• BIST 1.393
 • Altın 458,144
 • Dolar 8,1660
 • Euro 9,7073
 • Kars 8 °C
 • Ardahan 6 °C
 • Iğdır 16 °C

Sarıkamış’ta Nostaljik Ev Aletleri Sergisi açıldı

Sarıkamış’ta Nostaljik Ev Aletleri Sergisi açıldı
Sarıkamış'ta Rasim Kaya isimli vatandaş, tarihi ve kültürel değer taşıyan eşya koleksiyonunu kiraladığı eski bir Sarıkamış evinin bahçesi ve içindeki odalarda sergiledi.

Sarıkamış’ta Rasim Kaya isimli vatandaş, tarihi ve kültürel değer taşıyan eşya koleksiyonunu kiraladığı eski bir Sarıkamış evinin bahçesi ve içindeki odalarda sergiledi.

  Eski Sarıkamış evinde oluşturulan serginin açılışına Kars Vali Yardımcısı Muhammet Lütfü Kotan, Sarıkamış Kaymakamı Ahmet Altunbaş, Belediye Başkanı İlhan Özbilen, Cumhuriyet Savcısı İbrahim Temel, İl Genel Meclisi Üyeleri Harun Karslı, Zeynel Çam, İlçe Milli Eğitim Müdürü Orhan Ekinci, Kars Kültür ve Turizm İl Müdürü Hakan Doğanay, Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Cazim Çelik ve Sarıkamışlı vatandaşlar katıldı.

  Kars ve Sarıkamış bölgesinde 32 yıldır düğünlerde zurna çalan Rasim Kaya (49) hobi olarak başladığı eski eşya, iş ve tarım aletleri toplama çabası tutkuya dönüşünce ''Küçük bir tarih ve kültür müzesi oluşturma imkanı bulduğunu'' söyledi.

  Koleksiyonculuğa, 3 yıl önce köylerden topladığı tarihi ev aletleri ile çocukluk ve gençlik yıllarında kullandığı eşyalarla başladığını anlatan Kaya, ''Buna daha sonra birkaç arkadaşımı da dahil ettim. Şu anda müzeye dönüştürdüğüm bu eski Sarıkamış evinde, 150 parçaya yakın kültürel ve tarihi değere sahip eşya var'' dedi.

  Sabandan kağnı arabasına, yayıktan dövene, kılıçtan kamaya, fenerden gaz lambasına, radyodan kömür ütüsüne kadar çok sayıda eşyanın büyük ilgi gördüğünü anlatan Kaya, şunları kaydetti; ''Kendim Müzisyen olduğum için gittiğim her yerde dedelerimizden ninelerimizden kalan 100-150 yıllık tarım aletlerini, ev aletlerini ve halı kilim gibi bu antika eşyaları toplayarak gelecek nesillerin görüp bilgi edinmeleri için böyle bir yer oluşturdum” diye konuştu.

  Sarıkamış Belediye Başkanı İlhan Özbilen ise, Bugün etrafınıza baktığınızda buradaki makinelerin, aletlerin tamamının eskidiğini ancak bunları muhafaza ederek geçmişin unutulmaması gerektiğini belirterek şöyle devam etti; “İnşallah bundan sonraki açılışımızı Sarıkamış şehitleri ile ilgili o dönemde kullanılan, alet ve makinelerle ilgili silahlarla ilgili böyle evlerin açılması ve o dönemde kullanılan silahlarla Allahu-ekber dağlarının nasıl aşıldığını, çocuklarımıza ve torunlarımıza anlatmamız lazım diye konuştu.

  Rasim kaya, gelen misafirlere çay ikram ettikten sonra kavalıyla birde müzik ziyafeti çekti.

 • Yorumlar 5
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751