• BIST 1.408
 • Altın 461,090
 • Dolar 8,0625
 • Euro 9,6585
 • Kars 8 °C
 • Ardahan 9 °C
 • Iğdır 17 °C

Silah Kanunu Tasarısının gerekçeleri hakkında bilgi verdi.

Silah Kanunu Tasarısının gerekçeleri hakkında bilgi verdi.
Silah Kanunu Tasarısının gerekçeleri hakkında bilgi verdi.

çişleri Bakanı Beşir Atalay, güvenliğin olmadığı bir yerde özgürlük, demokrasi ve insan haklarından söz etmenin mümkün olmadığını söyledi.

AK Parti Tekirdağ Milletvekili Ziyaeddin Akbulut başkanlığında toplanan İçişleri Komisyonunda, Silah Kanunu Tasarısı görüşülüyor. Komisyonda, Başkan Akbulut ile AK Parti Kırıkkale Milletvekili Mustafa Özbayrak'ın hazırladıkları silah kanununda değişiklik öngören kanun tekliflerinin, tasarıyla birleştirilerek görüşülmesine karar verildi.

İçişleri Bakanı Atalay, Komisyona Silah Kanunu Tasarısının gerekçeleri hakkında bilgi verdi. Suçla mücadele alanında, suç işlenmesini önleyecek mekanizmaları geliştirmeye öncelik verdiklerini belirten Atalay, suçu önlemenin, suçu soruşturmaktan daha önemli ve daha az maliyetli olduğunu söyledi.

''Güvenliğin olmadığı bir yerde özgürlük, demokrasi ve insan haklarından söz etmek mümkün değildir'' diyen Atalay, gelişmiş ülkelerde hakim olan kolluk yaklaşımlarına paralel olarak, suçla mücadelede anlayış değişikliğine gidilerek, suçun Önlenmesini esas alan ve suçla mücadeleyi bir bütün olarak kabul eden stratejiyi benimsediklerini vurguladı.

Suç soruşturma alanında son zamanlarda önemli başarılara imza atıldığını ve nitelikli birçok suçun failinin yakalanarak yargılanmasının sağlandığına dikkati çeken Atalay, önümüzdeki dönemde de ''suçu önleme odaklı güvenlik'' yaklaşımlarını her alanda etkin kılmak amacıyla gerekli insan gücü ve altyapı çalışmalarına öncelik vereceklerini bildirdi.

Atalay, günün değişen ve gelişen şartlarına uyum sağlaması için silahlarla ilgili kanunlarda ve uygulamalarına ilişkin düzenlemelerde zaman zaman değişiklik yapılması ihtiyacı doğduğunu, bu kapsamda şimdiye kadar iki kanunda toplam 29 kez değişiklik yapıldığını kaydetti.

Silahlarla ilgili mevzuatın tek bir kanunda birleştirilerek, günün ihtiyaçlarını karşılayacak ve uygulamada yaşanan sıkıntıları asgari seviyeye çekecek şekilde değiştirilmesi ihtiyacının bulunduğunu anlatan Atalay, AB direktifi ve AB üyesi birçok ülkenin silah kanunları gözününe alınarak tasarının hazırlandığını belirti.

-BIÇAK VE BİBER GAZINA DÜZENLEME-

Atalay, silah ve aletlerin genel güvenlik ve asayiş yönünden oluşturabileceği sakıncalar ve ruhsata bağlanabilirlik özellikleri de esas alınarak, Türkiye'de silahların ilk defa kategorilere ayrıldığına dikkati çekti.

Tasarıda, ateşli silah dışında kalan kesici, delici veya saldırı ya da savunma silahı olabilecek aletlerle ilgili düzenlemelerin de bulunduğunu dile getiren Atalay, hakkında daha önce düzenleme bulunmayan arbalet, kelebek bıçaklar, elektroşok cihazları, biber gazları gibi aletlerin yasa kapsamına alındığını ve bu aletlerin üretimi, bulundurulması, nakli, satışı ve yurda sokulması gibi hususların düzenlendiğini söyledi.

Atalay, bu aletlerin üretimi, taşınması ve bulundurulması yasaklanmakla birlikte, Milli Savunma Bakanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri, Milli istihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı ve genel kolluk kuvvetlerinin ihtiyacını karşılamak, sporda kullanmak,  ihraç veya bir meslek ya da sanatın icrası amacıyla üretiminin, İçişleri Bakanlığının uygun görüşü üzerine Sanayi ve Ticaret Bakanlığının iznine tabi tutulacağını bildirdi.

-SİLAH ÜRETİMİNE STANDART GETİRİLİYOR-

Atalay, tasarıyla silah ve aksamı ile mühimmatın gösteri, fuar, sergi, tanıtım, sportif veya sanatsal faaliyet ve benzeri diğer amaçlarla bir yıldan fazla olmamak üzere geçici olarak ülkeye sokulmasının izne tabi tutulacağını bildirdi.

