• BIST 95.852
 • Altın 190,917
 • Dolar 4,6622
 • Euro 5,4311
 • Kars 10 °C
 • Ardahan 9 °C
 • Iğdır 19 °C

Vali Doğan, Sarıkamış Şehitleri Anma Etkinliğini Değerlendirdi!

Vali Doğan, Sarıkamış Şehitleri Anma Etkinliğini Değerlendirdi!
6-7-8 Ocak tarihlerinde düzenlenen Sarıkamış Şehitlerini Anma Etkinliklerini değerlendiren Kars Valisi Rahmi Doğan, etkinliklerin yüzde 95 civarında başarılı geçtiğini söyledi.

Volkan KARABAĞ / karsmanset.com

Sarıkamış Şehitleri için tarihi yürüyüş yolunun 6.200 metre olduğunun altını çizen Kars Valisi Rahmi Doğan, “Biz buradaki bütün kaynakları kullanarak, sayın Ulaştırma Bakanımızın destekleri ile Kızılçubuk Mevkiinde bulunan güvenlik sorununu çözerek yürüyüş yolunu kısa bir sürede tamamladık ve bu yıl Sarıkamış Şehitlerinin 102’nci anma etkinliklerini gerçekleştirdik. İki gidiş ve iki geliş şeklinde 21 metre genişliğinde ve 6.200 metre uzunluğunda bir yol yaptık. Sayın Bakanımızda sağolsun söz verdi, yazın inşallah orasını Karayolları ağına alarak orasını da asfalt yapacağız. Dolayısıyla önümüzdeki yıl için daha rahat bir program icra etme şansımız olacak. Bizim için oradaki en kritik yer, köyün içinden geçiliyor olmasıdır. O köyü bypass ederek bir çevre yol mantığıyla şehitlik yoluna ulaşmayı hedefliyoruz. Kış şartları nedeniyle yürüyüşte vatandaşlarımız zor anlar yaşamaması için iki gidiş ve iki geliş şeklinde yaptık ve belki yolda kalanlar için de park yeri yapmayı düşünüyoruz. Bu zamana kadar Sarıkamış Etkinlikleri farklı yerlerde farklı şekilde kutlanmış. Biz buna bir standart getirmek istiyoruz. Artık Çanakkale’de olduğu gibi Sarıkamış’ta da etkinliklerin nerede yapılacağı? Nasıl yapılacağı? ve oradaki sosyal donatılarında tamamlanması açısından bir çalışma yapıyoruz.” dedi.

