• BIST 1.471
 • Altın 414,389
 • Dolar 7,4160
 • Euro 8,9680
 • Kars 0 °C
 • Ardahan -4 °C
 • Iğdır 3 °C

Türk Eğitim-Sen’den Başkonsolosluğa taziye ziyareti

Türk Eğitim-Sen’den Başkonsolosluğa taziye ziyareti
Türk Eğitim-Sen Kars Şube Başkanı Fahrettin Şimşekler, yönetim kurulu ve sendika üyeleri, Azerbaycan'ın Kars Başkonsolosu Hasan Sultanoğlu'na üzüntü ve başsağlığı dileklerini ilettiler

 Türk Eğitim-Sen Kars Şubesi Yönetim Kurulu ve üyeleri Azerbaycan’ın Kars Başkonsolosluğu’nu ziyaret ederek Hocalı katliamının 18. yılında taziye ve başsağlığı dileklerinde bulundular.

 

Başkonsolosluk Toplantı Salonu’nda, Başkonsolos Hasan Sultanoğlu’na üzüntülerini dile getiren sendikacılar, Hocalı katliamını gerçekleştirenleri nefretle kınadılar.

 

Burada duygularını ve düşüncelerini dile getiren Türk Eğitim-Sen Kars Şube Başkanı Fahrettin Şimşekler, “Hacı katliamının 18 yılında Azerbaycanlı kardeşlerimize başsağlığı diliyoruz. Bu acıyı bizlerde her zaman yüreklerimizde hissettik. Hacalı katliamında Azerbaycanlı kardeşlerimizin nasıl ciğerlerinin söküldüğünü, 3 yaşındaki çocukların nasıl kalplerinin çıkarıldığını, çeşitli işkencelere maruz kalarak katledildiklerine bütün dünya şahittir. Dünya buna sessiz kaldı ama inşallah bundan sonra haklar savunulur, hesapları sorulur, Karabağ işgali son bulur. İnşallah Karabağ yeniden Azerbaycan’ın eline geçer. Biz tarihten beri “bir millet iki devletiz”. Bu birlik ve beraberliğimiz ebediyete kadar devam edecek” dedi.

 

ERMENİSTAN, KAFKASYA BÖLGESİNDE BARIŞ VE GÜVENLİĞİ TEHDİT EDEN KRONİK İSTİKRARSIZLIK UNSURU VE BİR ÇIBANBAŞIDIR

Türk Eğitim-Sen Kars Şubesi Eğitim ve Sosyal İşler Sekreteri Ali Murat Namlı da okuduğu “Yüz Karası Hocalı Katliamını Kınıyoruz” başlıklı basın açıklamasında, “Dost ve kardeş Azerbaycan topraklarının Ermeniler tarafından işgali süreci, 25-26 Şubat 1992 tarihinde Dağlık Karabağ'ın Hocalı kentinde, kadın çocuk demeden yapılan insanlık dışı katliamla başlamıştır. Hocalı katliamının on sekizinci yıldönümünde derin bir acı ve üzüntü içindeyiz. Azerbaycan'ın topraklarının yaklaşık beşte biri üzerindeki Ermeni işgali hala sürmektedir. Ülke nüfusunun yüzde onundan fazlasını oluşturan Azerbaycan Türkü kardeşlerimiz yerlerinden edilmiş ve sığınmacı durumuna düşürülmüştür. Uluslararası hukuka aykırı saldırgan politikalarıyla insanlık değerlerini ayaklar altına alan ve uluslararası topluma meydan okuyan Ermenistan, Kafkasya bölgesinde barış ve güvenliği tehdit eden kronik istikrarsızlık unsuru ve bir çıbanbaşıdır. Komşularına karşı düşmanlık siyaseti ve bölge ülkelerinden toprak taleplerini sürdürmek, işbaşına gelen bütün Ermeni hükümetlerinin ısrarla ve inatla izlediği Ermenistan'ın devlet politikası haline gelmiştir. Hocalı katliamı dağlık Kara bağ’ın işgalinden bu yana cereyan eden en kapsamlı sivil kırımdır. Bu yapılanlar insanlığın utanç tablosu olarak tarihe geçmiştir.1914–1915 döneminde Ermeniler tarafından Osmanlı devletinde gerçekleştirilen isyanlarda birçok Türk katledilmiştir. Asılsız soykırımdan dolayı Türkiye’den tazminat alınacak ve büyük Ermenistan rüyasını gerçekleştirmek için gerekli olan toprak Türkiye’den Azerbaycan’dan ve diğer komşu ülkelerden talep edilecektir. Dikkat edilmesi gereken bir husus da başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere birçok ülkede “Sözde Ermeni soykırımı” yasa tasarıları gündeme getirilmekte ve ülkemize karşı kullanılmaktadır. Bu bağlamda, bir eylem planı hazırlanarak, yalnız devlet değil, üniversiteler, basın-yayın ve düşünce kuruluşları dâhil olmak üzere ilgili tüm kuruluşların içinde yer aldığı Ermenilerinde tarihte beraber yaşadıkları ülkelere yaptıkları ihanetler, kötülükler dile getirilmelidir.” dedi.

