• BIST 1.378
 • Altın 455,302
 • Dolar 8,1215
 • Euro 9,6955
 • Kars 0 °C
 • Ardahan -4 °C
 • Iğdır 8 °C

Türk Sağlık Sen Sarıkamış’ta

Türk Sağlık Sen Sarıkamış’ta
Türk Sağlık Sen Kars Şubesi'nin Sarıkamış çıkartması

 Türk Sağlık Sen Kars Şubesi 2009 yılında gerçekleştirdiği ziyaretin üzerinden geçen 6 aylık süreden sonra geçtiğimiz günlerde Sarıkamış’ı ikinci kez ziyaret etti.

 

Türkiye Kamu-Sen Kars İl Başkanı aynı zamanda Türk Sağlık Sen Kars Şube Başkanı

Erhan Sarıkaya beraberindeki Türk Sağlık Sen Kars Şube Sekreteri Murat Şanlı, Türk Sağlık Sen Kars Şube Sosyal İşler ve Basın sekreteri Dr. İsmail Aydın ile birlikte ziyaretlerde bulunmak üzere Sarıkamış’a gitti.

 

Sarıkamış Devlet Hastanesi İşyeri Temsilcileri Özkan Sadak, Birgül Çınar ve üyeler tarafından karşılanan şube yöneticileri Başhekimin ilçe dışında olması münasebetiyle Hastane Müdürü Hanifi Lök ile bir süre sohbet ettiler. Sohbette; üyelerin dilek ve temennileri Hastane Müdürüne iletildi, çözüm yollarında istişarelerde bulunuldu.

 

Erhan Sarıkaya, Hastane Müdürü Hanifi Lök’e; yakın zamanda yapılan maaş promosyon anlaşmasında yaşanan sıkıntıları ve üyelerin taleplerini anlattı ve çözüme kavuşması yönünde destek verebileceklerini, konunun takipçisi olacaklarını söyledi. Sarıkaya, daha önce ambar memuru görevini yürütürken başka bir göreve atanan üye Gürsel Koç’un Erzurum Bölge İdare Mahkemesine Sendika aracılığı ile açtığı davanın üye lehine sonuçlandığını, fakat mahkeme kararına rağmen üye Gürsel Koç’un asli görevinde değil, bir alt kadro olan veznede çalıştırtması yönünde telkinlerde bulunulduğunu duyum aldıklarını belirtti.

 

Sarıkaya, “Bilindiği üzere mahkeme kararları bağlayıcıdır ve yürütmenin mahkeme kararlarını yorumlama hakkı yoktur bu nedenle mahkeme kararının gereğinin yapılarak üyemizin asli görevine iadesi konusunda gereğinin yapılmasını istedi” dedi.

 

Erhan Sarıkaya çalışanlara hitaben şunları söyledi:

“Türk Sağlık Sen Kurulduğu ilk günden bu güne istikrarlı bir şekilde büyümesine devam etmiş hormonlu sendikalar gibi geçici kazanımlar peşinde koşmamıştır. Bizleri insanların gözünde değerli kılan ilkeli duruşumuz olmuştur. Sözleşmeli sağlık çalışanları; dünü hatırlayın ve bugüne bakın. İş güvencesinden yoksun özlük hakları kısıtlanmış eşlerinden ayrı parçalanmış aileler ile ülke gündeminden düşmeyen 4/B çalışanları bugün daha iyi şartlarda hak ettikleri kazanımları elde etmesinde Türk Sağlık Sen in emeklerini kim inkar edebilir. Elbet bu kazanımlar yeterli değildir. Biz bununla da kalmayacağız. Yeni kazanımlar elde etmek içinde mücadelemiz sürecektir. Hukuki kazanımlarımızı herkesin takdirine şayan değil midir?. Bölge İdare Mahkemeleri aracılığı ile açtığımız çoğu dava üyelerimizin lehine sonuçlanmamış mıdır?. Bazı sendikalar ne yapmıştır? Kazanımlarımızı sahiplenerek sanki kendileri yapmış gibi göstermektedir. Biz Halka Hizmet Hakka Hizmettir” düsturu ile yola çıktığımız ve bunun zaten sorumluluğumuz olduğu bilincinde olduğumuz için reklam yapma gereği duymamıştık. Fakat gördük ki, emek hırsızlığı artık hak gibi gösterilmeye başlandı. Buna sessiz kalmamız elbet bizlerden beklenemez. Madem çözüm bizde bunu anlatacağız. Gerekirse kapı kapı, oda oda gezeceğiz. Tüm sağlık çalışanlarına tek tek anlatacağız. Bunu yaparken de delili ve ispatı ile yapacağız”

