• BIST 1.408
 • Altın 461,090
 • Dolar 8,0625
 • Euro 9,6585
 • Kars 13 °C
 • Ardahan 14 °C
 • Iğdır 23 °C

Türkiye’de ilk defa Kars Emniyet Müdürlüğü tarafından başlatılan Vatandaş Polis Akademisi’nin ilk kursu tamamlandı.

Türkiye’de ilk defa Kars Emniyet Müdürlüğü tarafından başlatılan Vatandaş Polis Akademisi’nin ilk kursu tamamlandı.
Türkiye'de ilk defa Kars Emniyet Müdürlüğü tarafından başlatılan Vatandaş Polis Akademisi'nin ilk kursu tamamlandı. Kursun son dersinde 'Kadına Şiddet' konulu söyleşi yapıldı ardından da kursiyerlere silahlar tanıtıldı. Silah tanıtımı en çok da bayan ku

Türkiye’de ilk defa Kars Emniyet Müdürlüğü tarafından başlatılan Vatandaş Polis Akademisi’nin ilk kursu tamamlandı. Kursun son dersinde ‘Kadına Şiddet’ konulu söyleşi yapıldı ardından da kursiyerlere silahlar tanıtıldı. Silah tanıtımı en çok da bayan kursiyerlerin dikkatini çekti.

  Polis halk ilişkileri bağlamında Türkiye’de bir ilke imza atan Kars Emniyet Müdürlüğü ilk defa İngiltere ve Amerika Birleşik Devletlerinde uygulanan “Vatandaş Polis Akademisi (Citizen Police Academy) uygulaması projelendirilerek 1.5 ay önce hayata geçirdi.

  Çevik Kuvvet Şube Amiri Murat Dağlar’ın hazırladığı proje kapsamında her yıl 4 dönem halinde belli sayıdaki vatandaşa Kars polisinin yapısı, işleyişi, suçla mücadele de kullandığı yöntemler, polis teknolojileri ve güncel toplumsal duyarlılıkların ele alındığı konularda dersler düzenleniyor.

  Bu derslerin ilki 1 ay önce başladı ve katılımcı vatandaşlara, ‘Suç Mağduru Olmaktan Nasıl Korunurum?’, ‘Temel Trafik Bilgileri ve Güvenli Araç Sürücülüğü’, ‘Kendiniz ve Toplumunuzun Güvenliği için Polisinize Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?’, ‘Madde Bağımlılığına Karşı Savaş’, ‘Kadına Karşı Aile içi Şiddetin Önlenmesi’ gibi birçok konu işlendi.

  1.5 aylık ilk kurs ‘Kadına Karşı Aile içi Şiddetin Önlenmesi’ deriyle tamamlandı. Çevik Kuvvet Şube Amiri Murat Dağlar’ın verdiği derste kursiyerlerde kadının maruz kaldığı şiddet olayları ve ne yapmaları gerektiği konusunda görüşlerini dile getirdiler. Herkes kendi çevresindeki yaşananları örneklerle anlatarak özellikle de töre cinayetlerinin toplumun derin bir yarası olduğunu belirttiler.

  Kursiyerler daha sonra Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü Kapalıspor Salonu’nda silahları tanıdılar. Polisin kullandığı silahların özellikleri, nasıl ve ne amaçla kullanıldıkları, nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda bilgi aldılar. Kursiyerler daha sonra silahları tek tek incelediler. Silahlar özellikle de bayan kursiyerlerin dikkatini çekti. Bayanların silahları ellerine bile almaktan ürktükleri görüldü. Kursiyerler son olarak da kelepçenin nasıl takıldığını uygulamaları olarak öğrendiler.

  KURS’TA NELER YAPILDI?

  Toplumdaki suç ve suçlulukla mücadele bilincinin geliştirilmesi hedeflendiği Kars Vatandaş Polis Akademisi projesinin önemli özelliklerinden biride, vatandaş polis akademisini eğlenceli bir hale getirecek uygulamalı polisiye etkinliklerinin olmasıydı. Vatandaş Polis Akademisine kayıt yaptıran vatandaşlar ekip otolarında devriye gezdi, Özel Harekat Polisinin ve Çevik Kuvvetin icra ettiği farazi rehine kurtarma operasyonu ve toplumsal olaya müdahale demosunu seyrettiler.