 

BİR KERE YÜKSELEN BAYRAK BİR DAHA İNMEZ

Namlı daha sonra şunları söyledi:

“Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleşmesi ve kapalı olan kara sınırının açılmasının önündeki en büyük engel de Dağlık Karabağ sorununun çözümlenmemesi ve Türkiye düşmanlığı üzerine bina edilen Ermeni politikalarıdır. Ermenistan Türkiye'nin toprak bütünlüğünü sorgulamakta ve ortak sınırı tanımamaktadır. Bunun yanı sıra, Türkiye'nin milli sembollerini sahiplenmek gafletini sürdürmekte ve sahte soykırım yalanıyla Türk tarihi ve Türk milletini mahkum ettirmek için hayâsız bir karalama kampanyası yürütmektedir. Ermenistan'ın bu düşmanlık politikaları değişmediği ve Azeri toprakları üzerindeki Ermeni işgali sona ermediği sürece iki ülke arasındaki kara sınırının açılması ve Erivan'la diplomatik ilişki kurulması hiçbir şart altında düşünülemeyecektir. Bunun aksi politikalar Türk milletinden destek ve karşılık bulamayacak, bu yöndeki hazırlık ve çabalar milli vicdanı derinden yaralayacaktır. Türk Eğitim-Sen Kars Şubesi Olarak dış baskılar ve ucuz siyasi hesaplarla bu yönde politika değişikliğine gidilmesi niyetlerine ve girişimlerine sonuna kadar karşı olduğumuzu bildiriyoruz. Türkiye ile Azerbaycan arasında sarsılmaz temellere dayanan dostluk ve kardeşlik ilişkilerinin ve işbirliğinin tek millet-iki devlet anlayışına uygun olarak ebediyete kadar gelişerek süreceğine yürekten inandığımızı bu vesileyle belirtmek isteriz. Merhum Mehmet Emin Resulzade’nin dediği gibi “Bir kere yükselen bayrak bir daha inmez” Hocalı katliamında ve Ermeni işgalinde hayatını kaybeden soydaşlarımızın aziz hatıralarını teessürle anıyor, Cenab-ı Allah'tan rahmet diliyoruz. Ruhları şad, mekanları cennet olsun.”

 

HOCALI’DA VE KARABAĞ’DA TÜRK OLDUĞUMUZ İÇİN KATLEDİLDİK

Azerbaycan’ın Kars Başkonsolosu Hasan Sultanoğlu ise, “Bu soykırım Karabağ’da, Hocalı’da yapıldı. Bu soykırım tek Azerbaycan’a ait değil, bir millet olarak Türkiye’nin de acı günleridir. Bu yıl dünyanın her yerinde Hocalı soykırımı çok geniş bir şekilde anlatıldı. Biz Hocalı’da ve Karabağ’da Türk olduğumuz için katledildik. Bunu anlamamız lazım. Bir millet iki devlet olmak bizim milletin geleceğine programlanmış, ışık saçan bir laftır. Azerbaycan Türkiye ilişkileri milli bağlılık üzerine kurulmuştur. Hakimiyetler ve iktidarlar gelip geçicidir. Ama bu milletleri birbirinden ayırmak hiçbir zaman mümkün olmayacaktır.” şeklinde konuştu.

