• BIST 1.369
 • Altın 455,700
 • Dolar 8,1518
 • Euro 9,7208
 • Kars 2 °C
 • Ardahan 4 °C
 • Iğdır 16 °C

SP İl Başkanı Fahrettin Bulut: Anayasa değişikliği kaçınılmazdır

SP İl Başkanı Fahrettin Bulut: Anayasa değişikliği kaçınılmazdır
Saadet Patisi (SP) İl Başkanı Fahrettin Bulut, Anayasa değişikliğinin kaçınılmaz olduğunu, Saadet Partisi olarak öteden beri bu işi çok ciddiye aldıklarını ve bunun bir takım günlük çekişmelerin içerisine sıkıştırılmaması gerektiğini ifade etti.

Mevcut parlamentoyu meşru kabul ettiklerini ve bu meclisin Anayasal bütün değişiklikleri yapmakla yükümlü olduklarına inandıklarını da belirten Bulut, birtakım siyasi elitlerin tazimattan bu yana Anayasa yapım süreçlerine “Ey Millet, bunu size sormaya gerek yok. Sizin nasıl bir anayasaya ihtiyacınız olduğunu biz biliriz.” diyerek milletin önüne bir Anayasa dayattıklarını gördüklerini ifade etti. Bulut, “Bu millet bu toprakların ev sahibi midir yoksa kiracısı mıdır? Bu sorunun cevabı siyasi iradesi mecliste temsil edilen halk tarafından verilecektir. Yapılacak olan anayasa değişikliğine dair genel başkanımız Prof. Dr. Numan Kurtuluş’un belirtmiş olduğu 4 temel uyarıyı Karslı hemşehrilerimizle paylaşmak istiyorum.” diye konuştu.

İŞTE SP’NİN 4 TEMEL UYARIS:

1-Bu süreçte yürütülecek olan usul, yöntem, üslup ve siyasi tavırların nasıl olması gerektiği çok önemlidir. Bir partinin anayasası olmaz. Partilerin sadece anayasa teklifleri olur. Dolayısıyla bütün partiler tekliflerini açık bir şekilde milletin önüne getirmeli ve tartışma imkanı olmalıdır.

2-Anayasa değişikliği öyle görünüyor ki referanduma gidecek. Bize göre en doğru yol anayasanın 175. maddesinin referanduma götürülerek bir anayasa meclisinin kurulmasıdır. Ancak bu yapılmıyorsa referanduma gidecek süreçte, asla siyasi bir kamplaşma yapılmaması gerekiyor. Hiçbir partinin siyasi rant beklemesini doğru bulmayız.

3-Bu konuyu aceleye getirmeden Türkiye kamuoyunda ve TBMM’de bütün kapsamlarıyla çok ciddi bir tartışma sürecinin yürütülmesi zorunludur.

4-Anayasa değişikliği bir paket olarak getirildi. Bu pakete önümüzdeki günlerde ilave veya çıkarmalar olabilir. Bunu referanduma bir paket olarak sunmaktansa YSK’nın düzenleyeceği bir oy pusulasında madde madde milletin oyuna sunmanın daha doğru bir yol olduğu kanaatindeyiz.

Bulut, “Milli görüşçü olmayan millet milli olamaz.” diyerek şunları söyledi:

“Yeniden büyük Türkiye, yeni bir dünya, adil paylaşımlı bir sistem oluşturabilmek için milletimiz yeni bir rüzgâr bekliyor. Biliniz ki bu rüzgar da Saadet Partisi’dir. Saadet Partisi olarak Kars’ımız, Türkiye’miz ve dünyamızın yaşanabilir bir ortamda kardeşçe yaşayabilmesi için elimizden gelen gayreti gösteriyor, çalışmalarımızı bu doğrultuda yürütüyoruz.”

 • Yorumlar 6
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751