• BIST 1.471
 • Altın 414,451
 • Dolar 7,4160
 • Euro 8,9680
 • Kars -5 °C
 • Ardahan -8 °C
 • Iğdır -1 °C

Vali sitem etti

Vali sitem etti
Kars Valisi Ahmet Kara İlin tanıtımı, gelişmesi, ekonomisinin canlanması için kentte yaşayan herkese görev düştüğünü ve özellikle de ilgili kurum ve STK'ların bu gibi durumlarda sorumluluklarının daha da arttığına dikkat çekti

Kars Valisi Ahmet Kara İlin tanıtımı, gelişmesi, ekonomisinin canlanması için kentte yaşayan herkese görev düştüğünü ve özellikle de ilgili kurum ve STK’ların bu gibi durumlarda sorumluluklarının daha da arttığına dikkat çekti. Aralık ayı başlarında Van’da yapılan bir toplantıya Kars’tan yeteri katılımın olmamasından yakınan Vali Kara sitemde bulundu.

  Vali Kara, “Kars’ta kötü şeylerde oluyor. Mesela kötü bir şey söyleyeyim. İran’dan gelen ticaret heyetleri ve Türkiye’nin 22 ilinden Ticaret Odaları Van’daki toplantıya katılmıştı. Konu ise ‘Sınır ticareti konusunda ne tür engeller var?, ‘Neler yapılmalı?’, ‘Neler yapılamıyor?’ Gibi konular konuşuldu. Van’da bizi davet etti. Ticaret Odası’na ‘katılın’ dedim ama Ticaret Odası katılmadı. Ticaret Odasından bir kişi bile gitmedi. Araç bile biz verdik, ağırlamayı da Van’daki organizasyon ayarladı ona rağmen Kars’tan bir tane ticaret erbabı gitmedi. Esnaf odalarından birkaç kişi gitti. Birde bizim Vali yardımcımız, sanayi müdürümüz, organize sanayisinden giden oldu. Bu da acı bir durum. Yani Kars’ın bu tür organizelerde bir araya gelememesi bilhassa böyle çok zahmete katlanmaması da bizi üzen konulardan biri. İşte bunlar maalesef ilimizin gerçeği. Oysa konu Ticaret Odasının konusuydu. Çok da güzel konular görüşülmüş hatta Şubat ayında da İran’da aynı toplantı yapılacak. Bir taraftan sınır ticaretimiz eksik diyoruz, ticaretimiz yok diyoruz, diğer taraftan da düzenlenen toplantıya gitmiyoruz. İşte böyle bir eksikliğimiz var” dedi.

  Gazetecilerin, Karsspor ilgili soruları üzerine Vali Kara şunları söyledi:

  “Biz Karssporu doğrudan destekleyemiyoruz. Belediye de Valilikte doğrudan destekleyemiyor ama Valiliğin ve Belediyenin çeşitli ve dolaylı imkanları var. Örneğin Belediye caddeleri sembolik fiyatla kulüp yararına kiraya verecekti. Onları nasıl uyguluyorlar bilmiyorum. Yani yönetimde de bir boşluk, bir moralsizlik var zannediyorum. Bir de futbol pahalı bir spor. Dolayısıyla biraz parası olanların yönetime seçilmesi, biraz bunu zenginlerin götürmesi gerekiyor. Fakat gördüğüm kadarıyla Karssporun yönetiminde bu işi sırtlayacak kimse yoktur. İnşallah bu genel kuruldan sonra seçilecekler arasında bu işi sırtlayacak, bu işi götürecek insanlar olur. Normalde bizim Valilik olarak derneklere yardımımız söz konusu değil. Yani 5072 sayılı kanun engelliyor. Bazıları ‘eskiden bu nasıl oluyordu’ diyorlar bakınız eskiden bu yasak yoktu derneklere yardım söz konusuydu. Belediye Başkanları da spor kulüplerinin başkanı oluyorlardı. Şimdi o da suç. Şu anda Türkiye’de hiçbir Belediye Başkanı Spor Kulüplerinin başkanı olamıyorlar”

  Vali Kara, yine gazetecilerin Belediye tarafından kaldırılan üst geçitle ilgili de, “Belediye’nin hangi amaçla üst geçidi kaldırdığını bilmiyorum. Ben yer altı geçidini savunanlardanım. İngiltere’de hep yer altı geçitleri var. Ama bazı Avrupa ülkelerinde de yerüstü geçitleri var. Yer altı geçitlerini güvenlik ve temizlik açısından tercih etmiyorlar çünkü ya dilencilerin ya da tinercilerin mekanı haline geliyor ya da kapkaç olayları oluyor. İnfiltere’de örneğin yer altı geçitlerinin hepsi kapkaççıların işgalinde. İngilizler karanlık bastıktan sonra yer altı geçitlerini kullanamıyor. Geçerse soyuluyor” şeklinde konuştu.  

 • Yorumlar 6
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751