• BIST 1.527
 • Altın 404,057
 • Dolar 7,2588
 • Euro 8,7512
 • Kars -7 °C
 • Ardahan -9 °C
 • Iğdır 2 °C

Taraf olduğunu ilan ettin, dava önüne gelince nasıl karar vereceksin?

Taraf olduğunu ilan ettin, dava önüne gelince nasıl karar vereceksin?
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK)'nun Erzurum özel yetkili cumhuriyet savcılarını görevden alması sonrası yaşananlara ilişkin çarpıcı sorular ortaya attı.

Arınç, HSYK'nın kararını 'yasaya uygun' bulduğunu açıklayan ve destek ziyaretlerinde bulunan Yargıtay'a, "Taraf olduğunu ilan ettin" diye seslendi. Tutuklanan Erzincen Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'in yargılamasına dikkat çeken Arınç, Yargıtay'ın 'temyiz' makamı olduğunu hatırlattı ve "Diyelim ki ağır cezada yargılandı, kararı temyiz ettiler. Bu şekilde nasıl karar vereceksiniz? Vereceğiniz karar milletin vicdanını tatmin edecek mi?" diye sordu. "'Ey Yargıtay sen şimdi konuşma. Sen kararlarınla konuş." diye seslenen Başbakan Yardımcısı, HSYK'ya da "Hangi deliller var ki siz yapılan bu soruşturmanın yanlış olduğuna inanıyorsunuz?" sorusunu yöneltti.

Bülent Arınç, AK Parti Genel Merkez Tanıtım ve Medya Birimi Başkanlığı'nca Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen "Türkiye Buluşmaları'' programı kapsamında İstanbullulara demokratik açılımı anlattı. Burada yüksek yargı organlarının kendilerini 'taraf' haline getirmesine tepki gösteren Arınç, Danıştay'a da yüklendi. Bu kurum tarafından yayınlanan 'bildiri'yi eleştiren Başbakan Yardımcısı, "Siz hukukun gereğini yapın. Hukuk herkese lazım." şeklinde konuştu. Arınç, isim vermeden NTV televizyonuna da tepki gösterdi. Erzurum Özel Yetkili Savcısı Osman Şanal'ın Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'in makam odasında yaptığı aramayı 'Başsavcıya abluka' şeklinde veren kanala yönelik, "Adliye basıldı diyorlar. Böyle baskın mı olur? Tuu sana!" ifadelerini kullandı.

Siyasi hayatı boyunca birçok siyasi krize şahitlik ettiğini anlatan Bülent Arınç, asıl krizi şu sözlerle anlattı: "Öyle günler geldi ki Türkiye'de ayrımcılıklar yapıldı. İnsanlar kıyafetlerinden dolayı, okuduğu okulun isminden dolayı, siyasal düşüncesinden veya sosyal hayatta içerisinde bulunduğu mevkiden dolayı ya dışlanarak ya elitist bir zümre olarak yukarıda tutuldu. Kem gözle bakıldı insanımıza, ondan adeta utananlar vardı."

 • Yorumlar 0
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751