 

DÜNYADA EN SAĞLAM TEMEL MİLLİ BAĞLILIKTIR

Sultanoğlu, Dünyada en sağlam temelin milli bağlılık olduğunu da kaydederek şöyle konuştu:

“Bizimde ilişkilerimiz bu temel üzerinde kurulmuştur. Hepimiz kendi dilimizde konuşuyoruz ve anlaşılmayan bir kelimemiz yoktur. Ne dilimiz, ne dinimiz nede menşeimiz yani biz biriz. Azerbaycan içinde çok büyük önemi olan Kars, Iğdır, Ardahan bizim için bir gömlek daha ileridedir. Burada yaşayan insanlarımız evvelde Ermeni tecavüzüne maruz kalan ve şimdiki Ermenistan’ın kurulduğu Türk topraklarından sağ kalıp buraya gelenlerdir. Azerbaycan ve Türk kardeşliğinin aleyhine bazen basında, bazen diğer yerlerde bir kelime söz duyduğumuzda Azerbaycan’da herkesi çok kırar. Azerbaycan halkı Kars’a ve Iğdır’a çok hassasiyetle yanaşıyor. Sınırlar Kars’ta ve Iğdır’dadır. Yani buradan sınırlar nasıl açılacak Ermenilere. Protokoller imzalanırken bu işleri yapanlar arasında bir kırgınlıklar oldu. Protokoller imzalandı ne Türkiye’nin nede Azerbaycan’ın hayrına değildi. Biz bazen bu milli bağlılığın mecburiyetiyle birbirimizin içişlerine de karışıyoruz. Bu bizim milletin öz içişidir. Sonunda Ermenistan anayasa mahkemesi bütün Türk milletini rezil etti, bütün Türk milletine hakaret etti. Ermenistan anayasası bunu net olarak gösterdi ki 1915 hadiseleri müzakere olunmayacak. Burada asıl maksat sınırlar açılmasıydı. Türkiye’yi ve bizim milletimizi zor durumda bıraktılar. Dış baskıların vasıtasıyla bu hayata geçiriliyordu. Türkiye ve Azerbaycan halkları arasında bir soğukluk yaratma. Rusya bizim komşu devletimizdir ve herkes biliyor ki Karabağ’ı Ruslar işgal etti. Karabağ’da Ruslarsız mümkün değil geri adım atmak. Elbette biz Rusya ile münasebetlerimizi kuracağız. Türkiye ile Rusların münasebetleri iyi olsun. Eğer bizim ilişkilerimiz güzel olursa bu bizim milletimizin hayrınadır.”

 

ERMENİSTAN O ÇİRKİN SURATINI BİR KEZ DAHA GÖSTERDİ

“Ermenistan o çirkin suratını bir kez daha gösterdi” diyen Sultanoğlu konuşmasını şöyle tamamladı:

“Türkiye Ermenistan’a ne kadar el uzatsa da, Akdamar kilisesini de restore etti, başka kiliseleri de restore etti. Yüz binden az Ermeni vatandaşı gelip Türkiye’de kaçak olarak çalışıyor ve Türkiye’nin parasıyla Ermenistan’da 5 bin aileye bakıyorlar. Bunların hepsi Türkiye tarafından olan jestlerdir ve el uzatmaktır. Sonunda 2.5 milyon nüfusu olmayan Ermenistan bakın Türkiye’ye ne meydan okudu. Buda hem Azerbaycan’a hem de Türkiye’ye bir ders oldu ki onlar bize karşıdır. 1 milyondan fazla Türk yurtlarından kaçkın olmuş, Hocalı soykırımı ortada varken, Azerbaycan’ın yüzde 20 toprakları işgal altında iken Ermenistan sınırları tanımıyorsa, soykırımı kabul edeceksiniz diyorsa bu şartlarda burada sınırların açılması hiç anlaşılır gibi değil. Türkiye Cumhurbaşkanı, Başbakanı dünde dediler, bugünde diyorlar ki Karabağ çözülmeden sınırlar hiçbir zaman açılmayacak. Ve bizde bu söze çok güveniyoruz ve inanmak istiyoruz. Ermenistan Karabağ işgalden kurtulmadan, soykırım iddialarından vazgeçmeden, işgalcilik siyasetine son vermeden, Türkiye’nin sınırını tanımadığı sürece sınırlar açılmaz.”

 

Türk Eğitim-Sen Kars Şube Başkanı Fahrettin Şimşekler’in yanı sıra; Türkiye Kamu Sen İl Temsilcisi Erhan Sarıkaya, Türk Eğitim-Sen Kars Şube Yönetim Kurulu Üyeleri Ali Murat Namlı, Hikmet Deprem, Yalçın Birdal, Türk Eğitim-Sen üyesi İbrahim Çapan, Türk Sağlık-Sen eski Şube Başkanı Hasan Gökçay, Türk Sağlık-Sen İşyeri Temsilcisi Ali Arık, Türk Sağlık-Sen Üyeleri Sefer Karabağ ve Volkan Cebeci ile Dr. İsmail Aydın da ziyarette hazır bulundular.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751