• BIST 3.484,42
  • Altın 1025.75
  • Dolar 18.571
  • Euro 18.3832
  • Kars 19 °C
  • Ardahan 10 °C
  • Iğdır 23 °C

Türkiye’nin onlarca peyniri Kars Peynir Festivali’nde sergilenecek

Türkiye’nin onlarca peyniri Kars Peynir Festivali’nde sergilenecek
Kars Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ertuğrul Alibeyoğlu 23-24 Eylül 2022 tarihlerinde Peynir Festivali düzenleneceğini belirterek tüm halkımızı peynir festivaline davet etti.

Festival hakkında açıklamalarda bulunan Başkan Alibeyoğlu şu ifadelere yer verdi. “Bölge illerinin temel geçim kaynaklarından olan tarım ve hayvancılığın ulusal çapta tanıtımının yapılması amacıyla bölgede üretilen peynir, bal, kayısı gibi yöresel ürünlerine yönelik festival ve şenlikler geleneksel hale getiriliyor. Bu kapsamda Türkiye’nin birçok yöresinde üretilen peynirlerin sergileneceği Kars Peynir Festivali 23-24 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek. İlki 2019 yılında yapılan Peynir Festivali’nin ikincisi Kars Bedesteni çevresinde düzenlenecek. Kars Peynir Festivali’ne, Türkiye’den peynir ürünleri ile ön plana çıkmış olan illerden üreticiler davet edilecek ve aynı zamanda başta Kars olmak üzere Türkiye genelinde üretilen peynirler bu festivalde sergilenecek. Bu sayede, yöresel ürün potansiyelinin ve çeşitlerinin gelecek nesillere ulaştırılması, topluma tanıtılması ve yöresel ürün çeşitliliğine yönelik farkındalığın artırılması hedefleniyor. Festivalde peynir atölyesinin kurulması, çocuklara yönelik oyunlar ve kaşar yuvarlama yarışmasının düzenlenmesi gibi birbirinden renkli etkinliklerde yer alacak.  Festivalin son gününde ise ses sanatçısı Yudum konser verecek.”

Başkan Alibeyoğlu; “Kars Ticaret ve Sanayi Odası, Kars Valiliği, Serhat Kalkınma Ajansı işbirliğiyle düzenlenecek olan festivale davet edilecek sosyal medya fenomenleri ve diğer basın yayın organları vasıtasıyla ülkemizin dört bir yanından ilimize getirilen yöresel peynirlerin yanı sıra Kars Kaşar Peyniri ve Gravyerinin bilinirliği artırılacak, festival organizasyonu kapsamında yapılacak peynir atölyesi deneyimleme çalışması ile gençlere peynir yapımı gösterilecek, yöresel peynirler ile yeni ürün üretme ve farklı tatlar oluşturma faaliyetleri gerçekleştirilecek ve böylece kültürümüzün önemli bir parçası olan peynir yapımının gençlere aktarılması noktasında bilinç oluşturulacaktır. Bu kapsamda tüm halkımızı 23-24 Eylül tarihlerde Kars Kalesi Bedesten civarında yapılacak olan peynir festivaline davet ediyorum.” İfadesini kullandı.

xx-057-001.jpg

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim [email protected] Faks : 04742124751