• BIST 1.408
 • Altın 461,090
 • Dolar 8,0625
 • Euro 9,6585
 • Kars 10 °C
 • Ardahan 10 °C
 • Iğdır 19 °C

SP 18. bölge toplantısı Kars’ta yapıldı

SP 18. bölge toplantısı Kars’ta yapıldı
Saadet Partisi'nin (SP) Kars, Ardahan, Ağrı ve Iğdır illerini kapsayan 18. Bölge Toplantısı Kars'ta yapıldı.

SP Kars İl Başkanlığındaki toplantıya SP Gençlik Kolları Genel Başkan yardımcısı Cüneyt Yanmaz, SP Kars İl Başkanı Fahrettin Bulut, SP Kars Gençlik Kolları Başkanı Ebubekir Aktaş, Ağrı, Ardahan ve Iğdır illerinin gençlik kolları başkanları ve üyeler katıldı.

 

Toplantının basına açık bölümünde bir konuşma yaparak Çanakkale şehitlerini anan SP Gençlik Kolları Genel Başkan yardımcısı Cüneyt Yanmaz, “18 Mart 1915 yılında aziz milletimiz yedi düvele karşı üstün bir başarı göstermiş ve tüm dünyaya bir insanlık dersi vermiştir. Aziz milletimiz, bağımsızlık konusundaki sarsılmaz kararlılığını on binlerce şehit pahasına Çanakkale’de ortaya koymuştur. Sahip oldukları maddi güce ve ellerindeki büyük demir yığınlarına güvenerek, Çanakkale Boğazından kolayca geçebileceklerini zanneden emperyalist güçler, aziz milletimizin sahip olduğu inanç karşısında asla unutamayacakları bir ders almıştır. Bu savaş silah gücünün, iman gücü karşısında diz çöktüğü bir şeref sayfasıdır. Çanakkale’de şehit vermeyen bir tek ilimiz dahi yoktur. Çanakkale’de kanı ile bu toprakları sulamayan tek bir etnik gurup, tek bir mezhep bulamazsınız. Türkmeni ile Kürdü, Alevisi ile Sünnisi, Çerkezinden Boşnağına kadar bu ülke için canını vermeyen kimseyi bulamazsınız. Bu savaş, aziz milletimizin sahip olduğu birlik ve beraberliğin ne kadar güçlü temellere sahip olduğunun en büyük göstergesidir. Bütün bunların, aynı düşmana karşı, aynı siperde gözünü kırpmadan hayatını vermesi, bu birlik ve beraberliğin hangi boyutlarda olduğunun en güzel örneğidir. Çanakkale’yi geçilmez yapan bu irade ve kararlılıktır, bu kardeşlik bağıdır. 1915 yılında birçok okul maalesef mezun verememiştir. Çünkü binlerce genç okul diploması yerine şehitlik payesi almayı tercih etmiş ve Çanakkale’de şehit düşmüştür. Bu vatan, ecdadımızın canları pahasına koruyup bizlere teslim ettikleri kutsal bir emanettir. 7 den 70’e hepimiz bu tarihi sorumluluk ve şuur ile hareket etmek zorundayız. Bu birliktelik ve kararlılık ile Yeniden Büyük Türkiye’yi kuracak iradeyi ortaya koymamız gerekmektedir. 54. Hükümetin Başbakanı Muhterem Prof. Dr. Necmettin Erbakan Hocamızın bir sözünü buradan hatırlatmak istiyoruz. “Bir milletin gücü, tankı, topu, tüfeği değil, imanlı gençliğidir.” 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 95. yılı vesilesi ile tüm şehitlerimizi, ahirete göç etmiş gazilerimizi rahmet ve dualarla anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz.” dedi.

 

ABD Temsilciler Meclisi ve İçveç’te kabul edilen soykırıma da değinen Yanmaz şunları söyledi:

“Her yıl bir takım lobiler tarafından temcit pilavı gibi gündeme getirilen ve geçtiğimiz günlerde Amerika Birleşik Devletlerinin Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesinde ve İsveç Meclisinde kabul edilen 1915 Olayları sözde Ermeni Soykırımına ilişkin iddiaların kabul edilmesine dair kararlar, bu olayların aydınlatılması için yapılan uygulamalar değil, bölgenin ve dünya siyasetinin önemli bir gücü olan Türkiye’nin üzerinde siyasi kontrol mekanizması kurmak için, dış güçler ve derin çetelerin gündeme getirilen uygulamalardır. Asırlardır Millet-i Sadıka olarak isimlendirdiğimiz Ermenilerle, Osmanlı arasındaki problemi çözmek istenilmemektedir. Bütün bu dış güçler, bu konu ile Türkiye üzerinde nasıl bir baskı kurarızın telaşındadırlar. Ancak bir takım kesimlerin bu anlamsız ve boş arayışları asla hiçbir şekilde sonuç vermeyecektir. İlla bir soykırım aranmakta ise, 1915 yılından biraz daha geriye gitmek gerekmektedir. Amerika Birleşik Devletlerinde, federal hükümetler kurulmadan önce Amerikalı Kızılderililere ne tür soykırımlar yapıldı, bunun araştırılması gerekmektedir. Maalesef ki hükümet bu süreci iyi takip edememiş eksik işler yapmıştır. Ermenistan açılımı konusunda, hazırlıksız ve iyi planlanmamış bir süreci başlatmıştır. Komşularla sıfır problem iyi bir temennidir. Ancak komşularla sıfır problemi sadece Türkiye’nin istemesi yeterli değildir. Komşularımız bizimle sıfır problem istemiyorsa, bütün bunlar taviz vermekten başka bir şey değildir. Sözde Ermeni Soykırımı ile ilgili olarak Saadet Partimizin Muhterem Genel Başkanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş beyefendinin açıklamış olduğu gibi biz Saadet Partili gençler olarak ta bizler, Hükümete şu 3 önerimizi tekrar hatırlatmak istiyoruz. 1-İmzalanan protokoller başta olmak üzere Ermenistan açılım süreci bir müddet tehir edilmelidir. Bu Türkiye’nin sürece hakim olması açısından çok önemlidir. 2-ABD ile stratejik müttefikliğin yeniden gözden geçirileceği, Hükümet tarafından bütün dünyaya ilan edilmelidir. 3-Hükümet, bütün muhalefet partileriyle görüşme sağlayarak; bu konuda ciddi, yeni, tutarlı ve milli bir Ermenistan stratejisi oluşturmalıdır.”

