• BIST 1.542
 • Altın 411,372
 • Dolar 7,5315
 • Euro 8,9768
 • Kars -3 °C
 • Ardahan -10 °C
 • Iğdır 1 °C

SP’den BDP’ye ziyaret

SP’den BDP’ye ziyaret
Hem partim, hem şahsım hem de benimle beraber buraya gelen arkadaşlarım adına bu saldırıyı nefretle kınıyoruz”

BDP İl Başkan yardımcısı İdris Akbaba:

-“Biz bu saldırıyı Ahmet Türk’e yönelik bir saldırı olarak değerlendirmiyoruz birebir kendi üstümüze alıyoruz”

-“Sayın Osman Baydemir’in dün Malatya’da “Samsun’un delileri varsa Diyarbakır’ın da delileri vardır” şeklinde bir açıklaması vardı. Ben açıkça söyleyeyim bu beni çok korkuttu”

-“Eğer Kürtler, adamın alacağı cezadan, bu soruşturmanın neticesinden tatmin olmaz ise Başbakan olsun, diğer parti yöneticileri olsun bunların Kürt illerine ziyaretlerinin nasıl bir renk alacağından korkuyorum”

-“Çünkü tatmin olmaz ise insanlar tatmin yolunu başka yerlerde arayacaklardır. Ben bundan korkuyorum”

 

Saadet Partisi (SP) Genel Sekreter yardımcısı Atıf Özbey, Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Kars İl Teşkilatını ziyaret ederek, kapatılan DTP’nin Genel Başkanı Ahmet Türk’e Samsun’da yapılan saldırıyı kınadıklarını belirterek üzüntülerini dile getirdi.

SP Genel Sekreter yardımcısı Atıf Özbey, SP Kars eski İl Başkanı Mikail Demir ve 29 Mart 2009 yerel seçimlerinin SP Kars Belediye Başkan Adayı Reis Karakoç ile birlikte BDP İl Teşkilatını ziyaret ettiler. BDP İl Başkanı Yavuz Naki’nin bir toplartı için Diyarbakır’da bulunması nedeniyle SP heyetini, BDP İl Başkan yardımcısı İdris Akbaba karşıladı.

Ahmet Türk’e yapılan saldırıdan duyduğu üzüntüyü dile getiren SP Genel Sekreter yardımcısı Atıf Özbey, “Samsun Adliyesi’nde görülen hukuki davayı izlemek üzere oraya giden DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, maalesef hepimizi üzen hunharca bir saldırıya maruz kalmıştır. Ben SP Genel Sekreter yardımcısı olarak hem partim, hem şahsım ve hem de benimle beraber buraya gelen arkadaşlarım adına bu saldırıyı nefretle kınadığımı belirtmek istiyorum. Bütün milletimiz ve SP olarak da hepimiz sizin bu üzüntünüzü en az sizin kadar paylaşıyoruz ve hunharca saldırıyı nefretle kınadığımızı tekrar belirtmek istiyorum.” dedi.

Ahmet Türk’ün bu ülkenin yetiştirdiği saygın ve ender siyasetçilerin başında geldiğini de belirten Özbey, “DTP’nin kapatıldığı o saatlerde bile bütün milletimiz çok net olarak gördü ki çok büyük bir sorumluluk duygusu içerisinde ülke genelinde barışın tesisi için üstüne düşen bütün gayreti sarf etti. Benim hiçbir zaman unutmayacağım yine bu ender davranışlardan bir tanesi de yine Sayın Ahmet Türk tarafından o günlerde sergilendi. Partinin kapatıldığı saatlerde oğlunu Türk Silahlı Kuvvetleri’nin emrine Sakarya’ya gönderdi. Biz bu ülkede çok iyi biliyoruz ki şu anda parlamentoda görev yapan milletvekillerin çocukları bile askerlik yapmaktan kaçarken Sayın Türk o günlerde bu davranışı sergilemiştir. Yine bu son olayda da burnunda kırıklar meydana geldiği halde ve hepimizi kahreden ağzından ve burnundan kan aktığı halde ilk yaptığı şey her zaman olduğu gibi milletimizi sükunete davet etmiş, olayların çıkmaması için büyük bir devlet adamı sorumluluğuyla hareket etmiştir. Böyle insanlar Türkiye’de azdır. Böyle siyasetçiler hakikaten bütün milletin gönlüne su serpmektedir. Bunların sayısı da maalesef Türkiye’de azdır. Burada SP olarak büyük bir ihmal görüyoruz. O ihmalde bütün milletimizin gözü önünde cereyan etmiştir. Güvenlik tedbirlerinin gerekli şekilde alınmadığı ortadadır. Bayın Sırrı Sakık’ın açıklamalarından da anlaşıldığı gibi ve yine BDP’nin Genel Başkanı Selahattin Demirtaş beyinde açıklamalarından öğreniyoruz ki Sayın Türk Samsun’a intikal etmeden önce Sayın İçişleri Bakanı bilgilendirilmiştir. Bu dava Muş’tan alınıp güvenlik gerekçesiyle orada görüldüğüne göre gereken tedbirlerin ciddi tutulması gerekiyordu. Sayın Türk korunmayacak da kim korunacak bu ülkede? Ona özel koruma tahsis edilmeyecek de ya da Çevik Kuvvet oraya yığılmayacak da ne zaman yığılacak? Bunun büktün sorumluluğu Hükümettedir. Bir kere daha SP adına BDP Kars İl Teşkilatımızın şahsında bütün BDP camiasına “Geçmiş olsun” dileklerimi iletiyorum” diye konuştu.

