• BIST 1.408
 • Altın 461,090
 • Dolar 8,0625
 • Euro 9,6585
 • Kars 15 °C
 • Ardahan 15 °C
 • Iğdır 21 °C

SİLVANLI ÇOCUKLARIN KAYAK HAYALİ BOŞ ÇIKTI

SİLVANLI ÇOCUKLARIN KAYAK HAYALİ BOŞ ÇIKTI
HAYATLARINDA İLK DEFA KARDA KAYMA ZEVKİ YAŞAYACAK ÇOCUKLARIN UMUDU HÜSRANLA BİTTİ

Diyarbakır'ın Silvan ilçesinden gezi amacı ile Kars'a gelen öğrencilerin hayalini kurdukları kayak zevki, Sarıkamış Bayraktepe Kayak Merkezi'nde kendilerine kayakların verilmemesi üzerine gerçekleşemedi. Hocaların kısa süreli tanıtımının ardından kayakları alınan öğrenciler, kar üzerinde ıslanan ayaklarına rağmen ayakları ile kaymaya çalıştı, müzik eşliğinde halay çekti. 

Silvan Kaymakamlığı tarafından yürütülen Silvan Okul Eğitim Kalitesinin Artırılması Projesi kapsamında çeşitli okullardan seçilen 39 başarılı öğrencinin oldukça güzel geçen Kars gezisi, Sarıkamış'ta umdukları kayak zevkini yaşayamamaları yüzünden sekteye uğradı. Kars'ta daha önce vali yardımcısı olarak görev yapan ve halen Silvan Kaymakamı olan Doğan Demirdaş tarafından öğretmenleri ile birlikte Kars'a gönderilen öğrenciler, gezi kapsamında Bayraktepe Kayak Merkezi'ne geldiler. Hala yer yer karla kaplı

alanda Kayak Antrenörleri ve Öğretmenleri Derneği'ne üye kayak hocaları tarafından karşılanan çocuklar, heyecan içinde kaymak istediler. Hocaların bir süre malzemeleri tanıtması, kayak tekniklerini anlatması ve bazı öğrencilerin denemelerinin ardından malzemeler geri alındı. Kayak takımları ellerinden alınması üzerine büyük üzüntü ve hayal kırıklığı yaşayan Silvanlı çocuklar tek başlarına ve birbirlerini çekerek ayakkabılarıyla kayınca ayakları sular içerisinde kaldı. Duruma tepki gösteren çocukların

yanlarında gelen öğretmen Cahit Akyol, durumu cep telefonu ile Silvan'daki bir yetkili ile görüşerek ve durumu anlatarak, "Gerekirse gidip Sarıkamış'tan parayla alabilirim" diye tepki gösterdi.

"GÜZELLİKLERİMİZİ ÇOCUKLARIMIZA TANITMAYA ÇALIŞIYORUZ" 

Daha sonra İHA muhabirine açıklama yapan Cahit Akyol, daha önce Kars vali yardımcılığı yapan kaymakamlarının her okuldan 4-5 başarılı öğrenci ile kendilerini buraya gönderdiğini belirterek, "Kaymakamımız Karslıların fahri hemşerisi. Burayı uygun gördü biz de görevlendirildik çocuklarımızı aldık geldik. Gezmeye, eğlenmeye, kültürümüzü, güzelliklerimizi çocuklarımıza tanıtmaya çalışıyoruz. Burada bir aksilik oldu. Normalde bize İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nden kayak hocası tutulmuştu. Çocuklar da çok merak

ediyorlardı kaymayı. İlk defa kayak ayakkabıları giyen çocuklar dengelerini sağlayamıyorlar. Hocalardan biri, 'Bu mu başarılı çocuklar' diye hakaret mahiyetinde konuştu. Ben orada çocuklarımın içerisinde konuşmak istemedim. Çocuklar kayak yapamadılar. Şu anda da görüyorsunuz malzemeleri alıp kapıları kapatıyorlar. Tekrar şube müdürüyle görüşerek hiç olmazsa birer tane kızak versinler çocuklar kızaklarla yukardan kaysınlar en azından dedim" diye konuştu. 

Öğrencilerden Ferhat Oral, Silvan ilçesinden geldiklerini anlatarak, "Buraya kayak yapmaya geldik. Ama kayak antrenörleri buna izin vermediler. Bizleri zor durumda bıraktılar. Bizler de ayakkabılarımızla kaymaya çalışıyoruz, ayaklarımız hep ıslandılar" dedi.

"HAYALLERİMİZ SUYA DÖNÜŞTÜ" 

Arkadaşlarıyla aynı sorunu yaşayan öğrencilerden Veysel Alp ise, "Kayaklarımız yok, çoraplarımızın hepsi sular içinde kaldı. Bugün 4 çift çorap değiştirdik, hiç kayak yapamadık. Bizlere kayak yaptırmadılar. Bizlere, 'Siz zekasızsınız, küçüksünüz' dediler. Bizler de şimdi ayakkabılarımızla kayıyoruz ama ayaklarımız çok üşüyor" şeklinde konuştu. 

Sarıkamış Bayraktepe Kayak Merkezi'ne geleceği için çok büyük hayalleri olduğunu söyleyen öğrencilerden Çimen Bitkin, "Ben hayatımda ilk defa kayacaktım. Ama görüyorsunuz bize kayak vermediler, ayaklarımız hep ıslak. Bizler hayal kırıklığına uğradık, yani verseydiler ne olurdu sanki. Çocuk olarak kalbimizi çok kırdılar. Hayallerimiz suya dönüştü" derken, arkadaşı Funda Fotacı ise, "Gerçekten bizle hiç ilgilenmediler. Ben her şeyin para olmadığını düşünüyorum. Sonuçta biz buraya başarımızın sonucunda

geldik. Burada hayal kırıklığına uğradık" ifadelerini kullandı. 

Arkadaşının söylediklerini destekleyen Çimen Bitkin de, "Demek ki her yerde başarı değil de bazı yerlerde paranın sözü daha geçerli oluyormuş" dedi. 

Tek başlarına veya birbirlerine çekerek kaymaya çalışan çocuklar, kardan adam yaptılar, cep telefonundan çalınan Kürtçe müzik eşliğinde bir süre halay çektiler. 

Kayak Antrenörleri ve Öğretmenleri Derneği'ne üye kayak hocaları, İHA muhabirinin konuyla ilgili sorularına tepki ile cevap verirken, Sarıkamış Kaymakamı Ahmet Altunbaş, çocuklarla çok yakından ilgilendiklerini, iddia edildiği gibi çocuklara kayakların verilmemesinin doğru olmadığını belirtti. 

 • Yorumlar 0
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751