 

Yanmaz İMF politikalarını da eleştirerek, “Türkiye ile IMF arasında yıllardan beri süre gelen ilişkileri göz önüne getirildiğinde, uygulanan IMF politikalarının ülkemiz açısından ne kadar yanlış politikalar olduğu ve halkımızın alın terinin sürekli IMF’ye aktarıldığı ve ülkemizin sürekli bir borç kıskacı altında tutulmak istendiği ortaya çıkmıştır. Geçen gün Sayın Başbakan tarafından IMF ile yeniden bir anlaşmanın yapılmayacağı ilan edilmiştir. Türkiye’nin IMF ile olan ilişkilerinde gelinen son noktada Saadet Partimizin kararlı, tutarlı, sürekli olarak yol gösterici siyasetinin önemli payı bulunmaktadır. Saadet Partisi olarak biz, yaklaşık bir buçuk yıldır her vesile ile “Aman IMF ile yeni bir anlaşma imzalamayın” uyarısını tekrarladık. Türkiye’de tezgahın dağılmasında, halkın yoksullaşmasında 2000 yılından itibaren uygulanan IMF programlarının rolü olduğunu hep ifade ettik. Son olarak ta, geçtiğimiz günlerde Sayın Genel Başkanımız Prof. Dr. Numan Kurtulmuş tarafından ASKON’un Genel Kurulunda Sayın Başbakana yeniden ifade edilmiştir. Bu nedenle Hükümet tarafından IMF ile anlaşmaların durdurulduğuna ilişkin açıklaması olumlu ve sevindirici bir gelişmedir. Yıllardan beri süre gelen ilişkiler neticesinde IMF, Türkiye’den iki önemli konuda taviz vermesini istemektedir. Bunlardan birincisi, Gelirler İdaresinin özerkleştirilmesidir. IMF, zaten 2000 yılından beri yatırımları kontrol etmektedir. Gelirler İdaresinin özerkleştirilmesi Osmanlı Devletini diz çöktüren ve yıkılışına neden olan Duyun-u Umumiye’nin post modern adıdır. Saadet Partisi olarak, IMF’nin bu niyetine razı olmayacağımızı yıllardan beri söylemiştik. İkinci husus ise şudur. IMF yıllardan beri Belediye İktisadi Teşekküllerinin özelleştirilmesini istemektedir. Sayın Başbakan, Saadet Partisi’nin tekliflerine ve telkinlerine uygun bir cevap vermesinde Saadet Partisi’nin bu yüksek sesle karşı çıkışının çok büyük payı olmuştur. Bunun siyaseten özeti şudur: Saadet Partisi IMF kalesini yıkmıştır. Bunun yanında Hükümete bir teklifte daha bulunmak istiyoruz. Uygulanan ekonomi programının biran evvel terk edilmesi gerekmektedir. Eğer terk edilmezse yarın IMF’nin yeni baskıları kaçınılmaz olacaktır. Saadet Partisi olarak bizim tavsiyemiz bu çok olumlu ve doğru bir adımın kalıcı bir duruma dönüştürülmesidir. Türkiye kendi ayakları üzerinde yükselen milli bir ekonomi programı tatbik etmelidir.” diye konuştu.

 

Yanmaz, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Bütün bu yaşanan olaylar Saadet Partisi’nin Türkiye’nin fiilen ana muhalefet partisi haline gelmiştir. Gazze’deki işgal olayı karşısında milletimizin duyarlılığını yansıtan büyük mitingin ardından Sayın Başbakan Davos’ta “one minute” çıkışını yapmak zorunda kalmış, yine Doğu Türkistan ile ilgili yapmış olduğumuz büyük mitingimiz sonrasına Hükümet Doğu Türkistan ile ilgili adımlar atmak zorunda kalmış, Konya’da ki tatbikatın iptal edilmesi veya en azından İsrail’in tatbikata alınmayışı ile ilgili teklifimiz karşılık bulmuştur. Tekrar ifade etmek istiyoruz ki bütün bu yapıcı, telkin edici ve yol gösterici muhalefetimiz sonrasında Saadet Partisi fiilen ana muhalefet partisi haline gelmiştir. Saadet Partimizin bu tutumu halk tarafından teveccühle karşılanmaktadır. Bunun karşılığında Aziz Milletimiz emaneti milletin aslına iade edecek ve Saadet Partisi olarak yaşanabilir bir Türkiye, yeniden büyük Türkiye ve yeni bir dünya için var gücümüzle çalışmalarımıza devam edeceğimizi tekrar beyan ederiz.”

 • Yorumlar 30
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751