• BIST 1.127
 • Altın 441,876
 • Dolar 6,9718
 • Euro 8,1794
 • Kars 9 °C
 • Ardahan 7 °C
 • Iğdır 20 °C

Vali Öksüz, muhtarlara ‘suyunuzu paylaşın’ talimatı verdi

Vali Öksüz, muhtarlara ‘suyunuzu paylaşın’ talimatı verdi
Vali Öksüz, içme suyu olan köylerin, içme suyu olmayan komşu köylere su vermesi konusunda köy muhtarlarına kesin talimat vererek, muhtarların alışıla gelmiş bir şekilde ‘Köylü müsaade etmiyor’ gerekçesinin arkasına sığınmamaları konusunda da uyardı.

Köylere Hizmet Götürme Birliği 2020 yılı dönem başı olağan meclis toplantısı, Vali Türker Öksüz başkanlığında gerçekleştirildi.

Toplantıda açılış konuşması yapan Kars Valisi Türker Öksüz, meclis toplantısının corona virüs tedbirleri nedeniyle gecikmeli olarak bugün yapıldığını söyledi. Geride bıraktığımız 2019 yılı ile 2020 yılı içerisine Kars merkez köyleri ve ilçelere bağlı köylerde yapılan ve yapılacak yatırımları sıralayan Vali Öksüz, temel amaçlarının tüm köylerde yaşayan vatandaşların refah düzeyinin arttırılması olduğunu söyledi.

Vali Öksüz, konuşmasında içme suyu olan köylerin, içme suyu olmayan komşu köylere su vermesi konusunda köy muhtarlarına kesin talimat vererek, muhtarların alışıla gelmiş bir şekilde ‘Köylü müsaade etmiyor’ gerekçesinin arkasına sığınmamaları konusunda da uyardı.

Köylerdeki refah düzeyinin artırılmasının yolunun ise alt yapının iyileştirilmesinden geçtiğini de belirten Kars Valisi Türker Öksüz; “Köylerdeki yol, içme ve sulama suyu, kanalizasyon ve diğer sosyal tesislerimiz ne kadar gelişkin olursa, refah düzeyimiz de o kadar yüksek olur. Vatandaşlarımız da bir o kadar rahat ve huzurlu yaşar. Bunun için de bazı planlar yapıyoruz ve belli bir plan ve program çerçevesinde çalışıyoruz. Bu çalışma prensiplerimizde bazı önceliklerimiz var. Öncelikle içme suyu yetersizliği olan köylerimizde ilave kaynak bularak su yetersizliğini gidermeyi amaçlıyoruz. Tabiki bizim için olmazsa olmaz susuz köyün olmamasıdır. Mutlaka susuz köylerimizi suya kavuşturmak istiyoruz. Kaynak arayışlarında bulunuyoruz, sondajlar yapıyoruz. Ama bu konuda sıkıntılar yaşıyoruz. Zaman zaman bazı köylerimizdeki içime suyu sorununu çözmek için bir komşu köy veya yakın bir köyde içme suyu kaynağı buluyoruz. Ama o kaynağı komşu köyler arasındaki itilaflar nedeniyle diğer köye getirmek mümkün olmuyor. Değerli muhtarlarımız, şunu açıkça ifade etmek istiyorum ki, su hayat kaynağıdır. Susuz yaşam mümkün değildir ve bu konuda her birimizin bir sorumluluk alması lazım. ‘Köylü müsaade etmiyor’ gerekçesinin arkasına hiç birimiz sığmamayız. Her konuda böyle bir mazereti anlayabilirim ama su konusunda böyle bir mazeret olmaz. Yanı başınızda içme suyu olmayan bir köy var ama sizin içme suyunuz var. Size bu içme suyu fazlasıyla yetiyor ve artıyor. Ama fazla gelen suyu, komşu köyünüze vermek bana göre en büyük ve kutsal bir görevdir. Komşularımızı da içme suyuna kavuşturmak görevimiz olmaldır. Bu sudan her kesin sahiplenmesi doğal bir haktır. O vatandaşlarımızın bir suçu yok. Bir köyün sınırları içerisinde su kaynağı olmayabilir. Sondajdan netice alamayabiliriz. Ama komşu köyde su varsa bu suyun içme suyu olarak suyu olmayan komşu köye de verilmesi hepimizin görevi olmalıdır. Bu konuda siz muhtarlardan destek istiyorum. Bazı köylerimizde maalesef bu sorunu yaşıyoruz. Geçmişten de kaynaklı bir takım gerekçelerle içme suyu sıkıntısı olan köylerimizi maalesef suya kavuşturamıyoruz. Biz valilik olarak bütün kurum ve kuruluşlarımızla birlikte bu köylerimizin içme suyu sıkıntısını gidermek için fedakârlık yapmaya hazırız. Finansman buluruz, kaynak buluruz, ödeneğimizi artıralım ve mutlaka susuz köyleri suya kavuşturalım. Yazıktır, günahtır, özellikle bunun altını çiziyorum ve sizlerden yardım bekliyorum. Biz valilik olarak köylerimizin içme suyu şebeke ve kaynaklarının da bakım ve onarım işlerini de yapıyoruz. “dedi.

Halk Eğitim Merkezi toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya, Vali Yardımcısı Tahsin Aksu, Kars İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Selim Kaymakamı Zafer Yiğit, Kaymakam adayı Emre Yeşil ile köy muhtarları katıldı.

vali-oksuz,-muhtarlara-‘suyunuzu-paylasin’-talimati-verdi-(3).jpgvali-oksuz,-muhtarlara-‘suyunuzu-paylasin’-talimati-verdi-(1).jpgvali-oksuz,-muhtarlara-‘suyunuzu-paylasin’-talimati-verdi-(2).jpg

 • Yorumlar 0
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751