• BIST 1.408
 • Altın 461,090
 • Dolar 8,0625
 • Euro 9,6585
 • Kars 14 °C
 • Ardahan 8 °C
 • Iğdır 20 °C

TDP her yerde

TDP her yerde
Kars Emniyet müdürlüğü Toplum Destekli Polislik (TDP) Büro Amirliği görevlileri, Kars Postası Gazetesi'ni ziyaret ederek matbaa çalışanlarıyla sohbet etti.

TDP polisleri kentte ziyaretlerini aralıksız sürdürüyor. Gün boyu halk arasında olan, yoldan geçen vatandaşlarla sohbet eden, işyerlerini ve Pazar esnafını ziyaret eden, mahallelerde halkla toplantılara katılan, köylünün, işçinin sorunlarını dinleyerek halkla bütünleşen TDP, bugün de Merkez Camii yanındaki Tan Matbaasını ziyaret ettiler. Matbaa bünyesindeki Kars Postası Gazetesi bürosunu da gezdiler. Matbaa ustası Faruk Özbaş’dan matbaayla ilgili bilgi alan polisler, hangi baskı makinesinde neler yapıldığını incelediler ardından da TDP hakkında matbaa çalışanlarına bilgi verdiler.

  TDP ile ilgili şu bilgiler verildi:

  Toplum Destekli Polislik (TDP), İngilizce’de yer alan “Toplum(un) Polisliği” kavramının karşılığı olarak kullanılmaktadır. Kavram, toplum odaklı polislik olarak da ele alınabilmektedir. Ancak yerleşik bir tanımlama olarak daha çok toplum destekli polislik kavramı tercih edilmektedir. Suç oranlarının artması veya azalması, sadece ceza adaleti sistemine veya polis teşkilâtının faaliyetlerine bağlı olarak açıklanamaz; suç ve suçluluk bunlardan daha fazla oranda iskân, öğretim ve plânlama yetkilileri, ile iş ve eğlence sunanlar gibi sosyal ve fizikî çevremizi şekillendirmekle sorumlu olan kurumların faaliyetlerine de bağlıdır.

  AMAÇ VE HEDEF

  Toplum Destekli Polislik ; Suç ve suçlularla mücadelede sadece polisiye tedbirlerin yeterli olmadığı gerçeğinden hareketle; Bir problemin önlenmesi, sayısının azaltılması ve problemin kontrol altında tutulması için toplumun aktif rol almasını sağlamak; Seçilen hedef bölgede polis ile o semtte yasayanlar arasındaki iliskileri güçlendirmek; Güvenliklerinin sağlanmasında onların içinde var olan polise yardımcı olma duygusunu açığa çıkarmak.

   KIRIK PENCERELER TEORİSİ (BROKEN WİNDOWS THEORY)

   Kırık Pencereler Teorisi (Broken Windows Theory) Toplum destekli polislik modelinin en önemli unsurlarından birisi, belki de en önemlisi Profesör James Q. Wilson ve Profesör George L. Kelling tarafından geliştirilen kırık pencereler teorisidir. Kırık pencereler teorisine göre tamir edilmeyen kırık bir pencere ihmalin göstergesidir. Sosyal psikologlar ve polisler bir konuda aynı fikirdedirler: eğer bir binanın bir penceresi kırılmışsa ve tamir edilmeden bırakılırsa geri kalan bütün pencereler de kısa bir zaman sonra kırılacaktır. Bu durum hem suç oranın çok düşük olduğu iyi mahalleler, hem de sağlıksız mahalleler için geçerli olmaktadır. Pencerelerin kırılması her zaman büyük miktarlarda olmamaktadır. Çünkü, bazı bölgelerde cam kırmaya meraklı kişiler yoğun olmakta bazı bölgelerde ise pencereleri seven ve kırmayan kişiler çoğunlukta olmaktadır.

  TDP’NİN YÜRÜTÜLMESİNDE GENEL PRENSİPLER

  Toplumun İçinde Yer Alma ve İnsanlarla İletişime Açık Olma Toplum Destekli Polis, toplumda karşılıklı anlayış ve hoşgörünün sağlanması için elverişli ortamların oluşmasına katkıda bulunur. Vatandaşlarla onların taleplerine hızlı bir şekilde cevap veren kesintisiz bir ilişki kurar. Güvenlik Hizmetlerine Toplumun Aktif Katılımının Sağlanması Toplumun bütün kesimlerinin, suç ve her türlü tehlikeden korunmasını sağlamak bakımından uyarıcı, hizmetleri tanıtıcı ve uygulamayı şekillendirici yönde toplantılar gerçekleştirilir. Toplumu, güvenlik hizmetlerinin yürütülmesine ve önleyici tedbirlerin alınmasına dâhil ederek insanlarda güvenlik bilinci ve anlayışının oluşturulması sağlanır.

  TDP’NİN YÜRÜTÜLMESİNDE DESTEKLEYİCİ PRENSİPLER

  Toplum-Polis İşbirliği/İletişim Mekanizmalarının Oluşturulması Toplumsal değişimi kavrayabilmek, toplumda mevcut olan karmaşık yapıyı ve ilişkileri anlamak, dinamik yapıyı çözümlemek bakımından toplumla ilişkileri geliştirmeye yönelik suçtan koruyucu, suç önleyici ve polis hizmetlerine toplumun taleplerinin yansıtılmasını sağlayıcı iletişim kanalları oluşturulur, TDP kapsamında polisin topluma yakınlaşması sağlanır. Polisin sorumluluk alanında bulunan toplumu ve toplumsal grupları tanıması onlarla iletişim kurması gerekir. Güvenliğin, toplumdaki bireylerin de katılımı ile sağlandığı demokratik bir ortam oluşturmak ve bunu geliştirmek TDP hizmetlerinin temel hedefleri arasında yer alır.

 • Yorumlar 1
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751