BDP İl Başkan yardımcısı İdris Akbaba da ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getirerek SP heyetine bu anlamlı ziyaretleri için teşekkür etti. Akbaba, “Biz bu saldırıyı toplum olarak, parti olarak Ahmet Türk’e yönelik bir saldırı olarak değerlendirmiyoruz birebir kendi üstümüze alıyoruz. Bir halka yönelik bir saldırıdır bu. Bir camiaya yönelik saldırıdır. Bunun altı iyice araştırılırsa Genel Başkanımızın belirtti “Trabzon-Samsun” hattı diye belirttiği bir şey vardı. Bu araştırılırsa Hrant Dink cinayeti çözülür, 28 Şubat ortaya çıkar, 12 Eylül ortaya çıkar. Bunun altında ben oradaki mülki amirlerden tutun, emniyet görevlilerinin zafiyetinden çok göz yumulması olduğuna inanıyorum.” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Kars’taki etnik yapıların kardeş gibi yaşadıklarını ve hiçbir sorun yaşanmadığının da altını çizen Akbaba, SP’nin ziyaretlerinin anlamlı olduğuna işaret ederek, “Farklı etnik kimlikteki insanların sizin gösterdiğiniz bu örnek davranışı göstermesini beklerdik. Ama inanın ilk ziyaret eden sissiniz ve inanıyorum ki tek siz olacaksınız. İsteğim çok daha farklı olmasıydı ama isteklerimiz her zaman gerçekleşmiyor. Biz sizlere bu ziyaretinizden dolayı bu duyarlılığı gösterdiğiniz için bir daha teşekkür ediyoruz.” dedi.

Akbaba, Ahmet Türk’e yapılan saldırıdan sonra ciddi kaygılarının olduğunu da vurgulayarak, şunları söyledi:

“Sayın Osman Baydemir’in dün Malatya’da “Samsun’un delileri varsa Diyarbakır’ın da delileri vardır” şeklinde bir açıklaması vardı. Ben açıkça söyleyeyim bu beni çok korkuttu. Eğer Kürtler, Kürt halkı gerçekten tatmin olmaz ise açıklamalarda, adamın alacağı cezadan, bu soruşturmanın neticesinden tatmin olmaz ise Başbakan olsun, diğer parti yöneticileri olsun bunların Kürt illerine ziyaretlerinin nasıl bir renk alacağından korkuyorum. Gerçekten ben çok korkuyorum. Çünkü çok farklı şeyler olur. Bu adam ceza almadan veya oradaki mülki amirler göstermelik bir cezayla bu işten yırtarlarsa ben bunun sonuçlarının kötü olacağından çor korkuyorum. Çünkü tatmin olmaz ise insanlar tatmin yolunu başka yerlerde arayacaklardır. Ben bundan korkuyorum. Umarım bu insan gereken cezayı alır, bu mülki amirler gerekli soruşturmalarda gerekli cezaları alırlar ve bu tepkiler farklı kanallara aksetmez umarım”

 • Yorumlar 4
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751