• BIST 1.478
 • Altın 413,932
 • Dolar 7,2074
 • Euro 8,8171
 • Kars -2 °C
 • Ardahan -3 °C
 • Iğdır 7 °C

Üniversite öğrencileri mevsimin ilk açık hava dersini tarihi mekanlarda yaptı

Üniversite öğrencileri mevsimin ilk açık hava dersini tarihi mekanlarda yaptı
Kars Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Tarih Bölümü öğrencileri bu yıl ilk defa kampus dışına çıkarak tarihi mekanlarda uygulamalı dersi gördüler

KAÜ Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü 2. sınıf öğrencileri ilk açık hava dersini bugün yaptılar. Öğrenciler dersle birlikte kentin tarihi ve kültürel yapısı ile tarihi mekanları konularında bilgilendirildiler.

 

12 Havariler Kilisesi, Ebu-l Hasan Harakani Türbesi, Kars Kalesi, Namık Kemal’in Evi, Osmanlı Hamamları ve Taş Köprü’yü gezen öğrenciler KAÜ Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Görevlisi Cem Tüysüz’ün gözetiminde tarihi bolca teneffüs ettiler.

 

Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Cem Tüysüz, dersle ilgili şunları söyledi:

“Dersin sadece dört duvar içerisinde olmadığına inanıyoruz. Özellikle Tarih Bölümü öğrencilerinin köklü bir tarihe sahip olan Kars’ta bu köklü tarihin izlerini taşıyan binaların tarihi kalıntılarını görmelerini istiyoruz. Bu amaç doğrultusunda da Kars’ın çeşitli bölgelerinde bulunan tarihi ören yerlerini, tarihi binalarını, tarihi kalıntılarına geziler düzenleyerek onlara daha doğru bir tarih bilgisine ulaşmalarını sağlayacağız. Bu doğrultuda bugün ki hedefimizde 12 Havariler Kilisesi, Ebu-l Hasan Harakani Türbesi, Kars Kalesi, Tarihi Hamamlar, Namık Kemal’in Evi ve Taş Köprü vardı. Bu doğrultuda buraları gezdik, arkadaşlarımıza, öğrencilerimize gerekli bilgileri verdik ve derslerin sadece dört duvar arasında olmadığını ispat etmeye çalıştık.”

 

Tarihi yerleri gezen öğrenciler öğretim üyesini dikkatli bir şekilde dinleyerek not alarak, sorular yöneltip yöre hakkında Tüysüz’den detaylı bilgi aldılar.

 

Öğrenciler gezi hakkında izlenimlerini şöyle dile getirdiler:

“İlk defa okuldaki derslerin dışında açık havada ders yaptık. Daha öncede Kars’ta bazı tarihi yerleri gezmiştik. Buralar hakkında fazla bilgimiz yoktu. Bugün burada gördüğümüz derste Kars’ın tarihi hakkında detaylı bilgiler aldık. Bunu hem gezerek hem inceleyerek yaptığımız için daha çok heyecanlandık. Çünkü tarih bölümü öğrencileriyiz. İlerdeki dönemlerde bu bilgiler çok işimize yarayacak. Hem yaşadığımız yörenin tarihi yerlerini, örf ve adetlerini, gelenek ve göreneklerini bizzat gezerek ve görerek öğrendik. Hocamıza ve üniversitemize bize bu imkanları sağladıkları için teşekkür ederiz.”

 

Öğrenciler daha sonra gittikleri yerlerde bol bol hatıra fotoğrafı çektirerek bu anı ölümsüzleştirdiler.

 • Yorumlar 3
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751