• BIST 1.369
 • Altın 455,700
 • Dolar 8,1518
 • Euro 9,7208
 • Kars 2 °C
 • Ardahan 4 °C
 • Iğdır 16 °C

Vali Kara, “Erzurum’da ayrı bir anma etkinliği yapabilir”

Vali Kara, “Erzurum’da ayrı bir anma etkinliği yapabilir”
Kars Valisi Ahmet Kara, 25-26 Aralık tarihleri arasında düzenlenecek olan Sarıkamış Şehitlerini anma etkinliklerine alternatif olarak Erzurum'da ayrı bir anma programı yapılması konusuna açıklık getirdi.

Vali Kara, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklama da “Her il bir idari birimdir. Türkiye, illere, ilçelere ve bucaklara bölünmüştür. Ben Kars valisiyim ve Sarıkamış’ta Kars’ın bir ilçesidir. Ben de Kars’tan sorumluyum. Eğer Erzurum Valiliği de ayrı bir anma etkinliği yaparsa bu da onların programıdır” dedi.

  Vali Kara, Erzurum Valisi Sebahattin Öztürk’ü de Sarıkamış’ta yapılacak olan ‘Türkiye Şehitlerine Yürüyor’ anma etkinliğine katılması için davet ettiğini de belirterek, “Sarıkamış muhaberelerinde gözyaşları buz tutarak donarak şehit olan 90 Bin askerimizi anmak için her yıl olduğu gibi bu yılda anma törenleri yapıyoruz. Ben bu anma etkinliklerine Erzurum valimizi de davet ettim ve kendileri de anma etkinliklerine katılacaklarını da kaydettiler. Fakat Erzurum Valiliği olarak Sarıkamış’tan ayrı Erzurum’da bir anma etkinliği yapacaklarını söylemediler. Buna rağmen Erzurum ayrı bir anma programı düzenlese de bu da onların programıdır ve Erzurum’u daha çok ilgilendirir. Erzurum valimizin sorumlulukları ise Erzurum sınırlarıdır. Onun için de Erzurum sınırları içerisinde ne yapılacaksa buna da Erzurum Valisi karar verir. Kars’ta da ne yapacağımıza bizler karar veririz. Ayrıca Erzurum Valisi ile herhangi bir sorunumuz da yoktur. Erzurum Valisi ile ben meslektaşız, Birbirimiz de çok severiz. İki il ve valilikler olarak ta hiçbir sorunumuz yoktur.” Diye konuştu.

Önümüzde ki yıllarda da daha da faydalı olacaksa Erzurum ve Kars valilikleri olarak birlikte ortak bir anma etkinliği yapılabilineceğin inde altını çizen Kara, elbette ki daha faydalı olacaksa birlikte yapılabilir. Her il böyle anma ve milli bayramlar gibi kutlamaları, sosyal etkinlikleri halkımızı motive etmek ve geçmişi hatırlatmak açısından çok faydalı olmaktadır. Ben de bu tür kutlama ve etkinliklerin her zaman faydalı olacağına inanıyorum. Eğer daha da faydalı olacaksa elbette ki Erzurum ile birlikte de yapabiliriz. Ayrı ayrı da yapabiliriz. Ben bunu bir sorun olarak görmüyorum” diye konuştu.

  Vali Kara, Sarıkamış’ta yaşanan dram nedeni ile gençlere de bir çağrıda bulunarak, şunları söyledi:

  “Sarıkamış, gözyaşlarının donduğu, beyaz ölümün yaşandığı, düşman süngüsü ile değil de 90 Bin askerimizin donarak şehit olduğu muhaberenin adıdır. Sarıkamış, ölüm türküsünün adıdır. Sarıkamış’ta o zamanlarda yaşananları bütün gençlerimiz, çocuklarımız ve gelecek kuşaklara aktarmalıyız. Bir daha böyle hatalar yapılmasın, hem de o dönem ve şartlarda gözünü kırpmadan donanarak hayatlarını kaybeden insanların vatan sevgisini her kes anlayabilsin ve vatan sevgileri yeniden tazelensin. Sarıkamış’ı anlamak, bu vatan topraklarının hangi şartlarda kendilerine emanet bırakıldığını anlamaları açısından son derece önemlidir. Bütün şehitlerimizin ruhları şad olsun” dedi.

 • Yorumlar 1
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751