• BIST 1.378
 • Altın 455,302
 • Dolar 8,1215
 • Euro 9,6955
 • Kars -1 °C
 • Ardahan -3 °C
 • Iğdır 7 °C

Türkiye tarihinde bir ilk

Türkiye tarihinde bir ilk
TBMM İnsan Haklarını İnceleme Alt Komisyonu Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek Mamak Askeri Cezaevi olarak bilinen, Kara Kuvvetleri 1. Sınıf Askeri Ceza ve Tutukevi Müdürlüğünü ziyaret etti.

Üskül, ''izlenimlerinin son derece olumlu'' olduğunu belirterek, annesi, babası Türkçe bilmeyen bir hükümlünün, Kürtçe telefon görüşmesi yapabildiğini söylediğini kaydetti.

Komisyon Başkanı Zafer Üskül, kendisinin başkanlığındaki alt komisyonun, bu sabah yaptığı inceleme ziyaretine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Cezaevinde, önce cezaevi müdürünün alt komisyona brifing verdiğini söyleyen Üskül, daha sonra cezaevinin kapalı ve açık görüşün, telefon görüşmelerinin yapıldığı alanlar ile dershane gibi ortak mekanları gezdiklerini anlattı.

Zafer Üskül, tesadüfi olarak belirledikleri 3 koğuşa girerek cezaevi görevleri yanlarında olmaksızın tutuklu ve hükümlülerle görüştüklerini dile getirdi. ''İzlenimlerinin son derece olumlu olduğuna'' işaret eden Üskül, binanın eski olmasına karşın, fiziki koşullarının uygun olduğunu kaydetti.

Cezaevinde, 300 kişilik kapasitesine karşın 169 tutuklu ve hükümlü bulunduğunu belirten Üskül, ''Bu nedenle oldukça rahat görünüyor. Çok temiz, bakımlı, sağlık sorunları yaşanmıyor'' dedi.

Zafer Üskül, tutuklu ve hükümlülere garnizondaki yemeğin aynısının çıktığını, günde 3 saat sıcak su verildiğini ve günde 1,5 saat havalandırmaya çıkarıldıklarını söyleyerek, arasında spor salonu gibi bazı eksikliklerin de giderileceği yeni bir cezaevi yapılmasının planlandığını öğrendiklerini kaydetti.

Cezaevinde asker olarak görev yapanların, aynı zamanda tutuklu ve hükümlülerin komutanı olduğuna işaret eden Üskül, bu nedenle cezaevinde belirli bir disiplinin olduğunu vurguladı.

Komisyon Başkanı Üskül, komisyonun, askeri cezaevine daha önce gidip gitmediğinin sorulması üzerine, önceki dönemlere ilişkin bu konuda bilgisinin olmadığını, kendilerinin ilk kez gittiğini belirtti.

''BURADAKİ KOŞULLAR DAHA İYİ''

''Ziyaret haberli mi, habersiz mi yapıldı?'' sorusuna Üskül, ''Ziyareti ilan etmedik. Sizler için de sanıyorum bu ziyaretimiz sürpriz oldu. Cezaevi yönetiminin tabii ki son anda haberi oldu'' karşılığını verdi.

Üskül, ''Askeri cezaevini incelemek için talepte bulunduğunuzda, askeri yetkililerden nasıl bir cevap aldınız?'' sorusu üzerine ise askeri cezaevlerinin denetime açık yerler olduğunu, Avrupa Konseyinden bazı heyetlerin de ziyaretlerde bulunduğunu anımsattı. Üskül, böyle bir karar almalarının, herhangi bir sorun oluşturmadığını dile getirdi.

Daha önce ziyaret ettikleri sivil cezaevleri ile Mamak Askeri Cezaevi arasındaki farkın sorulmasına karşılık Üskül, ''Buradaki koşulların daha iyi olduğunu söyleyebiliriz'' dedi.

Üskül, ''Olumsuz bir izlenim edindiniz mi?'' sorusu üzerine, yaklaşık 40 tutuklu ve hükümlüyle görüştüklerini belirtti. Üskül, ''Asker oldukları için belirli bir disipline alışmışlar. İçeri girdiğimizde hepsi ayağa kalktı. Görüşmede rahat bir sohbet ortamı yaratmaya çalıştık. Hepsi memnun olduklarını ifade ettiler. Telefon görüşmeleriyle ilgili bir sorunları yok. Hatta annesi, babası Türkçe bilmeyen bir hükümlü, Kürtçe telefon görüşmesi yapabildiğini belirtti. Gazete alabiliyorlar, kütüphaneden istedikleri kitabı okuyabiliyorlar. Okuma yazma bilmeyenler için dershanede ders veriliyor'' diye konuştu.

Zafer Üskül, görüştükleri kişilerin, kendilerine ''Af düşünüyor musunuz?'' diye sorduklarını da aktardı.

 • Yorumlar 1
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751