• BIST 1.531
  • Altın 409,332
  • Dolar 7,4251
  • Euro 8,9514
  • Kars 0 °C
  • Ardahan -4 °C
  • Iğdır 10 °C

Serhat TV'den Ermenistan AÇILIMI

Serhat TV'den Ermenistan AÇILIMI
Kars'ta yerel yayın yapan 'Serhat TV', Ermenistan'da yerel yayın yapan 'Lori TV' ile program alışverişine başladı.

 

nu.20100118194932..jpg

Serhat TV ekibi: Ermenistan'a günde 150 Türk TIR'ı giriyor. Marketlerde malların yüzde 80'i Türk malı. Sınırlar sembolik anlamda kapalı!


Hükümetin açılım takvimi zaman zaman teklese bile, Kars’ın açılım takvimi ilerliyor. Ermenistan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin normalleşmesi için Zürih Protokolü’yle başlayan sürece sınırın iki yanındaki yerel televizyonlardan destek geldi. Kars’taki yerel Serhat TV ile Ermenistan’ın Gümrü kentinden Lori TV program alışverişi için işbirliği yaptı. Serhat TV, Kars’ın ilk ve şimdilik tek yerel TV’si. Sahibi Kars’ın eski belediye başkanlarından Naif Alibeyoğlu.


‘Halkların birbirlerini daha yakından tanımaları ve kentlerin tanıtımı için’ önce Lori TV’den beş kişilik ekip, geçen ağustos ayında Kars’a geldi.

Kars’ın tanıtımı için çekim ve vatandaşlarla röportaj yapan Lori TV’nin belgesel programı Gümrü’de yayımlandı. Lori TV, bu gelişmenin ardından Serhat TV ekibini davet etti.


Kulağı tersten göstermek

Serhat TV’den dört kişilik ekip de geçen aralık ayında Gümrü’ye gitti. Ancak Kars ve Gümrü birbirine sadece 70 kilometre uzaklıkta olmasına rağmen, sınır kapıları açık olmadığı için Serhat TV ekibi, Gürcistan üzerinden yaklaşık 500 kilometre gittikten sonra geri dönüp Gümrü kente ulaşabildi!

Gümrü’de üç gün kalan televizyon ekibi, kenti tanıtmak amacıyla çekimler yaptı ve sokaktaki Ermenilere iki ülke arasındaki ilişkileri sordu. Serhat TV Koordinatörü Alican Alibeyoğlu, projenin halklar arasındaki önyargıları kırmayı amaçladığını söyledi. Alibeyoğlu’na göre halkın büyük bölümü sınır kapılarının açılmasından yana:

“Ermenistan’a gittiğimiz zaman önyargılarımız vardı. Ama gördüklerimiz karşısında şoke olduk. Ermenistan’a Gürcistan üzerinde günde ortalama 150 Türk TIR’ı giriyor. Mağaza ve marketlerde satılan malların yüzde 80’i Türk malı. İki ülke arasında karşılıklı uçak seferleri var. Sınırlar sembolik anlamda kapalıdır. Herkes Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki Dağlık Karabağ sorununun bir an önce çözülmesi ve sınırların açılmasını bekliyor.”

Program sunucusu Özgür Tuğrul ise sokakta röportaj yaparken iyi derecede Türkçe bilen yaşlı Ermeni kadınları görünce çok şaşırmış: “Kültürel açıdan iki halk birbirine çok benziyor. Bu bir dostluk projesidir. Hedefimiz; iki ülkenin gazetecileri arasındaki dostluğu geliştirmek. Daha önce Ermenistan’dan meslektaşlarımız gelip burayı ziyaret etti. Biz de oraya gittik. Karşılıklı güven oluştu. Özellikle gençler daha barışçıl bakıyor ve kapının açılmasını istiyor. Yüz yıllardır bu bölgede birlikte yaşamış halklarız. Ermenistan’a giderken kafamda önyargılar vardı ama çoğu yıkıldı. Yaptığımız programla Kars’taki önyargıları yıktık. Bize karşı çok sıcakkanlı davrandılar. Kültürlerimiz birbirine çok benziyor. Bu bölgedeki ilişkileri geliştirmeyi hedefliyoruz.”

Gümrü’deki çekimler ve röportajlar üç bölümlük ‘Yakındaki Uzaklar’ belgeseli adı altında yayımlandı. Serhat TV yetkilileri, programın Karslılar tarafından beğeniyle izlendiğini açıklandı. İşbirliği projesi çerçevesinde yeni program çekimleri de yapılacak. 
Mukadder Yardımcıel

Radikal

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751