• BIST 1.409,560
 • Altın 526,14
 • Dolar 9,2050
 • Euro 10,6650
 • Kars 17 °C
 • Ardahan 15 °C
 • Iğdır 22 °C

Türk Eğitim-Sen: “Sağlıklı ve yüz yüze eğitimin devam edeceği bir eğitim-öğretim yılı temenni ediyoruz”

Türk Eğitim-Sen: “Sağlıklı ve yüz yüze eğitimin devam edeceği bir eğitim-öğretim yılı temenni ediyoruz”
Türk Eğitim-Sen, yeni eğitim-öğretim yılında tüm öğretmenlere ve öğrencilere sağlıklı bir eğitim yılı temennisinde bulundu.

Türk Eğitim-Sen, yeni eğitim-öğretim yılında tüm öğretmenlere ve öğrencilere sağlıklı bir eğitim yılı temennisinde bulundu.

Sendika, yeni eğitim-öğretim yılında okullarda sağlık tedbirlerinin mobil sağlık ekibi ile denetlenmesini hem de öğrencilerin covid-19 takiplerin yapılması gerektiğini vurguladı. Uygulanacak bu tedbirlerin de yüz yüze eğitim için büyük önem ifade ettiği belirtildi.

Türk Eğitim-Sen tarafından yüz yüze eğitime başlarken 43 bin 455 eğitimci ile bir anket çalışması düzenledi. Bu anketin sonuçlarına göre katılımcıların yüzde 58'i okulların tam zamanlı açılmasını desteklerken, yüzde 31'i hibrit modelin devam etmesi (belirli günlerde belirli kademeler için açılmalı) gerektiği görüşünde oldu.

'Teneffüs süreleri uzatılmalı'

Okullarda alınacak tedbirler arasında ders sürelerinin azaltılması ve teneffüs sürelerinin uzatılması gibi düzenlemelerin yapılması gerektiği hatırlatılırken, "Yeni eğitim-öğretim yılında en dikkat edilecek konuların başında okullarda salgının yayılımını önlemek, tam zamanlı yüz yüze eğitimi sürdürebilmek için tedbirlerin en üst düzeyde alınması gelmektedir. Okullarımıza ek bütçe tahsis edilmeli; bu bütçeyle okulların maske, temizlik malzemeleri vb. ihtiyaçları eksiksiz olarak karşılanmalı, teknolojik alt yapı vb. eksiklikler giderilmeli, ek derslikler tahsis edilmelidir. Okullarda hizmetli personel eksiği ivedilikle kapatılmalıdır. Teneffüs süreleri uzatılmalı, sınıflar sıklıkla havalandırılmalı, ders süreleri 10 dakika azaltılarak, 30 dakika olarak ayarlanmalıdır. Nitekim anketimizde de katılımcıların %66,8'i ders süresinin 30 dakika olması gerektiğini ifade etti. Öğretmen açığı olan okullara ivedi şekilde atamalar gerçekleştirilmeli, tahsis edilecek bütçenin bir kısmı öğretmen atamalarına ayrılmalıdır. Öğrenci sayısı çok olan okullara daha az öğrenci sayısına sahip olan ve fiziki imkânları müsait olan okulların sınıfları tahsis edilmelidir. Zira Türk Eğitim-Sen'in anketinde katılımcılar pandemi önlemleri açısından en çok öğrenci sayılarını (yüzde 63,7) sorun olarak görmektedirler. Daha sonra sırasıyla en çok; pandemi önlemleri konusunda bilinç düzeyini (yüzde 49,5), sınıf, tuvalet, öğretmenler odası gibi yerlerde mesafenin olmayışını (yüzde 48,9) sorun olarak görmektedir" denildi.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim [email protected] Faks : 04742124751