• BIST 1.471
 • Altın 414,451
 • Dolar 7,4160
 • Euro 8,9680
 • Kars 3 °C
 • Ardahan -1 °C
 • Iğdır 10 °C

Türk Sağlık Sen: Hastanelerimizi sattırmayacağız

Türk Sağlık Sen: Hastanelerimizi sattırmayacağız
Türk Sağlık Sen Kars Şube Sekreteri Murat Şanlı, Türk Eğitim Sen Genel Merkezi Tarafından13 Mart'ta Anakarada yapılacak olan “Kadromu istiyorum” eylemine destek için Anakara'ya hareketinden öncesinde Kamu Sen İl Temsilciliği binasında KHA'nın sorularını c

Şanlı, kamuoyunda “Hastaneler Birliği Yasa Tasarısı” olarak bilinen tasarısının Meclis gündemine gelmesiyle birlikte tepkilerinin dozunun yükselerek devam edeceğini söyledi. Çeşitli eylemlerle bu yasanın geri çekilmesi yönünde mücadeleyi sürdüreceklerini de belirten Şanlı, “Türk Sağlık Sen Genel Başkanımız Sayın Önder Kahveci gerek yazılı ve gerekse görsel basının toplum üzerindeki pozitif etkinsin bilincinden hareketle sık sık görsel ve yazılı basımızın değerli üyeleriyle istişarelerde bulunuyor.” diye konuştu.

 

Şanlı, her geçen gün sağlıkta yeni bir oyunun sahneye konulduğu bir dönem yaşandığına dikkat çekerek, “Aile hekimliği ile sağlık ocaklarını işlevsizleştiren, SSK Hastanelerinin devri ile ilaç fabrikasını kapatan, sevk zincirini kaldırarak hastaneleri polikliniğe dönüştüren iktidar, muayene katılım payı ile de sağlıkta tahsilatçılık sistemini getirmişti. Son olarak tam gün yasası ile de sağlık çalışanları arasında adaletsizliğe neden olarak çalışma barışını bozan iktidar, kamu hastane birlikleri yasa tasarısıyla da sağlıkta yönetim anlayışını değiştirmek istemektedir. Bunun içinde Devlet Hastanelerine iktidar gözünü dikmiş, elini ovuşturarak bu hastaneleri nasıl siyasetin, tüccarın insafına bırakırımın hesabına girmiştir.Bunun içinde 2007 yılından itibaren Mecliste bekletilen Kamu Hastane Birlikleri Yasa Tasarısını Plan Bütçe Komisyonunda görüşülmeye başlanmıştır.” diye konuştu.

 

HASTANELERİMİZİ SATTIRMAYACAĞIZ!...

Murat Şanlı bu tasarının yasalaşması halinde hastanelerin, amaçları sadece kar elde etmek için faaliyet gösteren kurumlar olacağı endişesinin yaşandığını ifade ederek şunları söyledi:

“Sağlıkta verilen hizmet yerine kazanılan para daha önemli sayılacaktır. Birlikler vasıtasıyla milletin olan hastanelerimiz 7 kişilik yönetim kuruluna teslim edilecektir. Bu kişiler hastanenin binalarını satmadan, ihaleleri düzenlemeye kadar geniş yetkilerle donatılacaklardır. Hastaneleri yerel güçlere devretme anlamına gelen bu birliklerle kurumlarımız siyasi müdahalelere açık hale gelecektir. Yerel güçler kime hizmet ediyorsa hastaneler onların tahakkümü altına girecektir. Ayrıca bu kamu birliklerinde görev yapacak olan personel iş güvencesinden yoksun bir şekilde sözleşmeli olarak çalıştırılacaktır. Türk Sağlık-Sen olarak ne tarafından tutulsa elde kalan bu yasa tasarısını kabul etmemiz mümkün değildir. Bu yasanın tamamına karşıyız. Düzeltilecek hiçbir yanı yoktur. Tamamen gündemden çıkarılmalıdır. Kamu hastane birlikleri, devlet hastanelerinin özelleştirilmesinin önünü açan bir uygulamadır. Bunun kamu yararı ile bağdaştığını düşünmek güçtür. Hastaneleri suiistimallere açık bir hale getiren ve yerel güçlerin eline devreden bir sistemin Türkiye'nin sağlık sisteminde geriye dönülmesi güç zararlar doğuracağı muhakkaktır. Bunun faturası yine Türk milletine çıkacaktır. Türk Sağlık-Sen olarak Kamu Hastane Birliklerine karşı mücadeleyi başlatmış oluyoruz. Kamu Hastane birliklerine karşı her platformda eylemlerimiz artarak sürecektir. Tüm sağlık çalışanları ve sağlık alanında faaliyet gösteren sivil toplum örgütleri de bu mücadeleye destek vermelidirler. Bu yanlış uygulamaya dur demek için geç kalınmamalıdır. Yoksa Türkiye'nin sağlık sistemi ve kamu hastaneleri için artık vakit geçmiş olacaktır.”

 • Yorumlar 0
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751