• BIST 1.530
 • Altın 420,543
 • Dolar 7,7315
 • Euro 9,1608
 • Kars -14 °C
 • Ardahan -13 °C
 • Iğdır 0 °C

TACSO Sivil Toplum ile buluşuyor

TACSO Sivil Toplum ile buluşuyor
TACSO “Sivil Toplum Kuruluşları için Teknik Destek” Projesi tanıtım toplantılarına başlıyor. TACSO 22 Nisan Perşembe Günü Kars'ta

TACSO “Sivil Toplum Kuruluşları için Teknik Destek” Projesi tanıtım toplantısı 22 Nisan Perşembe günü 10:00-13.00 saatleri arasında Sim-Er Otel’de yapılacak.

7 Balkan ülkesi (Arnavutluk, Bosna Hersek, Hırvatistan, Kosova (BM Güvenlik Konseyi’nin 1244 sayılı kararı uyarınca), Eski Yugoslav Makedonya Cumhuriyeti (EYMC), Karadağ ve Sırbistan) ve Türkiye’de uygulanan TACSO projesi, tanıtım toplantılarına Balkanlar ile ortak noktası olan Edirne’den başladı.

TACSO “Sivil Toplum Kuruluşları için Teknik Destek” Projesiyle, Sivil Toplumun güçlendirilmesi ve karar mekanizmalarına etkin katılımının sağlanması hedefleniyor. Bu amaçla STK’lar için Tanıtım Toplantıları, Çok Uluslu Eğitimler, Ulusal Eğitimler, Ortaklık Toplantıları ve Yardım Masası Desteği hizmetleri gerçekleştiriliyor. Uluslararası bir proje olan TACSO Türkiye’deki STK’lar ile Balkanlardaki STK’lar arasında bir köprü oluşturmayı da amaçlıyor.

Tanıtım programı 3 ana bölümden oluşuyor. İlk bölümde TACSO ekibi projeyi tanıtıyor ve katılımcıların sorularını yanıtlıyor. İkinci bölümde Sivil Toplum Kuruluşlarına (STK) ilham verebilecek olan örnek çalışmalardan sunumlar oluyor. En son bölümde ise Avrupa Birliğinin Sivil Toplum Stratejisi konusunda bilgi verilecek ve Sivil Toplum Kuruluşlarından geri bildirimler alınıyor.

Kars Sim-Er Otel’deki toplantıda; İnsan Kaynağını Geliştirme Vakfı (İKGV), TACSO Projesi              Ortak Kuruluşundan Elif Özer, Kars Valisi Ahmet Kara birer konuşma yapacaklar. TACSO Türkiye Koordinatörü Sivil Toplum Geliştirme Merkezi (STGM) temsilcisi Ayça Haykır ise TACSO projesi tanıtımı ve Türkiye’de Sivil Toplum İhtiyaç Analizini yapacak.

Ardından “Sivil Toplum Kuruluşlarından İyi Örnekler Sunumları”na geçilecek. Helsinki Yurttaşlar Derneği’nden Sevgi Özçelik, Doğa Derneği’nden Dicle Tuğba Kılıç, Sürdürülebilir Kırsal ve Kentsel Kalkınma Derneği’nden (SÜRKAL) Muharrem Karakuş bilgilerini paylaşacaklar.

Soru-Cevap kısmından sonra Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Özsel Beleli “Avrupa Birliğinin Sivil Toplum Stratejisi” konusunda bir konuşma yapacak. Toplantı; AB Stratejisi üzerine katılımcı görüşleriyle sona erecek.

TACSO TÜRKİYE İŞ PLANI ANA FAALİYETLER:

-Başlangıç Toplantıları: TACSO projesinin ve faaliyetlerinin sivil toplum örgütleri ve medya’ya tanıtılması için 7 adet başlangıç toplantısı düzenlenecek. TACSO ekibi, bu toplantılarla birlikte kendilerini tanıtmayı, hedeflerini aktarmayı ve STK’ların görüşlerini almayı ve özellikle eğitim ihtiyaçlarını öğrenmeyi amaçlıyor.

-Çok-Uluslu Eğitimler: TACSO 7 Balkan ülkesi ve Türkiye’de yürütülen uluslararası bir proje olduğundan, bütün bu ülkelerden katılımcıları bir araya getiren ileri düzey eğitimler yapılacak. Bu eğitimler, fon yaratma, AB proje yönetimi, STK yönetimi, sivil katılım ve savunuculuk/lobicilik konularında verilecek. Her konudan en az bir “çok-uluslu eğitim” Mayıs 2010’dan önce gerçekleştirilecek. Her eğitime Türkiye’den dört kişi katılabilecek.

-Ulusal Eğitimler: Yukarıda bahsedilen eğitimler, eğitim tecrübesi olan katılımcılara göre ayarlanmış ileri düzey eğitici eğitimleri olacak. Katılımcılardan ulusal düzeyde, aynı konu başlıklarında gerçekleştirilecek orta düzey eğitimlerin uygulamaya konulması hususunda destek beklenecek. Ulusal eğitimlere ait konular ihtiyaca göre belirlenebilecek.

-Ortaklık Toplantıları: Bu toplantılar,  farklı aktörleri ortak bir başlık üzerinde bir araya getirerek diyalog geliştirmek, fikir birliğine varmak ve eylem planları oluşturmayı hedefleniyor. Bu toplantılarda sivil toplum kuruluşları ile medya, kamu ve özel sektör temsilcileri bir araya gelerek görüş alış verişinde bulunabilecek, ortak planlar yapma fırsatını bulabilecekler.

-Yardım Masası Desteği: STK’lara, talepleri temel alınarak telefon, e-posta yoluyla veya bire bir danışmanlık yaparak teknik destek verilecek. Ayrıca, STK’lara istekleri doğrultusunda özel eğitimler düzenlemek de mümkün olabilecek. Destek verilecek alanlar proje yönetimi, fon yaratma, medya ile ilişkiler, teklif yazma vs konularını içermekte, ancak bunlarla sınırlı değil.

BALKAN ÜLKELERİNDEKİ TEKNİK DESTEK OFİSLERİNİN İŞ PLANLARI ÖNEMLİ FAALİYETLER:

-Sınır-ötesi ortaklık toplantıları: Aynı alanda çalışan STK’ların bir araya gelme olanağı doğacak.

-İyi uygulamaların paylaşımı: Çeşitli eğitimler, konferans ve organizasyonlar sayesinde STK’lar iyi uygulama örneklerini birbirleriyle paylaşabilecekler.

-Bilgi paylaşımı: Sivil toplumdaki değişimler ve gelişmelerle ilgili bilgi paylaşımı mümkün olacak.

-Uygulama sırasında öğrenme: Yerinde uygulamaları gözlemleme ve tecrübeleri paylaşma fırsatı sağlayacak.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751