 

Şube Sekreteri Murat Şanlı ise; “Bizler seçildiğimiz 2007 yılından bugüne aldığımız bu hizmet bayrağını daha ileri götürmenin şevk ve gayreti içerisinde olduk bayrağı teslim aldığımız ağabeylerimiz bizlere güzel bir miras bıraktı. Onların bu sendikaya emeklerini asla inkar edemeyiz. Fakat bizler bu bayrağı bir adım öteye nasıl taşıyabilirsizin mücadelesini verdik. 2007 yılında Kars, Ardahan, Iğdır toplam üye sayımız 418 iken bugün bu sayı 800’leri aşmış ve aşmaya devam etmektedir. Sadece Kars merkez baz alınarak bakıldığında sendikamızın son üç yılda yüzde 180 büyüdüğü ve 7 dönem yetkiyi kimseye kaptırmadan, tüm baskı ve yıldırmalara rağmen en yakın rakibe 600 fark atarak zirveyi kaptırmamıştır. Bu dün böyleydi, bugün böyledir ve yarın da böyle olacaktır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Bizler Şeyh Edebali düsturunu, Yavuz Sultan Selim azmin ve kararlığı, Atatürk İlkelerini” kendimize gaye edindik. Prensiplerimizden, ilkelerimizden asla taviz vermeden bu sendikacılığın nasıl yapılacağını bir kez daha herkese gösterdik” dedi.

 

Türk Sağlık Sen Sosyal İşler Sekreteri Dr. İsmail Aydın da şunları söyledi:

“Türk Sağlık Sen kararlı duruşundan, yapıcı ve tutarlı sendikacılık anlayışından asla taviz vermeden hizmet sunmaya devam etmiştir. Bu süreçte bende üzerime düşen görev bilinciyle kendi yetki alanım içerisinde bulunan sosyal alanda bazı çalışmalar yaparak üyelerimize sunmaya çalıştım. Mayıs 2009’da Hemşireler ve Anneler Günü herkesin malumu üzere aynı haftaya denk geldi. Bu nedenle annelerimizin ve hemşirelerimizin yılın yorgunluğunu, stresi atmaları için bir eğlence tertipledik. Hemşirelerimiz burada gönüllerince eğlenerek stres attılar. Yerel basında bu güne has basın açıklamalarında bulunarak kadın çalışanlarımızın sorunlarına dikkat çektik. Yine Tıp Bayramında sosyal etkinliklerimiz oldu. Ramazan Ayının yaz mevsimine denk gelmesi münasebetiyle bu yıl geleneksel pikniğimizi yapamadık. Fakat bu mübarek ayda birlik beraberliğimizi geliştirmek, kaynaşmamızı sağlamak için Ramazan Ayında sendikamızın ismine yakışır bir yemek düzenleyerek 500 kişiye iftar yemeği verdik”

 

Daha sonra tüm servis ve poliklinikleri gezen şube yöneticileri gittikleri her serviste sendikacılığın önemini ve amaçlarını anlattılar. Türk Sağlık Sen’in kazanımlarından bahsederek daha güçlü bir sendikanın üyelerin desteği ile mümkün olabileceğini, bu anlamda sağlık çalışanlarının geçmişte olduğu gibi bugünde büyük görevler düştüğünü, sendikaya desteklerinin devam etmesini, yetki sürecinde yeniden Türk Sağlık Sen demeleri istendi.

 

Ziyaretin soru-cevap bölümde ise çalışanların tam gün yasası ile ilgili çekinceleri dinlenildi. Özellikle radyoloji çalışanlarının mesai saatleri sorunu dile getirilince Sarıkaya, bu durumun düzeltilmesi için dava açıldığı müjdesini verdi. Ziyaretten memnun olduklarını söyleyen çalışanlar bu tür ziyaretlerin sık sık gerçekleşmesini istediler.

 

Şube Yöneticileri daha sonra Sarıkamış Merkez Sağlık Ocağı Tabipliğine giderek Sağlık Gurup Başkanı Dr. Hikmet Atmaca ile de bir dizi görüşmelerde bulundular. Geç vakitlerde Kars’a dönen şube yöneticileri ziyaretlerinin çok olumluğu geçtiğini, bu tür ziyaretlerin sık sık tekrarlanacağını belirttiler.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751