Vali Doğan yeni bir projelerinin olduğun müjdesini vererek Sarıkamış Şehitleri için yeni bir Abide yapma çalışmalarının olduğunu söyledi. Vali Doğan açıklamasını şöyle sürdürdü: “Aslında bir abide projemiz var. Bu projemi sayın bakanlarımıza da arz ettim. Bir çalışma yürüyor, bu ayın sonuna inşallah çalışma neticelenecek gibi görünüyor. Oradaki çalışma şu; altında Selçuklu figürlerinin olduğu, ortasında Osmanlı ve üstünde de Türkiye Cumhuriyet Devletinin figürlerinin olduğu bizi geçmişten bugüne kadar temsil edecek, taşıyacak olan bir Abide planlıyoruz. Tabi çeşitli Şehitliklerimiz var. Çatışmaların yoğun olarak yaşandığı, Mehmetçiğin donarak şehit olduğu noktalarımızda şehitliklerimiz var. Bizim yapmak istediğimiz şu; Tüm Sarıkamış’ın mezar taşını dikmek istiyoruz. Yani Sarıkamış’ta şehit olan tüm şehitlerimize bir mezar taşı dikmek istiyoruz. Bu dikeceğimiz mezar taşı, bu Abide Kars-Erzurum karayolundan gözükecek bir şekilde o noktada olacak ve oraya şuan Genelkurmay’ın kayıtlarında olan yaklaşık 16 bin ismi bilinen şehitlerimizin de isminin yazılı olduğu mezarlar yapacağız. Her mezara ise 10 tane pirinçten isimler yazarak, onlarında hatıralarını yad edeceğiz. Bunu şunun için yapmak istiyoruz; insanlar Sarıkamış’a gelmek istiyor ama geldiğinde Sarıkamış’ta şehitlere nerede dua edeceğini, onları nasıl rahmetle anacağını bilmiyor. Evet küçük şehitlikler var, Kars-Sarıkamış yolu üzerinde bulunan şehitliğimizde var ama böyle Türkiye genelinde uluslararası bir arenada bilinen, tanınan bir mekan olsun istiyoruz. Tabi bu mekanı biz birleştirirken, kayak merkezimiz ile bu yapacağımız, yaptığımız, çalışmalarına başladığımız alanı bir koridor olarak düşünüyoruz. Bu koridor gerçekten önemli bir koridor. Çünkü Kars’ın gerçekten kurtuluşu burada. Kayak merkezimiz dünyanın en güzel kayak merkezlerinden bir tanesi, sarıçam ormanları içerisinde yer alıyor, kristal karımız var. Ancak yeteri kadar tanıtamadığımızdan dolayı yeteri kadar insanlarımızı buraya getiremediğimizden dolayı buranın ilimize dönüşümünü sağlayamadık. Etkinliğe ilk kez gelen, Kars’ı ilk kez gören ziyaretçilerden duydum, ‘Ben Kars’ı böyle bilmiyordum, bu kadar tarihi eserin olduğu, bu kadar güzel mimari yapıların olduğu bir şehrin olduğunu bilmiyordum’ diye ifade ettiler. Biz dolayısıyla hem Kars’ın merkezini hem Sarıkamış ve Şehitliği birlikte planlayıp düşünmemiz lazım. Şehitlik ile kayak merkezi bir destinasyon olması lazım ki gelen insanlar hem şehitliği ziyaret etsin hem de turizm açısından da faaliyette bulunabilsin. Bununla ilgili çalışmalarımız çok hızlı bir şekilde yürüyor. İnşallah önümüzdeki yıla daha hazır bir vaziyette gireceğiz.”

Sarıkamış Şehitlerini anma etkinlikleri kapsamında yapılan saygı yürüyüşüne 30 binin üstünde bir katılım olduğunu belirten Vali Doğan, “Bu hafta sonu ne yaptık? Şehit yakınlarını davet ettik, onlarla bir yemek yedik, onları misafir ettik, 15 Temmuz şehitlerimizin yakınları da vardı. 140 kişi katıldılar, onları en iyi şekilde ağırladık, ağırlamaya çalıştık. Elimizden geldiği kadar gayret gösterdik, onları evlerinden araçlarla aldık, havaalanlarına getirdik. Havaalanlarından Kars’a intikalleri ve Kars’tan da Sarıkamış’a intikallerini sağladık. Her bir aileye bir tane görevli personel verdik, onlarla bizzat ilgilensinler, onların sorunlarıyla hemhal olsunlar düşüncesiyle görevlendirme yaptık. İkinci günü ise kayak merkezinde ve otelimizde düzenlenen programlar ile etkinliğimizi gerçekleştirdik. Ertesi gün tarihi yürüyüşümüzü yaptık. Bizim tahminimiz 30 binin üzerinde bir katılım oldu. Bir kısmını biz davet ettik, bir kısmı kendisi geldi, bir kısmı da Gençlik ve Spor Bakanlığının diğer civar illerden getirmiş olduğu öğrenciler. Tabi 30 bin rakam oldukça iyi bir rakam. Ama yeterli mi? yetmez. Yani bizim hedefimiz seneye inşallah Sarıkamış’a 100 bin kişiyi getirebilmek. Ne zaman ki biz 100 bin kişiyi yakalarsak Sarıkamış, Sarıkamış olur. Aksi taktirde 3 bin kişiyle, 5 bin kişiyle, 10 bin kişiyle ve bunun bir kısmını da öğrenci olarak düşünürsek gönüllü ve istekli gelen kitle artmadığı müddetçe bu Sarıkamış etkinlikleri hem şehitlerimize yakışır bir şekilde kutlayamamış oluruz hem de Kars ve Sarıkamış açısından bu faaliyeti iyi icra edememiş oluruz. İnşallah seneye 100 bin kişilik bir hedefimiz var. Bu 100 bin kişiyi de yakalayacak altyapıyı bizim bu yaz oluşturmamız lazım. Sarıkamış’ın içi bir sorun. Yani yol açısından, araçların intikali açısından ciddi bir sorun. Bizim ilçeyi bypass ederek bir çevre yolu mantığıyla doğrudan şehitliğe araçların gidebileceği, Kars-Erzurum yolundan bir bağlantımızın olması gerekiyor. Aksi taktirde bizim şehrin içerisinden bu kadar büyük bir kitleyi götürmemiz, getirmemiz, bu etkinliği yapmamız mümkün değil, çünkü şehrin içerisine girdiğinizde trafik sıkışıyor, yollar belli, şehrin kendi yoğunluğu var. O kadar insanı bir anda oraya topladığınızda hele ki kış şartlarında da bunu yapma şansınız olmuyor. Dolayısıyla bizim oraya bir çevre yolu yaparak şehitliğe gelen insanların şehir içerisine girmeden, şehrin trafiğine bulaşmadan doğrudan şehitliğe ulaşması lazım. Bununla ilgili de inşallah yazın çalışmalarımızı yapıp tamamlayacağız ve önümüzdeki yıla da hazır hale geleceğiz.” ifadesini kullandı.

