• BIST 1.378
 • Altın 454,757
 • Dolar 8,1215
 • Euro 9,6955
 • Kars -1 °C
 • Ardahan -3 °C
 • Iğdır 7 °C

SUBATAN’DA ÖRNEK DAYANIŞMA

SUBATAN’DA ÖRNEK DAYANIŞMA
SUBATAN KÖYÜ'NDE EĞİTİMDE EL ELE PROJESİ MEYVESİNİ VERİYOR

SUBATAN’DA ÖRNEK DAYANIŞMA

-ÖĞRENCİ, ÖĞRETMEN, MÜDÜR, MUHTAR VE AKSER OKULUN GÜZELLEŞTİRİLMESİ İÇİN SEFERBER OLDU

-SUBATAN KÖYÜ’NDE EĞİTİMDE EL ELE PROJESİ MEYVESİNİ VERİYOR

 

  KARS – Türkiye-Ermenistan sınırına 25, Kars’ta 30 kilometre mesafedeki Merkez Subatan Köyü’nde öğrenci, öğretmen, müdür, muhtar ve asker okulun güzelleştirilmesi için seferber oldu.

  130 haneli 400 nüfuslu Subatan Köyü İlköğretim Okulu’nda eğitim-öğretimin başlamasıyla birlikte hummalı bir çalışma içine girildi. Okul Müdürü Atakan Ateş, öğretmenler, okul aile birliği ve muhtarla bir araya gelerek toplantı düzenledi. Okulun acil ihtiyaçlarının karşılanması, tamirat ve tadilat ile boya ve badana işleri için herkes üzerine düşeni yaptı ve kollar sıvandı. 5 sınıftan oluşan 1. kademe, 3 sınıftan oluşan 2. kademe, 1 anaokulu, lojman, Fen ve Matematik Laboratuarı ile Ana sınıfı binaları için gerekli olan malzeme tespiti yapıldı. Yapılacak bütün işler en ince ayrıntısına kadar hesaplandı sonra da bağlantılara geçildi. Konu ilk olarak Milli Eğitim Müdürlüğü’ne iletildi ardından da Subatan Köyü’nde bulunan 9. Hudut Taburu’ndan destek istendi. Muhtarlığın köy bütçesinden bir miktar para ayrıldı, Milli Eğitim İl Müdürlüğü de gerekli destekleri verdi ve askerin de yardımıyla çalışmalara start verildi.

  Önce binaların dış ve iç cepheleri askerler tarafından boyandı, 2. kademe binasında bulunan ana sınıfı atıl durumdaki binaya alınarak kullanılır hale getirildi ve Ana Okulu olarak hizmete sokuldu. Yine atıl durumdaki bir başka bine Fen ve Matematik Laboratuarı olarak hizmete başlatıldı. Bütün binaların çatıları antipas ile boyandı. Çatılar ve bacalar onarıldı, eksikler giderildi. Atatürk Büstünün yerinin değiştirilmesi için 1. Kademe eğitimin verildiği bina girişinde hazırlıklar yapıldı, ihate duvarları da onarıldı.

  ASKERDEN TAM DESTEK

  Subatan 9. Hudut Taburu okuldaki çalışmaları tam anlamıyla destekliyor. Boya ve badana işlerinin yanı sıra Ana Okulunda önemli çalışmalar yapılıyor. Askerler hem Ana Okulu öğrencilerine boyamayı öğretiyorlar hem de onlar için duvarlara çizgi film kahramanlarının resimlerini çiziyorlar. Çizilen resimleri de minik öğrenciler minik elleriyle boyuyorlar. Renkli geçen çalışmalarda ayrıca halk oyunu alanında uzman olan askerler Beden Eğitimi öğretmenlerine de yardım ederek okulun folklör ekibini 29 Ekim törenlerine hazırlıyorlar.

  Örnek bir dayanışma içinde sürdürülen çalışmalar hızla devam ederken bir yandan da Türkiye’deki diğer okullarla bağlantılar kuruldu. Bu bağlantılarda her sınıfa bir bilgisayar projeksiyon konusunda yardım istendi. Bununla ilgili de öğrenciler yardım istedikleri okullara birer ihtiyaçların yer aldığı mektup gönderdiler.

  Bunun yanında okulun gözle görülür önemli eksiklikleri de bulunmakta. Bunların başında oldukça geniş bir alana sahip okulun bahçesinin asfaltlanması veya parke döşenmesi isteniyor. Yine çöp kutuları isteniyor ve okul bahçesi ile çevresinin yeşillendirilmesi bekleniyor. Ayrıca, öğrenciler özellikle de okul bahçelerinde oyun parkı, basketbol sahası ve masa tenisi kurulmasını istiyorlar.

  Muhtar Mürsel Akbaba ve Okul Aile Birliği Başkanı Selahattin Aldım da okulun güzelleştirilmesi ve eksiklerin giderilmesinde emeği geçen İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Subatan 9. Hudut Taburu’na teşekkür ettiler.

 • Yorumlar 1
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751