• BIST 1.393
 • Altın 458,144
 • Dolar 8,1660
 • Euro 9,7073
 • Kars 8 °C
 • Ardahan 6 °C
 • Iğdır 16 °C

SUSUZ'UN NERESİ SUSUZ?

SUSUZ'UN NERESİ SUSUZ?
Ensar Öğüt'ün, Susuz'un adının 'Cilavuz' olarak değiştirilmesi teklifire AK Partililer engel oldu

Kars'ın  Susuz ilçesine tayin olacak olan veya olan orayı bilmeyen memurlar öğretmenler doktorlar vb. Kişiler oraya su yok diye gitmek istemediklerini belirten Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt Susuz isminin Cilavuz olarak değiştirilmesi için Türkiye Büyük Millet Meclisine (TBMM) teklifte bulundu.

Öğüt Kars’ın susuz ilçesinde yaşayan vatandaşların birçoğunun susuz isminden memnun olmadığını belirterek, “CHP Kars İl Başkanı Çetin Bilgir, Susuz Belediye Başkanı Ali Yeğin Susuz’da yaptıkları araştırmalar sonucu halkla birlikte Susuz isminin kaldırılarak eski ismi olan Cilavuz olması yönünde tekliflerini bize bildirdiler.”dedi. Kars’ta CHP Milletvekili olmadığı için teklifi CHP Ardahan Milletvekili olarak kendisinin yaptığını ifade eden Öğüt şunları söyledi:” Cilavuzun bizim için çok önemi var arkadaşlar bu teklifi CHP İl Başkanımız sayın Çetin Bilgir ve Susuz Belediye Başkanımız Ali Yeğin bana önerdiler. Susuz ve Kars halkıyla beraber bir toplantı yaptık. Onların teklifi üzerine ben kanun teklifi verdim. Susuz yani Cilavuz aynı zaman da Kars-Ardahan arası olduğu için beni de çok ilgilendiriyor hem il başkanımızın oradaki yapmış olduğu araştırmalar hem belediye başkanımızın oradaki yaptığı araştırmalar sonucun da halkın büyük bir kesimi susuz isminin kalkıp Cilavuz isminin yeniden gelebilmesi için bir araştırma yapıyorlar ve o araştırma sonucunda da biliyorsunuz Karsta CHP Milletvekili olmadığı için bana teklif verdiler bende kanun teklifi verdim.”

Cilavuz isminin özbe ve öz Türkçe olduğunun altını çizen Öğüt, “Kırgızcada kar tutmayan bağlık bahçelik yerdir. Böyle bağlık bahçelik yerin içerisinden de yani Susuz İlçesinin içerisinden de büyük bir dere geçmektedir. Şimdi Susuz’a tayin olmak isteyen veya olan orayı bilmeyen memurlar öğretmenler doktorlar vb. Kişiler oraya su yok diye gitmek istemiyorlar. Enteresan Susuz demek ki orada su yok ki susuz koymuşlar diyorlar. Halbuki Susuz yeni yer altı kaynakları su olarak en zengin olan bölgemiz içinden de büyük bir dere geçiyor. Bu nedenle Cilavuz ismi çok önem taşıyor bizim için.”ifadelerini kullandı.

Bölgenin birçok aydın demokrat kişiler yetiştirdiğini söyleyen Öğüt, “Bunun başında Dursan Akçam, Ümit Kaftancıoğlu gibi değerli kişiler gelir. 20 bine yakın öğretmen bilim adamı aydın insan yetişti. Ve herkes burayı Cilavuz diye biliyor. Cilavuz’a geldim Cilavuz’a gittim diye konuşuyor. Şimdi AKP’nin Milletvekillerine sesleniyorum ve istirham ediyorum. Bu susuz ismini Cilavuz olabilmesi için sizden de rica ediyorum oy verin.”

Milliyetçi Hareket partisinin (MHP) kendilerine destek olacağını belirten Öğüt, “ CHP’de zaten oy veriyor. BDP de oy vereceğini söylüyor. O zaman oy birliğiyle bu 20000’e yakın bilim adamı yetiştirmiş susuzlukla alakası olmayan bir ilçemizin ismini özbeöz Kırgızcada Türkçe olan ismin kılavuz veya Cilavuz gibi isimlerle de anılan susuz ilçesinin ismini Cilavuz olarak değiştirelim. Çünkü eğer bunu yapmazsak tarih bizi yargılar arkadaşlar.”dedi.

[www.karsnethaber.com / Mustafa Sungur]

 • Yorumlar 7
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751