Vali Doğan anma etkinliklerini genel olarak değerlendirerek, yüzde 95 civarında başarılı olduklarını söyledi. Bir takım küçük eksiklik ve aksaklıkların da olduğunu belirten Vali Doğan açıklamasını şöyle sürdürdü: “Etkinlikte 60 bine yakın atkı, bere, eldiven ve Türk Bayrağı dağıttık. Dağıtımları, meşaleli yürüyüşte, kardan heykellerin açılışında, zirvede dağıttık. Gençlik ve Spor Bakanlığı kendi bünyesinde gelen öğrencilere kendileri atkı, bere, eldiven dağıttı. Tarihi yürüyüşün ardından Kızılay tarafından yemek ikramı yapıldı, yukarıda çay ve çorba ikramları yapıldı. Ben programı genel olarak değerlendirdiğimde, kendi açımdan baktığımda yüzde 95 civarında kendimizi başarılı görüyorum. Bir takım küçük eksikliklerimiz, aksaklıklarımız olmuş olabilir, bunlardan bir tanesi uçakların kalkmamasıdır. Bizim hedeflediğimiz, getirmek istediğimiz misafirler vardı, sanatçı Zara gelemedi, tarihçi Erhan Afyoncu gelemedi. Erhan gelemeyince bizim program iptal oldu. Ciddi bir talibi olan bir programdı, o gelmiş olsaydı orada daha farklı bir tarih sohbeti de olacaktı. Tabi hava şartları bizim elimizde olan bir durum değil ama bun rağmen yine Ankara’dan misafirlerimiz geldi, karayoluyla misafirlerimiz geldi. Güzel bir etkinlik oldu diye düşünüyorum.”

vali-dogan,-sarikamis-sehitleri-anma-etkinligini-degerlendirdi!-(1).jpgvali-dogan,-sarikamis-sehitleri-anma-etkinligini-degerlendirdi!-(2).jpg

 • Yorumlar 2
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
 • Çobanlar koyun sürüsüyle doluya tutuldu22 Haziran 2018 Cuma 11:17
 • Kars'ta seçmen sayısı açıklandı22 Haziran 2018 Cuma 10:49
 • Bakan Arslan AA Editör Masası'na konuk oldu22 Haziran 2018 Cuma 10:27
 • Kars’ta Spor Turu22 Haziran 2018 Cuma 10:11
 • Son tarih 31 Temmuz21 Haziran 2018 Perşembe 16:01
 • Kars Ticaret ve Sanayi Odası temsilcilik açıyor21 Haziran 2018 Perşembe 12:40
 • Kars Lojistik Merkezi sona yaklaştı21 Haziran 2018 Perşembe 11:55
 • Ayhan Bilgen seçime 3 gün kala gündemi değerlendirdi21 Haziran 2018 Perşembe 10:52
 • Kılıç: “Digorlunun tek geçim kaynağı tarım ve hayvancılık”21 Haziran 2018 Perşembe 10:20
 • Kars’ta öğrenme şenlikleri20 Haziran 2018 Çarşamba 16:16
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751