• BIST 1.546
 • Altın 414,963
 • Dolar 7,6322
 • Euro 9,0577
 • Kars -1 °C
 • Ardahan 0 °C
 • Iğdır 10 °C

sarkazm ünlemi!

sarkazm ünlemi!
Latin alfabesi kullanan dillerdeki noktalama işaretleri genellikle evrensel. Her ülkede aynı. İnternetin kişisel yazılı iletişimi tarihte hiç olmadığı kadar 'anlık' hale getirmesi, yazılı cümlelerde 'anlık duyguların' karşı tarafa iletilmesi konusunda da

Latin alfabesi kullanan dillerdeki noktalama işaretleri genellikle evrensel. Her ülkede aynı. İnternetin kişisel yazılı iletişimi tarihte hiç olmadığı kadar ‘anlık’ hale getirmesi, yazılı cümlelerde ‘anlık duyguların’ karşı tarafa iletilmesi konusunda da yeni noktalama işaretlerinin yavaş yavaş kullanılmasına sebep oluyor. Örneğin kişisel sohbetlerde tebessümü göstermek için kullanılan ‘’:)’’ işaretini artık internet medyasında normal makale ve denemelerinde kullananlara bile rastlamak mümkün:)

Yazılan kelime ya da cümlenin sarkastik olduğunu ne tür bir noktalama işaretiyle gösterileceği de birçok kişinin yaşadığı bir eksiklik olarak görülüyordu.. İşte bu boşluğu gören uyanık bir Amerikan firması, yaklaşık 1 ay önce yeni bir sarkazm ünlemi dizayn ederek, internet dünyasında satışa sundu.

Evet doğru okudunuz! Bu ünlem işareti satılık. Michigan merkezli şirket, kurduğu web sitesi ile bu sarkazm işaretini bilgisayarına indirmek isteyenlerden 1 dolar 99 cent talep ediyor. Firma temsilcisi Paul Sak, bunun bir şaka olmadığını, ‘’sarcmark’’ adlı işaretin büyük bir boşluğu dolduracağını iddia ediyor. Örnek olarak da, televizyonlarda altyazı okuyan işitme engellilerin bir cümlenin sarkastik bir tonda söylendiğini bu işaretle anlayabileceğini gösteriyor.

Şirketin bu girişimi öncelikle bloglarda şakayla karşılandı. ‘’Birilerinin, birilerinin ne zaman sarkastik olduklarını anlamaları için para ödeyebileceğini düşünen birileri var’’ şakası dolaşmaya başladı.

Ancak, birilerinin gerçekten de para ödediği ve şirketin bu işten ciddi para kazanmaya başladığı görülünce, tartışma büyüdü.

Önce, Wikipedia’da daha önce başka birilerinin hem de bedava bir ‘ironi işareti (irony mark)’ ürettiği gündeme geldi. Sonrasında, popüler İngilizce sözlük Urban Dictionary’de, ‘’/s’’ şeklinde bir sarkazm ünlemi kullanıldığı ortaya çıktı. Ardından, Michigan şirketinin patent hakkını aldığı sarkazm ünleminin, İbrani alfabesinin 17’nci harfi olan ‘fey’in bir şeklinin aynısı olduğu iddia edildi.

Ve nihayet, internet çağında hayatımıza girmeye çalışan sarkazm işaretinin kendisi sarkastik bir savaşın ortasında kaldı. ‘Paralı sarkazma hayır’ eylemi başlatan bir grup internet kullanıcısı, Etiyopya alfabesinin sarkazm ünlemi olan ters ünlem işareti şeklindeki ‘’¡’’ işaretini ‘’evrensel, parasız, sınıfsız, kaynaşmış sarkazm ünlemi’’ ilan etti.

‘’ www.opensarcasm.org ’’ adlı bir de web sitesi kuran eylemciler, yayınladıkları ‘açık sarkazm manifestosu’ ile ‘’kapitalizmin alfabeyi de satın almasına’’ karşı mücadele başlattılar. Ve ‘lisanslı ünlem işareti kullananları, ünlem devrimine katılmaya, herkes için eşit ve ücretsiz noktalama işaretleri olan bir dünya kurmaya davet ettiler. Sarkazm ünlemini korumak için başlattıkları sosyalist mücadelelerini finanse etmek için de kapitalist bir yöntemle yazılı tişört satmaya başladılar. (http://opensarcasm.spreadshirt.com/).

İki grup arasındaki bu ilginç mücadeleyi yorumlayan bazı gözlemciler ise, ‘Open Sarcasm’ grubunun manifestosunda ciddi mi sarkastik mi olduklarının belli olmadığına dikkat çekerek, ‘işte bunun için dünyanın gerçek bir sarkazm ünlemine ihtiyacı var’ yorumu yapıyor. Şimdi konuyu tartışan çevrelerde herkes, bu sarkastik ünlem savaşını kapitalist sarkazm ünleminin mi, sosyalist sarkazm ünleminin mi kazanacağını merak ediyor.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751