• BIST 1.530
 • Altın 411,796
 • Dolar 7,4773
 • Euro 8,9942
 • Kars -2 °C
 • Ardahan -2 °C
 • Iğdır 8 °C

Sırada oturma eylemi var

Sırada oturma eylemi var
Kars'ta 2 hafta önce yapılan tek kişilik basın açıklaması bu Pazar 20 kişiyle devam etti. Açıklamanın kahramanı Ergün Kuçlu, sorunlara duyarsız kalınması halinde 15 gün sonra oturma eylemi yapacaklarını söyledi.

Ergün Kuçlu, Şehir Stadı kavşağındaki Cumhuriyet Meydanında yapılan, “Türkiye’nin Temelindeki Dinamit Kars” başlıklı basın açıklamasında, “Son yıllarda ilimizdeki hızlı yapılaşma ve nüfus artış ile birlikte  bir çok alanda da sıkıntıların ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Ne yazık ki ilimiz yapılaşmanın artması nüfusun yoğunlaşmasına paralel olarak gelişimini sürdürememektedir. Sosyal ve kültürel yönden zayıf olan şehrimiz eğitim ve sağlık alanında ise tamamen yok olmak üzeredir. Bir ülkenin temelidir eğitim ve sağlık. maalesef  bizim ne eğitimimiz nede sağlığımız var. Hal böyle olunca güzel Kars’ımız bu güzelim ülkenin temelindeki dinamit oluyor’ dedi.

  Kuçlu, ‘Eğitimle başlayalım, olmayan eğitimle. Herkesin ihmal ettiği eğitimle. Yıllarca okul yapılmıyor, sınıflar tıka basa, 7-8. sınıfa gelmiş okuma yazma bilmeyen çocuklar var. Sadece bu dönem devamsızlıktan sınıfta kalıp sokağa ve kahvehanelere salınan yüzlerce çocuk. Okul  önlerinde kavga, gasp, tehdit almış başını gidiyor. Siz seyredin, bu yüzden çocuklar okula gidemiyor. Sonra ne oldu? “devamsızlıktan kaldı deyip sal sokağa”. Şu an okul çağındaki 6-15 yaş arası yüzlerce madde bağımlısı çocuk yarın bu şehrin olduğu gibi bu güzelim ülkenin başına bela. İşte size eğitime verdiğimiz değerin en iyi ispatlarından biri. Hem de kaymaklı kadayıf ey Kars halkı. Anadolu Lisesi yeni yerine taşınınca bizim seçtiğimiz İl Encümenleri  Lisenin eski yerini dekore ettirdikten sonra güzelce içine yerleştiler. Bir Allah’ın kulu çıkıp ta demedi ki “yahu bırakın burası okul kalsın” hemen yerleştiler Sağlık Meslek Lisesi de kullanılmaz harabe diye atıl durumdaki eski Doğumevinde sözde eğitim veriyor ve eğitimde son sözümüz. Bütün tecrübeli ve verimli öğretmenler bir bir “bu şehirden bir şey olmaz çocuğumuzu da düşünmemiz gerekir” diyerek ayrılıyor. Yerlerine tecrübesiz genç öğretmenler onlarda eğitim yılının sonuna doğru geliyor” diye konuştu.

  Sağlığa da değinen Kuçlu, “Gelelim sağlığa  olmayan sağlığa beden sağlığımızı geçtik ruh sağlığımızı da kaybedeceğiz. İl Sağlık kurumu da eğitim gibi ikisi birden çocuklarımız üzerine kumar oynuyor. Çocuklarımızın 4-5 aydır bir cerrahı bile yok. Hele birde Doğumevi çocuk hastanesi diye bir yer. Hastaneden çok hayvan barınağını andırıyor. Bu sağlık bakanının da sözüdür son geldiğinde “burası ne kümes gibi yer” demiştir. Burası ameliyathanesinde farelerin cirit attığı vebanın kol gezdiği yerdir. Doğumhaneden tecrübeli ebeler alınarak yerlerine tecrübesiz ebeler verilmiştir. Yani kurum içinde insanların hayatı pahasına siyasi oyunlar oynanıyor. Her taraf pislik içinde bir yerler, duvarlar, çarşaflar rezalet halde. Çocuklarımıza reva görülen poliklinikler plastik doğrama ile kapatılmış arada 15 metrekarelik bekleme salonu insanlar tıka basa oraya o doktoru ve çocuklarımızı mahkum eden zihniyet ara koridorlarda plastik doğramadan kulübeler… Rezalet hani diyorum sağlık müdürümüzde odasını o kulübelerden birine taşısa nasıl olur acaba. Hani beklide bu sorunların sebebi nasıl olsa hepimiz aynı  partideniz herkesin adamı var kimsenin kimseyi denetleyeceği yok. Denetlese de bir şey olmaz dayım var mantığından mıdır? Bundan böyle herkes bilsin ki çocuklarımız için onların geleceği için her işin takipçisi olacağız” şeklinde konuştu.

 Ergün Kuçlu, daha sonra şunları söyledi:

  “Sendikalara bir çift sözümüz var. Siz bugüne kadar zam isteme lüksünden başka hiçbir şey geliştirmediniz. Sivil Toplum Kuruluşları bu güne kadar hiçbir yaralı parmağa derman olmadınız. Siyasi Parti İl Teşkilatları sizler neden sessiz kaldınız yoksa başka hesaplar peşinde misiniz? Avukatlar, Mimar, Mühendisler, İş Adamları ve adını sayamadığımız diğerleri bu şehir sizinde değimli bir sözümüzde Sayın Rektörümüze. Ekimde hastanemiz açılıyor doktorlar gelecek sorunlar bitecek demişsiniz. Bende gelmeyecek diyorum. Sosyal, kültürel faaliyeti olmayan, eğitimi olmayan, öğretmenlerin kaçıp gitmek istediği ve gittiği bir şehre hastanesinden şehir merkezine yolu olmayan bir  üniversiteye, bilge insan niye gelsin? Gelse bile 2 aydan fazla kalmaz. Hani üstüme vazife değil ama deseydiniz ki ey ahali ey kurum kuruluşlar hastanemiz açılıyor kendinize çeki düzen verin bize yardımcı olmanız lazım. Hani okullar, yollar, tiyatrolar, temizlik falan gibi deyip de onları da teşvik etseydiniz  daha şık olurdu gibime geliyor. Son sözümüzde Başkana. Hani borç falan var diyorsunuz da hani şu şehrin girişindeki yol kenarındaki poşetler, pet şişeler, çöpler birde bahar geliyor. Sonrası yaz. Şu polen üreten ağaçlar bizi yazın geldiğine pişman ediyorlar. Vallahi bir kesilse  nasıl olur başkanım. Son sözümde seçim sırasında defalarca kapısını çalıp karanfil dağıtığınız vatandaş ve esnafta seçimden sonra sizi hiç görememişler. Başkan gelse de bir sıcak çayımızı içse diye serzenişte bulunuyorlar. Ben elçiyim zeval olmaz başkanım. Bütün çocuklara sevgilerimle”

 • Yorumlar 10
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751