• BIST 1.367
 • Altın 452,462
 • Dolar 8,1402
 • Euro 9,6766
 • Kars 5 °C
 • Ardahan 4 °C
 • Iğdır 16 °C

Vali, basınla yemekte bir araya geldi

Vali, basınla yemekte bir araya geldi
Kars Valisi Ahmet Kara, Polisevi'nde gazetecilerle bir araya geldi. Toplantıya Vali Ahmet Kara, Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek, Kars Kuzeyoğu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yücel Sezer, Cemiyetin genel sekreteri Burhan Akyıldırım, Defterdar Hanifi Erarslan, T

Kars Valisi Ahmet Kara, Polisevi’nde gazetecilerle bir araya geldi. Toplantıya Vali Ahmet Kara, Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek, Kars Kuzeyoğu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yücel Sezer, Cemiyetin genel sekreteri Burhan Akyıldırım, Defterdar Hanifi Erarslan, Tarım İl Müdürü Yusuf Yurdalan, Sağlık Müdürü Dr. Fahri Sevinç, Milli Eğitim Müdürü Recep Aktaş, Kültür ve Turizm İl Müdürü Hakan Doğanay, Sosyal Hizmetler İl Müdürü Doğan Gül, Kars Valiliği Özel Kalem Müdürü Ebubekir Ağbulak, Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Müçteba Erdem ile yerel ve ulusal basın temsilcileri katıldı.

 

  Vali Kara konuşmasına kent merkezine açılacak olan diş ünitesiyle başladı. Kalkınma Ajansı genel sekreterinin Valilikte Vali muavinin odasında oturduğunu da belirten Vali Kara, bunun iyi bir gelişme olduğunu ve bu yaz mevsiminin hareketli geçeceğini söyledi.

  DAİRE MÜDÜRLERİNDEN BİLGİ ALAMIYORUZ

  Bir gazetecinin ‘Daire müdürlerinden bilgi alamıyoruz, topu hep Valiye atıyorlar” demesi üzerine Vali Kara, “Ben asla hiçbir müdüre asla kimse konuşmasın demedim. Müdürlerde konuşur, hepsi aklı başında, işlerinin üzerine titizlikle duruyorlar. Ben sadece müdürlerime yorum konusunu bana bırakın diyorum. Çünkü normalde devlet memurları kanunu yetkiyi Valiye veriyor.  Yoksa ben öyle müdürlere konuşmayın falan demiyorum. Kanunda bilgi ve demeç verme yasağı var. Siz gazetecilerde siz bilgi vermeyin biz bilgi alalım deyin. Sizde yazarken alınan bilgiye göre derseniz sorun olmaz. Yoksa dairelerimizle ilgili her türlü bilgiyi alabilirsiniz.” dedi.

  VALİ KARA EMİTT’İ DEĞERLENDİRDİ

  Soru üzerine 4 günlük EMİTT fuarının değerlendirmesini de yapan Vali Kara, “Fuara 3 bin 70 firma katıldı. Biz fuarımızı birazda mütevazi şartlarda 46 bin TL’ye yaptırdık. Standımız çok beğenildi. Kaz eti pişirilip dağıtılmadı, peynir satılmadı, normal kaşar, bal ikramları yapıldı. Buraya katılanları da ilgisine göre seçtik. Vali yardımcısı, Kültür Turizm Müdürü, Tarım Müdürü, Sarıkamış Kaymakamı ve Belediye başkanını da götürdük. Kaşar ve arıcılar birlikleri de kendi bütçeleriyle geldiler. Fuarlarda geriye dönüş bir anda olmaz. Bu zamanla kendini gösterecektir. Kars Çoban köpeğini bile tanıttık. Hatta ben bile Kars Çoban köpeği adım besleyeceğim” diye konuştu.

  İSMAİL AYTEMİZ KIZ YURDU YAPTIRACAK

  Karslı işadamı İsmail Aytemiz’in arsa istediğini ve Kız Yurdu yapmak istediğini söylediğini de hatırlatan Vali Kara, yine bazı işadamlarının da Kars’a yardım etmek için seferber olduklarını dile getirdi. Karsspora 500 bin TL yardım toplandığını ve diğer yardımlarla birlikte yaklaşık 700 bin TL’yi bulan bir destekle döndüklerini de hatırlatan Vali Kara, bu gelişmelerin herkesi memnun ettiğini söyledi.

  KÜLTÜR VARLIKLARIMIZI MAALESEF YETERİ KADAR KORUYAMIYORUZ

  Kültür varlıklarının yeteri kadar korunamadığını da belirten Vali Kara, “Biz müzecilere, arkeologlara zaman zaman kızıyoruz. Arkeologlar diyorlar ki “Ortayı çıkarıp çalınmaktansa  toprağın altında kalması daha da iyidir”. Yani koruma-kollama dengesi diyoruz buna biz. Koruma-kollama dengesinin devamlı muhafaza edilmesi gerektiğini ifade ediyorlar. “Koruyamayacağımız eseri ortaya çıkarmanın alemi yoktur” diyorlar. Doğru söylüyorlar. Ama biz ortaya çıkardığımız yeni eserlerden çalınan falan duymadık. Bu konuna Valiliğe ve Kültür Müdürlüğüne intikal eden bir olay yoktur. Tabyaları da Kültür Bakanlığı elemanlarının koruması gerek. Şu anda hiçbirinin bekçisi yoktur” şeklinde konuştu.

  ATATÜRK İŞHANI SATILACAK

  Kara, Atatürk İşhanıyla ilgide şunları söyledi:

  “Biz bu binayı bir türlü değerlendireceğiz. Güçlendirme kararı alınmış. Ama ben güçlendirilmesindense satılmasından yanayım. Bu şekilde encümene teklifte bulundum onlarda kabul ettiler. Muhtemelen o binayı satacağız. Ya da yıkıp arsa olarak almak isteyen varsa o haliyle satmayı deneyeceğiz. Bunanın yaklaşık bedeli 8 milyon TL. Güçlendirmek içinde 4 milyon TL gerekli. Onun için biz satışı değerlendireceğiz”

  Toplantı diğer sorun ve önerilerinde konuşulmasıyla sona erdi.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751