• BIST 1.359
 • Altın 452,219
 • Dolar 8,1456
 • Euro 9,6872
 • Kars 4 °C
 • Ardahan 5 °C
 • Iğdır 12 °C

URFALI DİLİYLE KUYUCUK

URFALI DİLİYLE KUYUCUK
URFALI DİLİYLE KUYUCUK

URFALI DİLİYLE KUYUCUK

 

  KARS - Doğa Derneği tarafından bu yıl 5’ncisi düzenlenen Birleşmiş Milletler ödüllü eğitim programı Uluslararası Doğa Okulu’na katılan ve Urfa şivesiyle Kuyucuk Gölü’nü anlatan Abdullah Keskin, çok önemli mesajlar verdi.

  Eğitim programına katılan Azerbaycan, Ermenistan, Gürcistan ve Türkiye’den 15 gençle Sarıkamış Milli Parkı, Sarıkamış Ormanları, Sarıkamış Allah-u Ekber Dağları ve turizm köyleri gezen Urfa Belediyesi’nde görevli Abdullah Keskin, KuzeyDoğa Derneği tarafından çalışmalar yürütülen Türkiye’nin 13’üncü, Doğu Anadolu’nun ilk ve tek RAMSAR alanı olan ve aynı zamanda da 2009 yılında Avrupa Komisyonu tarafından Avrupa’nın Seçkin Turizm Cenneti (EDEN) seçilen Kuyucuk Gölü’ne gitti.

  Kars’ın önemli doğa alanlarında yaptığı gezi sonrası Kuyucuk Gölü’nde objektiflerin karşısına gelen Abdullah Keskin, Kuyucuk Gölü’nü ve Doğa alanlarının korunmasını Urfa şivesiyle anlatmasıyla herkesi kendine hayran bıraktı. İçten, samimi, doğal bir anlatımla göle ve diğer alanlara sahip çıkılmasını isteyen Abdullah Keskin, çok da önemli mesajlar verdi.

  Doğanın korunmasında aktif rol alan, kendini bu alanda iyi yetiştiren Abdullah Keskin, Doğa koruma çalışmalarında aktif olarak görev almayı düşünen gençlere de çağrıda bulundu.

  Abdullah Keskin, Doğa Derneği’nin, KuzeyDoğa Derneği ile birlikte kendilerini Kars’ta getirdiklerini söyleyerek, “ilk defa bu kadar canlı ve hareketli bir doğa alanı gördüm. Soğuk havaya rağmen Kuyucuk Gölü’nde bir çok kuş gördüm. Biz Urfa’da çölde yaşadığımız için bu kadar kuşu bir arada görünce çok etkilendim. Onun için bu kuşları korumamız lazım. Burasının göç yolu üzerinde olduğunu de yeni öğrendim. Burada 210 çeşit kuş yaşıyor. Bu kuşların korunması için buranın etrafındaki köylüleri bilgilendirmek gerek. Profesörlerin, konunun uzmanlarının gelip buradaki insanlara eğitim vermeleri gerek. Bütün dünyadaki kuş severlerin, kuş gözlemcilerinin bu bölgeye çok gelip gitmeleri lazım” dedi.

  Hemşehrileri Urfalılara da seslenen Abdullah Keskin, “Gelip buraları görsünler. Burada tadına doyulmaz bir doğa alanı var. Burada renk renk kuşlar var, yeşil alanlar, Sarıkamış’ta muhteşem çamlar var. Ben buraya bütün insanları davet ediyorum. Doğa Derneği ve KuzeyDoğa Derneği yetkililerinden Allah razı olsun. Bizi buralara getirdiler ve bu muhteşem ortamı görmemizi sağladılar. Burada bize aynı zamanda da eğitim veriyorlar. Hayatımızda görmediğimiz güzellikleri burada gördük” diye konuştu.

  Hayvanların ve doğa alanlarının korunmasıyla ilgili bir de çağrıda bulunan Abdullah Keskin, “Bütün herkesten rica ediyorum. Allah rızası için hayvanları öldürmesinler. Buraya gelip bu kuşları görünce öldürülen kuşlara daha çok acıyorum. Sarıkamış ormanlarında ayı gördüm ve çok etkilendim. Bu ayıları korumak lazım. Bizim Urfa’da çizgili sırtlan var, çöl varanı var, ceylan var ama burada da çok farklı türler var. Bu ceylanları, ayıları korumamız gerek. Ama ne yazık ki avcılar bu hayvanları vuruyorlar, insanlar tarlalarına kimyasal gübreler atıyorlar inanın benim yüreğim yanıyor. Bu Kuyucuk Gölü’ne bile önceden ortasından geçen yol yapmışlar, insanlar bu tür bölgelerin etrafına binalar yapıyorlar, asfalt atıyorlar. Bu kuşlara yazık. Kuşlar bu kimyasallardan yiyince ölüyorlar. Bizim bunları korumamız gerek. Eğer bunları koruyamıyorsak o zaman niye yaşıyoruz. Biz daha rahat ve güzel yaşayalım diye bu canlılarda yaratılmışlar. O zaman bizim bu canlıları sürekli korumamız gerek. Ben anlamıyorum ki bu canlılardan insanların alıp-veremedikleri nedir. Bu hayvanları kendi hallerine rahat bırakmalıyız. Böyle renk renk hayvanları görünce insanın adeta içi gidiyor. Bu hayvanların kökünü kurutmakla insanların eline ne geçecek. Ondan sonra küresel ısınmalardan söz ediliyor. Biz böyle doğayı ve hayvanları korumaz isek elbette ki küresel ısınma olacak. Bakın Kuyucuk Gölü, Kars tabiatı adeta bir Cennet. Buraların kıymetini bilelim” diyerek doğanın ve hayvanların korunması için adeta yalvardı.
 • Yorumlar 0
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751