arası işbirliğinin güçlendirilmesi,
PROJENİN HEDEFİ:
Toplum liderleri aracılığıyla halkı yaşadıkları bölgedeki afet tehlikeleri ve riskler hakkında bilinçlendirmek ve bu yolla zarar azaltma ve korunma kültürü oluşturmak. Toplum liderleri aracılığıyla afet ve afet sonrasına karşı hazırlıklı olma yönünde sosyal sorumluluk bilinci oluşturmak. Kızılay Şubelerinde afete hazırlık ve zarar azaltma konusunda toplumu harekete geçirme kapasitesini oluşturmak. Kızılay şubeleri aracılığıyla kurumlar arası işbirliğini sağlamak.
NEDEN ZARAR AZALTMA?
Afet risklerinin belirlenmesi, mümkünse önlenmesi veya doğuracağı hasarın en az düzeye indirgenmesi için alınması gereken önlemler zarar azaltma çalışmaları olarak kabul edilmektedir. Bu yaklaşım toplumun afet riskleri konusunda bilgilendirilmesi, bilinçlendirilmesi ve baş edebilme kapasitesinin sonrasında uygulanan mevzuat ve kurumsal yapılanmanın geliştirilmesi gibi farklı faaliyetleri çalışma kapsamına almaktadır.
NEDEN TOPLUM LİDERİ?
Doğal afetler büyük toplulukları etkilemekte ancak yerel düzeyde yürütülen afet öncesi zarar azaltma ve afet sırasında müdahale çalışmaları sayesinde olumlu sonuçlar alınabilmektedir. Bu yaklaşımdan yola çıkarak yerel düzeyde afet bilincinin yaygınlaştırılması için öğretmenler, din görevlileri ve muhtarlarla ortak faaliyetler yürütmek en uygun yöntem olarak belirlenmiştir.
 • Yorumlar 0
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751