  Kars Emniyet Müdürlüğü bu proje ile vatandaşlara polislik mesleğinden kısa bir tecrübe yaşatarak onları güvenlik konularında daha duyarlı bir hale getirmeyi ve aynı zamanda “Polisine Yakın Halk” ve “Halkına Yakın Polis” idealine bir adım daha yaklaşmayı hedefliyor. İlk eğitim döneminin sonunda düzenlenecek mezuniyet töreni ile katılımcı vatandaşlara “Vatandaş Polis Akademisi” diploması verilecek. Türkiye’de bir mesafe taşı niteliğindeki bu yeni ve sıradışı uygulamanın tedrici olarak tüm Türkiye’ye yayılması bekleniyor. 

KARS VATANDAŞ POLİS AKADEMİSİ’NDE VERİLEN DERSLER

1-Suç Mağduru Olmaktan Nasıl Korunurum? Dersi

2-Kadına Karşı Aile içi Şiddetin Önlenmesi Dersi 

3-Madde Bağımlılığına Karşı Savaş Dersi

4-Delilden Suçluya Dersi

5-Polis Teknolojileri Dersi

6-Temel Trafik Bilgileri ve Güvenli Araç Sürücülüğü Dersi

7-Kendiniz ve Toplumunuzun Güvenliği için Polisinize Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz? Dersi

8- Kars Emniyet Müdürlüğünün Genel Yapısı ve İşleyişi Dersi

9- İlk Yardım Dersi

KARS VATANDAŞ POLİS AKADEMİSİ’NDE YAPILAN ETKİNLİKLER

1-Toplumsal Olaylara Müdahale Teknikleri ve Demosu

2-Özel Harekat Yakın Alan Çatışması (Bina Operasyonu Demosu)

3-Polis Otosu ile Devriye Tecrübesi

4-Polis Telsizinde Temsili Muhabere

5-Delil Avı Etkinliği (Olay Yeri İnceleme Etkinliği)

6-Polis Teknolojileri Tanıtım Etkinliği 

7- Polis Hizmet Binaları Gezisi

  PROJENİN AYAĞI KARS

  Bilindiği üzere çağdaş polislikte başarının göstergesi sadece yakalanan suçlu sayısı ile değil, halkın suçu önlemede güvenlik kurumlarına verdiği destekle ölçülmektedir. Nitekim aydınlatılan ve engellenen suçların aydınlatılma veya engellenme sebebi doğrudan polisiye tekniklerden ziyade vatandaşların polise yaptıkları ihbarlar neticesidir.

  Bu bağlamda, Türk Polis Teşkilatı olarak yıllardır vatandaşımızla iyi ilişkiler kurarak onları suçla mücadelenin etkin birer temsilcisi haline getirebilmenin çabasını sarf ettiğimiz bir gerçektir. Ancak, bu konuda yapılan uygulama ve tekniklerin rutin bir hal aldığı ve vatandaşımızla bütünleşme yolunda yeni, sıra dışı ve etkili projelerin geliştirilerek hayata geçirilmesi gerektiği gözlerden kaçmamaktadır.  Bu zaruretin önemli bir adımı olarak ilimizde “Kars Emniyet Müdürlüğü Vatandaş Polis Akademisi” projesini hayata geçirerek tüm Türkiye’de yeni bir uygulamanın öncüsü olmayı ve halkla ilişkilerde ki bu rutini kırmayı arzu etmekteyiz.

  Kısaca bu projede, Kars Emniyet Müdürlüğü olarak her yıl belli sayıdaki vatandaşlarımıza Kars polisinin yapısı, işleyişi, suçla mücadele de kullandığı yöntemler ve polis teknolojileri gibi konularda yüzeysel bilgilerin verileceği dersler düzenlemek.

  AMAÇ

  Kursa katılan vatandaşlara polislik mesleğinden kısa bir tecrübe yaşatılarak onlara polislik mesleği sevdirilecek ve bu sayede “polisine yakın halk” ve “halkına yakın polis” idealine bir adım daha yaklaşılmış olacak.

 

 

 
 • Yorumlar 0
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751