• BIST 89.553
  • Altın 349,883
  • Dolar 6,7005
  • Euro 7,2349
  • Kars 6 °C
  • Ardahan 5 °C
  • Iğdır 14 °C

Vekillerden Kafkas Üniversitesine yatırım müjdesi

Vekillerden Kafkas Üniversitesine yatırım müjdesi
AK Parti Kars Milletvekilleri Kafkas Üniversitesine 2 yatırım için 47 milyon TL’nin onayını aldıklarını müjdeledi.

KARS MANŞET

Kafkas Üniversitesi (KAÜ) öğretim üyeleri; Veteriner Fakültesinde geçtiğimiz gün düzenlenen “3. Türkiye Kaz Yetiştiriciliği Çalıştayı ve Kaz Günü Etkinliği”ne katılan 65. Dönem Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Kars Milletvekili Ahmet Aralan ve TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Kars Milletvekili Prof. Dr. Yunus Kılıç, Kafkas Üniversitesi Veteriner Fakültesi için düşünülen yeni bir Hayvan Eğitim Araştırma ve Uygulama Hastanesi ile Tıp Fakültesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nin ek hizmet binasının yapımına yönelik yatırım onayının müjdesini verdiler.

Her iki projeyle ilgili talepler en son çalıştayda gerçekleştirilmişti. Çalıştayda yaptıkları konuşmalarda konunun yakından takipçisi olacaklarını ifade eden her iki Milletvekili toplantının ardından bir hafta geçmeden bu kez Hayvan Eğitim Araştırma ve Uygulama Hastanesi için 30 milyon, Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi Ek Hizmet binası için ise 17 Milyon TL’lik yatırım onayını açıkladılar. Haber, Kafkas Üniversitesi yöneticileri, çalışanları ve öğrencilerince büyük bir sevinç ve memnuniyetle karşılandı.

Kafkas Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi polikliniklerinin yanına modüller sistemle yapılacak olan ek binanın alanı 6.800 metrekare olacak binada hastalar için bazı uzmanlık alanlarının poliklinik ve servis hizmetleri verilecek. Ayrıca ek binada öğretim üyeleri ve öğrenciler için kütüphane, toplantı salonları, bürolar ve yemekhanenin de yer alması planlanıyor.

Kafkas Üniversitesi Veteriner Fakültesinde halen faaliyet gösteren yıllık ortalama yabani hayvanlar ve gezici klinik hizmetleri dahil 10 bin hastaya tanı ve tedaviye yönelik hizmet veren ve kapasite olarak (812 metrekare) yetersiz gelen 30 yıllık hastanenin yerine, tam teşekküllü yaklaşık 7.000 metrekare kapalı alana sahip yeni bir Hayvan Eğitim Araştırma ve Uygulama Hastanesi yapılacak.

Yetkililerce yapılan açıklamada yeni Hayvan Eğitim Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde tüm hayvan türlerine özgü Cerrahi, İç Hastalıkları-Dahiliye, Doğum ve Jinekoloji Polikliniklerinde verilen tanı ve tedavi hizmetleri ile Dölerme ve Suni Tohumlama uygulamalarının daha etkin bir şekilde yürütüleceği ifade edildi. Ayrıca yeni Hastanenin Veteriner Fakültesi’nin EAEVE (European Association of Establishments for Veterinary Education – Avrupa Veteriner Eğitim Kurumları Birliği)’ye kurumsal olarak akredite olabilmesinin önündeki en önemli engellin de aşılmış ve bu akreditasyon sayesinde Kafkas Üniversitesi Fakültesi’nin Eğitim-Öğretim kalitesi uluslararası kuruluş tarafından belgelenmiş olacaktır.

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751