• BIST 1.358
 • Altın 451,644
 • Dolar 8,1374
 • Euro 9,6768
 • Kars 4 °C
 • Ardahan 5 °C
 • Iğdır 12 °C

Teç-Sen çözüm istiyor

Teç-Sen çözüm istiyor
Teç-Sen Kars İl Başkanı: Bizler üvey evlat değiliz

Tüm Eğitim Çalışanları Sendikası (Teç-Sen) Kars İl Başkanı Dursan Gören, Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde çalışan personellere verilen ücretlerin tüm kadrolara verilerek bakanlıklar arasındaki ücret farklılığının ortadan kaldırılmasını istedi.

 

Eğitim çalışanlarının aldığı ücretle geçinemez hale geldiğini, Milli Eğitim Bakanlığı'nın ise apolet ayrımcılığı yaptığını belirten, Teç-Sen Kars İl Başkanı Dursun Gören, “Eğitim hizmetleri iş kolunda genel idari hizmetler, yardımcı hizmetler ve teknik hizmetler iş kolunda görev yapan eğitim çalışanları olarak sorunlarımızı kime nasıl anlatmalıyız. Bizleri muhatap kabul eden yok. Bizleri eğitimin bir parçası olarak gören yok. Eğitim ödeneği, ders ücreti, fazla mesai, yıpranma payı bunların hiç biri bizler için yok” dedi.

 

TEÇ-Sen İl Başkanı Gören, “Türkiye'de 4 kişilik bir ailenin sosyal aktiviteler ve bebek bakım giderleri hariç 1 aylık geçimini sağlaması için en az bin 800 TL aylık ücret alması gerekir. Eğitim çalışanlarına bu rakamın yarısı reva görülüyor. Eğitim çalışanları aldığı ücretle geçinemez hale gelmiştir. Bankaların verdiği kredi ve kredi kartı borçları nedeniyle de haciz pençesine düşmüşlerdir. Her geçen gün durumumuzun bir önceki günden daha kötü olduğunu, Defalarca yapılan uyarılara rağmen eğitim çalışanlarının ücretlerinde herhangi bir iyileştirme yapılmamıştır. Bakanlıklar arası ücret adaletsizliğinin temel nedeni; kurum içinde farklı adlarla verilen ücretlerin bazı kadrolara verilip, diğer kadrolara verilmemesidir. Şöyle ki; Sağlık Bakanlığında görev yapan doktor döner sermayeden pay alırken, aynı kurumda görev yapan memur ve hizmetliler de döner sermayeden pay almaktadır. Bizde diyoruz ki, Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde çalışan personellere verilen ücretlerin tüm kadrolara verilerek bakanlıklar arasındaki ücret farklılığı ortadan kaldırılabilecektir" diye konuştu.  

 

Özellikle ek ders ücretinin artık ders karşılığı verilen ücret olmadığını da belirten Gören, Milli Eğitim Bakanlığı'nda görev yapan öğretmen, müdür yardımcıları, müdür, il, ilçe milli eğitim müdürleri, şube müdürleri, şef, tesis müdürü ve sivil savunma uzmanı gibi onlarca kadroya derse girmeden ek ders ücreti verildiğini ifade etti.

 

Buna karşın eğitim çalışanlarının bu ücretten mahrum bırakıldığını vurgulayan Gören, “Sendika olarak, yeni bir düzenlemeyle, bakanlar kurulu kararıyla ek-ders ücretinden eğitim çalışanlarının tümünün yararlandırılmasını talep ediyoruz. Bu düzenlemeyi yapmayan ve bakanlar kuruluna götürmeyi belki de hiç aklına getirmeyen, Milli Eğitim Bakanına kimin bakanı olduğunu birileri söylemeli. Bizlerde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı İl, İlçe, Okul ve kurumlarda göre yapan memurlarız bizlerinde artık, “Üvey evlat” olmadığımızı görmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

 

Bir başka eşitsizliğinde Görevde Yükselme Sınavlarında yaşandığını söyleyen Gören, “Hizmetlinin memur olabilmesi için 70 puan, memurun şef ola bilmesi için 70 puan alması gerekirken, gelin görün ki Öğretmenin müdür yardımcısı ve müdür sınavında 60 puan esas alınması bu üvey evlatlığın açık bir göstergesidir. Öğretmen sınav ücreti olarak 25 TL. öderken, hizmetli ve memur 50 TL. sınav ücreti ödemektedir. Bu eşitsizlik umarım bakanlık yetkilileri tarafından çözülür” dedi.

 

TEÇ-Sen Kars İl Başkanı Dursun Gören daha sonra şunları söyledi:

“İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürleri, müdür yardımcıları, şube müdürleri ve müfettişlerin haftalık 15 saatlik ek ders ücretinin, 25 saate çıkarılması için düzenleme yapılmıştır. Ancak bu uygulamadan şef kadroları çıkarılmıştır. Niyeti ne olursa olsun kurum içinde yönetimsel manada yapılan apolet ayrımcılığının ve iş barışını bozan nitelikteki düzenlemelerin kimseye hayrı olmayacağı gibi, Milli Eğitim Bakanlığı'na da hayrı olmayacaktır. Yapılması düşünülen bu düzenlemeye mutlak suretle şef kadrolarının da dahil edilmesi olmazsa olmaz isteklerimiz arasındadır. Özellikle Milli Eğitim Bakanlığı'nda 4/C statüsünde çalışan eğitim çalışanlarının durumları içler acısıdır. Yılın 10 ayı karın tokluğuna çalıştırılan eğitim çalışanları kardeşlerimizin ücretlerinin ve özlük haklarının biran önce düzenlenmesi gerekirken, adeta bu konuda kış uykusuna yatmış olan Milli Eğitim Bakanlığı bürokratlarını görevlerini yapmaya çağırıyoruz. Sendikal hakları olmayan kardeşlerimizin kadroya geçirilmesi ve sendikal haklarının verilmesi taleplerimiz arasındadır. Bizler diyoruz ki, eğitim çalışanları üvey evlat değildir. Umarım bu haksızlık ve adaletsizlik kısa zamanda çözüme kavuşur, bizlerde hak ettiğimiz haklarımızı alıp kendimize olan saygımıza kavuşuruz.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751