• BIST 1.329
 • Altın 446,984
 • Dolar 7,8115
 • Euro 9,3377
 • Kars -8 °C
 • Ardahan -6 °C
 • Iğdır 1 °C

Vali Öksüz, “İşgücü piyasasını daha nitelikli hale getirmeliyiz”

Vali Öksüz, “İşgücü piyasasını daha nitelikli hale getirmeliyiz”
2020 yılının 4’üncü olağan Kars İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu, Vali Türker Öksüz başkanlığında toplandı.

Tacettin DURMUŞ

Toplantıda açılış konuşması yapan Vali Öksüz, Ülke genelinde olduğu gibi Kars’ta da yeterli istihdamı oluşturmak için işgücünü piyasasının daha nitelikli hale getirmesi gerektiğine dikkat çekti.

Kars İŞKUR Müdürlüğünde gerçekleştirilen toplantında; 22 Temmuz 2020 tarihli İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulunca alınan kararların gerçekleştirime durumları hakkında, Vali Türker Öksüz ve kurul üyelerine bilgi verildi.

Ardından da Kars Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünce İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu organı Denetim Kurulunca Temmuz ve Ağustos aylarında denetlenen kurs, işbaşı eğitim programı ve toplum yararına programlarına ait denetim kurulunca hazırlanan denetim raporları, kurulun onayına sunuldu.

Toplantının 3’üncü gündem maddesi olarak ta; yıllık eğitim planında yer alamayan Site Telekom firmasının 25 kişilik mesleki eğitim ve beceri geliştirme projesi (MEGİP) kapsamında, Kars Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünde özel politika kapsamında kadınlara yönelik 16 katılımcı ile açılan koruyucu kıyafet dikicisi mesleğinde, meslek edinme kurs başvurusu kurulun gündemine sunuldu.

Toplantının 4 maddesi olan, Haydar Aliyev Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde kimya teknolojisi alanında kimya dalı açılması hususu kurulun gündemine alınması da görüşüldü. Toplantı, kurul üyelerinin dilek temennilerinin alınmasının ardından sona erdi.

VALİ ÖKSÜZ, “İSTİHDAM KONUSU ÜLKEMİZİN İLİMİZİN ÖNEMLİ SORUNLARINDAN BİRİDİR”

Toplantıda açılış konuşması yapan Kars Valisi Türker Öksüz, istihdam konusunun ülkemizin olduğu gibi ilimizin de önemli sorunlarından biri olduğunu söyledi.

Vali Öksüz, bu nedenle ülke genelinde olduğu gibi Kars’ta da yeterli istihdam oluşturmak için işgücünü piyasasının daha nitelikli hale getirmesi gerektiğine vurgu yaptı. Bu nedenle ülkemizin ihtiyaç duyduğu donanımlı ve eğitimli işgücünü ortaya çıkarmak için her kesimin ve tüm kurumların dayanışma içerisinde çalışması gerektiğine de dikkat çeken Vali Öksüz, “Elbette ki istihdam tüm dünyanın ve ülkemizin ortak sorunudur. Yeterli istihdamı oluşturmak için nitelikli mesleki eğitimi ön plana almamız gerekiyor. Çünkü işsizliğin bir kısmı istek ve irade dışında olan bir işsizliktir. Bir kısmı da maalesef yeterli derecede yetişmiş donanımlı iş gücü bulamamaktan kaynaklanan istihdam sorunudur. Dolayısıyla bizim amacımız elbette şehrimizdeki sanayi kuruluşlarının, tarım sektörünün ve hayvancılık sektörünün ihtiyaç duyduğu işgücünü yetiştirmek için çeşitli kurslar düzenlemektir. Ama bizim bu kurslarımızı daha da yoğunlaştırmamız gerekiyor. “dedi.

TURİZME YÖNELİK NİTELİKLİ İŞGÜCÜNÜ MUTLAKA ORTAYA ÇIKARMAMIZ GEREKİYOR

Kars’ta turizme yönelik nitelikli işgücünün mutlaka ortaya çıkarılması gerektiğinin de altını çizen Vali Türker Öksüz; “İlimizde bir de turizm gerçeği var. Turizme yönelik olarak ta bizim nitelikli işgücünü mutlaka ortaya çıkarmamız gerekiyor. Çünkü turizm sektöründe faaliyet gösteren işletmeler, tesisler ve oteller zaman zaman nitelikli personel bulamadıkları yönünde çeşitli taleplerini dile getiriyorlar. Bizler de tabiî ki bu ihtiyaca cevap vermek durumundayız. Onun için turizm sektörü de hedef sektörlerimizden biri olmalıdır. Bu nitelikli işgücünü bir yandan oluşturmaya çalışırken, bir yandan da istihdam yaratmak için çeşitli gayretlerimiz oluyor. İlgili bakanlıklarımızın aldığı kararlar çerçevesinde bilindiği gibi uzunca bir süredir Toplum Yararına Çalışma Programı uygulanıyor. Şu anda ilimizde Milli Eğitime yönelik toplum yararına çalışma programını başlatmış bulunuyoruz. Temizlik ve güvenlik görevlisi olmak üzere 940 kişiyi istihdam ediyoruz. COVİD-19 ile mücadele dünyanın ve ülkemizin gündeminde. Bir yandan da tabii bu salgın istihdam yönünde ciddi sıkıntılara yol açtı. Tüm dünyada salgına yönelik ciddi bir mücadele veriliyor. Zararları en alt düzeyde yaşamak için bu mücadeleyi en iyi şekilde verebilmek çalışıyoruz. Bu süreçte insanlarımızın istihdam sorununu ortadan kaldırmak için devletimiz çeşitli araçlarla destekleme önlemleri aldı. Devletimizi işsizlik ödeneği, kısa çalışma ödeneği ile birlikte nakdi ücret desteği gibi destekler verdi.“dedi.

Toplantıya İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Zafer Yiğit, İŞKUR İl Müdürü Yusuf Bulut, daire müdürlüleri, oda başkanları ve işçi sendikalarının başkanları katıldı.

vali-oksuz,-“isgucu-piyasasini-daha-nitelikli-hale-getirmeliyiz”-(9).jpgvali-oksuz,-“isgucu-piyasasini-daha-nitelikli-hale-getirmeliyiz”-(10)-001.jpgvali-oksuz,-“isgucu-piyasasini-daha-nitelikli-hale-getirmeliyiz”-(5)-001.jpgvali-oksuz,-“isgucu-piyasasini-daha-nitelikli-hale-getirmeliyiz”-(1)-001.jpg

 • Yorumlar 7
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751