• BIST 1.329
  • Altın 450,848
  • Dolar 7,8115
  • Euro 9,3377
  • Kars -4 °C
  • Ardahan -7 °C
  • Iğdır 0 °C

Son dersi Rektör Kapu verdi!

Son dersi Rektör Kapu verdi!
Kafkas Üniversitesi’nde 30 Mart’ta başlayan uzaktan eğitim dersleri bugün sona erdi. Son dersi Rektör Prof. Dr. Hüsnü Kapu verdi.

Ülke genelinde alınan koronavirüs tedbirleri kapsamında üniversitelerde Yükseköğretim Kurulunca (YÖK) alınan karar doğrultusunda uzaktan eğitim süreci 30 Mart tarihinde başladı. Kafkas Üniversitesi Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde de (KAUZEM) kurulan sistem ile öğrenciler ve akademisyenler için uzaktan eğitim dersleri verildi. Yaklaşık 74 gün süren uzaktan eğitim dersleri bugün itibariyle sona erdi.

KAUZEM Müdürü Prof. Dr. Erkan Tokucu’nun kontrollerinde verilen eğitimin son dersini Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Kapu verdi.

Canlı yayında öğrencilerle bir araya gelen Kapu, 15 Haziran’da  başlayacak olan sınavlar ile ilgili de öğrencilere başarılar diledi.

Uzaktan eğitim sistemi hakkında gazetecilere açıklama yapan Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Kapu, 30 Mart – 12 Haziran tarihleri arasında 36 bin 690 adet canlı yayın açıldığını ve bu canlı yayınlara 1 milyon 6 bin 349 katım olduğunu, 35 bin 714 materyal paylaşıldığını ve bu materyallere 474 bin 224 kişinin erişim sağladığını söyledi.

Dönem sonu sınavların 15 Haziran’da başlayacağını da anımsatan Kapu, “Final sınavları 15 Haziran 2020 tarihi itibariyle başlayacak. Tüm üniversite genelinde sınavlar on-lıne test ya da ödevlendirme şeklinde yapılacaktır. Öncelikle sınavlarda tüm öğrencilerimize başarılar diliyoruz. Sınav dönemi boyunca; internet erişiminde sıkıntı yaşayan öğrencilerimize üniversitemiz tarafından kampüs alanında internete erişim imkânları sağlanacaktır. Öğrencilerimiz ayrıntılı bilgi için Kafkas Üniversitesi uzaktan eğitim merkezinin web sayfasını ziyaret edebilirler. Üniversiteler arasında yapılan işbirliği gereği öğrencilerimiz bulundukları illerdeki üniversitelerin internet ve bilgisayar imkânlarından faydalanabilirler. Bunun için ilgili üniversite ile irtibata geçmeleri gerekmektedir. Ayrıca farklı illerdeki üniversitelerde eğitim gören ve Kars’ta ikamet eden üniversite öğrencileri de aynı şekilde Kafkas Üniversitesi’nin bilgisayar laboratuvarlarından ve internet alt yapısından sınav dönemleri boyunca faydalanabileceklerdir. Ayrıntılı bilgi için uzaktan eğitim merkezinin web sayfasını ziyaret edebilirler.” dedi.

Kapu, uzaktan eğitim ile ilgili çalışmalar hakkında da bilgi vererek, “YÖK’ün aldığı kararlar gereği örgün eğitimdeki derslerin %40’a varan orana kadar uzaktan eğitimle verilmesi düşünülmektedir. Buna yönelik yaptığımız hazırlıklar çerçevesinde; Microsoft Türkiye ile üniversitemiz arasındaki anlaşma gereği offıce 365 uygulaması ve bu uygulamanın içinde yer alan Microsoft Teams uygulaması tüm öğrencilerimizin ve öğretim elemanlarımızın kullanımına sunulmuştur. Ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeylerindeki derslerin bir kısmı Microsoft Teams uygulaması ile canlı olarak işlenecektir.” diye konuştu.

2020-2021 eğitim öğretim yılında uzaktan eğitim ile Kafkas Üniversitesine 900 öğrenci katılacağını duyuran Kapu, “İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi bünyesindeki yönetim bilişim sistemleri lisans tamamlama uzaktan eğitim programı açıldı. 2020-2021 eğitim öğretim döneminde 500 öğrenci ile eğitime başlayacak. İlahiyat Fakültesi bünyesindeki ilahiyat uzaktan eğitim lisans tamamlama programı açıldı. 2020-2021 eğitim öğretim döneminde 400 öğrenci ile eğitime başlayacak.” şeklinde konuştu.

Kapu, Fen Bilimleri Enstitüsü bünyesinde açılan ve bir yıldır uzaktan eğitim yöntemiyle derslerin devam eden “İş Sağlığı Ve Güvenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programı”nın da önümüzdeki dönemde öğrenci alımına devam edeceği ve derslerin yine uzaktan eğitim yöntemiyle işleneceğini de sözlerine ekledi.

Ayrıca Kapu, geçtiğimiz gün yerel gazetelerde “KAÜ öğrencileri endişeli” başlığıyla yayınlanan haber ile ilgili açıklama da yaparak, “Öğrencilerimiz hiç endişelenmesin. Bizim onlardan pek bir isteğimiz yok. Bu uzaktan eğitim uygulamamız sadece öğrencilerin derslerden kopmaması içindir. Öğretmenlerimiz tarafından sınavlarda öğrencilerimize her türlü kolaylık sağlanacaktır. Hiç endişelenmesinler, önümüzdeki sınavlarını düşünsünler ve sağlıklarına dikkat etsinler. Bizler için öncelikli olarak öğrencilerimizin sağlığı gelir.” dedi.

son-dersi-rektor-kapu-verdi!-(1).jpgson-dersi-rektor-kapu-verdi!-(2).jpgson-dersi-rektor-kapu-verdi!-(3).jpgson-dersi-rektor-kapu-verdi!-(4).jpgson-dersi-rektor-kapu-verdi!-(5).jpgson-dersi-rektor-kapu-verdi!-(6).jpg

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751