• BIST 1.369
 • Altın 455,700
 • Dolar 8,1518
 • Euro 9,7208
 • Kars 2 °C
 • Ardahan 4 °C
 • Iğdır 16 °C

Türk Sağlık-Sen Kars Şubesi: “Tam gün yasa tasarısı bu haliyle yetersizdir”

Türk Sağlık-Sen Kars Şubesi: “Tam gün yasa tasarısı bu haliyle yetersizdir”
Kamu-Sen Kars İl temsilcisi ve aynı zamanda Türk Sağlık-Sen Kars Şube Başkanı Erhan Sarıkaya kamuoyunda 'Tam Gün Yasası' olarak bilinen ve Sağlık çalışanlarını yakından ilgilendiren yasa tasarısının meclis gündemine yeniden gelmesi ile ilgili olarak basın

Kamu-Sen İl Binasında yapılan basın açıklamasında Sarıkaya şunları söyledi:

  “Türkiye’de sağlıkta uzun süredir gündemde olan Tam Gün Yasa Tasarısı Meclis Genel Kurulu gündemine gelmiştir. Kısa zamanda görüşülerek yasalaşması beklenmektedir. Türk Sağlık-Sen olarak öncelikle ifade etmek isteriz ki devlette millete hizmeti kutsal bir görev olarak görüyoruz. Bu kutsal görevde de hekimlerimizin tam gün çalışmasını olumlu buluyoruz. Fakat yasa tasarısı bu haliyle eksiklikler ve adaletsizliklerle doludur. Biz yamalı ve sorunlu bir tam gün yasası yerine doğru düzgün, çalışanların hakkını koruyan ve genişleten bir yasa talep ediyoruz. Yasa bu haliyle bizim beklentilerimizi karşılamaktan çok uzaktır. Tam gün çalışma ile tam gün yasası farklı anlamlar içermektedir. Bu nedenle Türk Sağlık-Sen olarak tam gün çalışmaya evet, fakat bu haliyle tam gün yasasına hayır diyoruz”

  Yasada istedikleri değişiklikleri bir mektupta dile getirdiklerini de vurgulayan Sarıkaya, mektupta belirtilenleri de şöyle dile getirdi:

  “Kamuya bağlı sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan sağlık çalışanıyım. Devletimizin verdiği görevle milletimize en iyi hizmeti sunmaya çalışıyorum. Sağlık çalışanı olarak şiddet, adaletsizlikler ve olumsuz çalışma şartları altında tüm zorluklara rağmen görev yapıyorum. Fakat bu özverili çalışmam karşısında mali ve özlük haklarımda yeterince iyileştirme yapılmaması beni olumsuz etkilemektedir. Sunduğum hizmeti daha kaliteli hale dönüştürecek, çalışanlarında yeni kazanımlara sahip olacağı bir sistem arzu ediyorum. Bunun için kamuoyunda Tam Gün Yasası olarak bilinen “Üniversite ve Sağlık Personelinin Tam Gün Çalışmasına ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” adlı yasa tasarısının bir fırsat olacağını düşünmekteyim. Çalışanlar adına olumlu fakat yetersiz bazı iyileştirmelerin yapıldığı bu yasa tasarısında şu hususların yeniden değerlendirilmesini talep etmekteyim:

1.Tabip ve diğer sağlık personelleri arasındaki döner sermaye adaletsizliğinin giderilmesi ve aradaki makasın daraltılması için tabip dışı personelin döner sermaye oranı yüzde 150’den yüzde yüzde 200’e özellikli birimlerde görev yapan personelin döner sermaye tavan oranı da yüzde 200’den yüzde 250’ye çıkartılmalıdır.

a)Döner sermaye ek ödemelerinin emekli aylığına yansıtılması,

b)Yıllık ve şua izni süreleri ve hastalık raporu hallerinde döner sermaye ek ödemelerinin kesilmemesi

c)Döner sermaye ek ödemelerinin vergi dilimi kapsamından çıkarılması

d) Tasarıda yer alan mesai dışındaki çalışma sürelerinde ödenecek ek ödeme oranının yüzde 50’ye çıkarılması gerekmektedir.

2.Yasayla birlikte Nöbet ücretlerinde yapılan iyileştirme ve yaygınlaştırma olumlu fakat yetersizdir. Nöbet ücretlerinin makul bir düzeye çıkarılması için yüzde 300 oranında arttırılması gerekmektedir. Birinci basamakta görev yapan tüm sağlık çalışanlarına ve Genel idari hizmetlerde görev yapanlara da nöbet ücreti ödenmelidir. Nöbet tutan tüm sağlık çalışanlarının bu haktan yararlanması sağlanmalıdır.

3.Tasarıda haftalık çalışma saatlerimizin 45 saatten 40 saate düşürülmesi ile yaklaşık 30 yıldır süren bir adaletsizliğin sona ermesi sevindiricidir. Fakat mevcut şartlarda bile radyasyona maruz kalarak hayatları risk altında olan Radyoloji çalışanlarının haftalık çalışma saatlerini 25 saatten 35 saate çıkarmaktan vazgeçilmelidir.

4.Mesleki sigorta sadece hekimler için değil tüm sağlık çalışanları için genişletilmelidir. Bu sigorta primleri de devlet tarafından ödenmelidir.

5.Tüm sağlık çalışanlarına tam gün tazminatı ödenmelidir.

  Sarıkaya konuşmasını şöyle tamamladı:

  “Mektubumda değindiğim konularda tam gün yasa tasarısında yapılacak değişiklikler ile hem hayat standardımız yükselecek,  adaletsizliklerin önüne geçilmiş olacak hem de sağlıkta hizmet kalitesi yükselecektir. Sizden de bizim için çok önemli olan bu taleplerimize TBMM’de destek vermenizi istiyorum. Vereceğiniz destekle sağlık çalışanlarının gönlünü kazanacak ve sağlık hizmetlerinin sunumuna bir katkıda siz yapmış olacaksınız. Mektubumda tüm sağlıkçılar adına dile getirdiğim isteklerimizin için yardımcı olmanızı diler, şimdiden verdiğiniz destek için teşekkür ederim.”Sağlık çalışanı olarak imzaladığımız bu mektubumuzu Başbakan, Sağlık Bakanı, Grup Başkanvekilleri ve Milletvekillerine gönderiyoruz. Bu mektuplar aynı zamanda tüm Türkiye’de sağlık çalışanları tarafından imzalanacak sendikamız aracılığı ile muhataplarına kısa bir sürede ulaştırılacaktır. Mektuplarımız faks ile de Meclise ve Sağlık Bakanlığına gönderilecektir. SARIKAYA basın Açıklamasını şu sözlerle tamamladı. Mektuplarımız tüm sağlık çalışanlarının benimsediği bir tam gün yasanın çıkması için yapılan bir çağrıdır. Bu yasayı çıkaracak sayın milletvekillerimize buradan sesleniyoruz; Mektupları okuyup insafa gelin. Çalışanın istediği hayırlı bir işe imza atın. Sağlık çalışanlarını sevindirin”

 • Yorumlar 8
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751