İçişleri Bakanı Atalay, tasarıyla, silahların üretimine ilk kez bir standart getirildiğini vurgulayarak, ''Ülkemizde havalı silahların kontrol altında tutulabilmesi için yeni bir uygulamaya getiriyoruz. Daha önce havalı silahların edinimi, taşınması, bulundurulması gibi hususlarda yasal bir düzenleme bulunmamakta iken, bu tasarıyla havalı silahların üretimi, edinimi ve taşınması belirli bir usule bağlanmaktadır'' diye konuştu.

-SİLAH REKLAMI VE TANITIMI YASAKLANACAK-

Yetkili bayiler tarafından satışı yapılacak silah ve mühimmatın, ülke düzeyinde takibinin yapılabilmesi amacıyla, bayilerin bağlı olduğu merkezi bir bilgisayar sistemine kaydedileceğini ifade eden Atalay, böylece yetkili satıcılar tarafından satışı yapılan silah ve mühimmatla ilgili bilgilere kolayca ulaşılabileceğini söyledi.

Atalay, ''Kamu düzeni ve toplum güvenliği bakımından kişilerin silahlanmaya özendirilmemesi için, yivsiz av tüfekleri hariç olmak üzere ateşli silahlar, bunların aksam ve mühimmatının basın ve yayın yoluyla veya herkesin görebileceği yöntemlerle reklam ve tanıtımı yasaklanmaktadır. Özellikle bireysel silahların imhası konusunda herhangi bir düzenleme bulunmaması hususundaki yasal boşluk giderilmiş ve imhanın belirli bir usul dahilinde yapılabilmesi tasarıda düzenlenmiştir'' diye konuştu.

Atalay, bazı fiziki rahatsızlıkları nedeniyle silah ruhsatı alamayan gazilerin silah ruhsatı alabilmesine imkan sağlamak amacıyla yeni bir düzenleme yapıldığını söyledi.

-SİLAHLARIN VERİ TABANI OLUŞTURULACAK-

Silahlarla ilgili veri tabanı oluşturulacağına değinen Atalay, ''Ateşli silahlarla işlenen suçlarda olayların aydınlatılması ve suçluların daha hızlı bir şekilde yakalanması maksadıyla, veri tabanı oluşturmak için, ruhsata bağlanan silahlardan numune boş kovan ve çekirdek alınarak inceleme ve araştırmalarda kullanılması düzenlenmiştir. Böylece adaletin daha hızlı tecelli etmesine katkı sağlanacağına inanıyoruz'' dedi.

Mevcut düzenlemelerde silahların devrinin, sadece noterlerde yapılabildiğini anımsatan Atalay, tasarıyla devrin noterler dışında emniyet birimlerinde de yapılabilmesine imkan sağlanacağını, ayrıca silah edinme şartlarını kaybeden kişilerin ruhsatlarının iptal edilmesi ve silahlarının kendilerinden alınarak durumu uygun olan kişilere devrinin sağlanmasına imkan tanındığını kaydetti.

Atalay, uzun süreli seyahate çıkan birisinin silahını yetkili mercinin izniyle muhafaza etmek üzere silah ruhsatı için gerekli şartları taşıyan bir başkasına bırakabileceğini, polis ve asker gibi silahlı olarak görev yapan kamu görevlilerinin sahibi bulundukları silahların, kendilerinin ölümleri halinde mirasçılarına hatıra silah olarak intikal etmesi ve böylece mirasçı adına harçsız olarak ruhsat düzenlenebilmesinin sağlanacağını bildirdi.

Atalay, bunlara Kore ve Kıbrıs gazilerinin silah ruhsatlarının harçtan muaf olması hususunda da düzenleme yapıldığını söyledi.

Kanunun yürürlüğe girmesiyle, AB müktesebatına uyumun sağlanmış olacağını belirten Atalay, şunları kaydetti:

''Silahlardan alınan numune kovan ve çekirdek sayesinde silahla işlenen suçların aydınlatılması daha hızlı gerçekleşecektir. Yasal boşluklar nedeniyle işlemlerde meydana gelen tıkanıklıklar giderilerek iş gücü ve zaman kaybı önlenmiş olacaktır. Bürokrasi azaltılarak sonuca daha çabuk ulaşılabilecektir. Silahların ve mühimmatın merkezi bir sisteme kaydedilmesiyle bilgiye ulaşım daha kolay sağlanacaktır. Aynı husustaki farklı mevzuatın birleştirilmesiyle, mevzuatın anlaşılması ve uygulanması daha kolay hale gelecektir.''

İçişleri Komisyonunda, tasarının görüşmeleri sürüyor.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751