• BIST 1.527
 • Altın 404,405
 • Dolar 7,2588
 • Euro 8,7512
 • Kars -5 °C
 • Ardahan -5 °C
 • Iğdır 4 °C

Türk Sağlık-Sen Kars Şubesi Ebeler Haftası nedeniyle basın açıklaması yaptı

Türk Sağlık-Sen Kars Şubesi Ebeler Haftası nedeniyle basın açıklaması yaptı
Kamu-Sen İl Binasında yapılan basın açıklamasında Türk Sağlık-Sen Kars Şube Başkanı Erhan Sarıkaya, “Anne ve Bebek sağlığının kısacası insanın geleceğine il Sağlık hizmetini sunan Ebelerimiz ne yazık ki zor şartlar altında hizmet üretmektedirler.

Üyemizin en ücra köşelerinde sağlık hizmetinin temsilcisi olan ebelerimiz sunduğu hizmetin değeri tartışılmazdır. Fakat ne yazık ki gösterdikleri bu üstün hizmetin karşılığı ebelerimizden esirgenmektedir.  Yönetici olmalarının önündeki engeller kaldırılmamakta, vekil ebelik gibi uygulamalara kamuda düşük ücrete çalışmaya zorlanmaktadırlar. Görev yaptıkları yerlerde yaşadıkları lojman, malzeme yetersizliği ve güvenlik gibi sorunlar ise yıllardır kanaya bir yara olarak pansuman yapılmayı beklemektedir. Hapishanelerde üst aramasından, farklı görevlerde zorla çalıştırmaya kadar çalışma kadar karşılaştıkları olumsuz uygulamalarda ne yazık ki görülmektedir.” dedi.

Sarıkaya daha sonra şunları söyledi:

“Tüm bu sorunların bir an önce çözülmesi gerekmektedir.  Ebe arkadaşlarımız sorunlarının çözümü için beklemektedir. Sabretmektedir. Unutulmamalıdır ki ebelerimizin çalışma şartlarının iyileştirilmesinin katkısı ülkemizin geleceğinedir. Yapılacak her iyileştirme ile ülkemizin sağlık göstergelerini daha yukarılara çıkaracaktır. Anne ve bebek ölümlerinde azalma olacaktır. Tahammül sınırlarını zorlayan sorunlara karşı artık idareciler kayıtsız kalmaktan vazgeçmelidirler. Yöneticiliğin çalışanın sorunları ile dertlenip, çözüm bulmak gibi bir vazifesinin de olduğunu hatırlamalıdırlar. Yeni düzenlemelerle, ebelerimizin çalışma koşulları ve almış oldukları ücretler acilen iyileştirilmelidir.”

Sarıkaya ayrıca, “Bizde Türk Sağlık-Sen olarak üzerimize düşen sorumluluk gereği ebe arkadaşlarımızın çalışma şartlarının düzeltilmesi için yoğun bir çaba gösteriyoruz. Mücadelemiz sonucunda ebe arkadaşlarımızı lisans tamamlama hakkına kavuşturduk.. Mahkeme kararları ile vekil ebelerimizin döner sermaye almasını sağladık. Hak arama mücadelelerinde sendikalı olmalarını sağladık.  Özellik birinci basamakta döner sermayede yıllık mahsuplaşmanın aylık yapılması için mücadelemizin başarıyla sonuçlanmasına çok az kaldı. Yakında bu sorunda ortadan kalkacak. Üst arama gibi görevlendirmeler de açtığımız davalarla bu sorunu çözüyoruz. Kısacası ebelerimizin hakkının savunucusu olduk. Bundan sonrada olmaya devam edeceğiz. Biz bu anlayışla hareket ederken Sağlık Bakanlığı Ebeler Haftasında göstermelik kutlama mesajları ve törenler yerine ebelerimizin sorunlarını çözüme kavuşturmalıdır. Türk Sağlık-Sen olarak sorunların çözülmesi dileğiyle 21-28 Nisan tarihleri arasında kutlanan Ebeler Haftasını kutluyor, yurdumuzun dört bir yanında hizmet sunan ebe arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751