• BIST 1.488
 • Altın 417,598
 • Dolar 7,2569
 • Euro 8,8742
 • Kars -6 °C
 • Ardahan -12 °C
 • Iğdır 0 °C

TEKEL işçilerine destek için oturma eylemi yaptılar

TEKEL işçilerine destek için oturma eylemi yaptılar
Kars'ta, KESK, Türk-İş, Kamu-Sen, DİSK/Genel-İş sendikası üyesi bir grup Tekel işçilerine destek amaçlı oturma eylemi yaptı

Faikbey caddesinde oturma eylemi öncesi basın açıklamasını okuyan Eğitim-Sen Kars Şube Başkanı Ahmet Adıgüzel, “Bu ülke yıllardır bir yağmaya tabi tutuluyor. Yoksul halkın alınteri pahasına kazanılmış değerler özelleştirme adı altında yağmalanıyor” dedi.

 

Siyasal iktidara seslenen Adıgüzel, “Peki bu kadar özelleştirme yaptınız ülkenin dış borcu azaldı mı? Yüzlerce fabrikayı, işletmeyi, limanı, enerji dağıtımını özelleştirdiniz, peki bu ülkenin okul ihtiyacını, hastane ihtiyacını azaltabildiniz mi? Çocuk ölümleri oranını geri mi çektiniz elde ettiğiniz gelirlerle? Gelir dağılımını düzeltebildiniz mi? Emekçilerin yüzde 60’nı açlık sınırından yüzde 90’ını yoksulluk sınırından kurtarabildiniz mi? Hayır! Özelleştirme gelirleriyle bütçe açığı kapattınız, dış borç faizi ödediniz; ülkeyi daha da yoksullaştırdınız. Özelleştirme nedeniyle insanları aşından işinden ettiniz.” diye konuştu.

 

En temel, en meşru hakları için siyasal iktidara direnen, karşı çıkan Tekel işçilerinin taleplerine karşılık 4/C uygulamasında inat edildiğini de ifade eden Adıgüzel, şöyle konuştu: “Ancak biz emekçiler yine hep birlikteyiz. Bu oyunu bozmak, bu ülkeyi ucuz emek cenneti olmaktan çıkarmak için yine alanlardayız. Herkese iş güvencesi istiyoruz. Herkese insanca yaşanacak bir ücret istiyoruz. Eşit işe eşit ücret ilkesinin hayata geçirilmesini istiyoruz. Bu ülkeyi emekçilerin güvencesiz işlerde ömür tükettiği, işsizliğin sokaklarda hüküm sürdüğü, çalışan yoksullar ülkesi yapmanıza izin vermeyeceğiz. Emekçilerin ortak mücadelesiyle emeğin en önemli değer olduğu, barışın, demokrasinin ve adaletin hüküm sürdüğü bir ülkeyi birlikte yaratacağız.”

 

Basın açıklamasının ardından oturma eylemi yapan grup olaysız şekilde dağıldı.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751