• BIST 1.527
 • Altın 403,802
 • Dolar 7,2588
 • Euro 8,7512
 • Kars -4 °C
 • Ardahan -7 °C
 • Iğdır 1 °C

Veteriner hekimlik mesleğine önem verilmeli

Veteriner hekimlik mesleğine önem verilmeli
Kars VHO Başkanı Prof. Dr. Yavuz Öztürkler, “Sağlıklı ve yeterince hayvansal üretim elde edebilmek için Veteriner Hekimlik mesleğine gereken önemin verilmesi sorunlarına çözüm bulunması için çabalar sarf edilmesi gerekmektedir” dedi.

Kars Ardahan Iğdır Veteriner Hekimleri Odası (VHO) Başkanı Prof. Dr. Yavuz Öztürkler, Kafkas Üniversitesi Prof. Dr. Necdet Leloğlu Salonu’nda Dünya Veteriner Hekimler Günü dolayısıyla düzenlenen etkinlikle bir konuşma yaptı.

Öztürkler, “Dünya Veteriner Hekimleri Birliği’nin 2001 yılında aldığı kararla her yılın Nisan ayının son cumartesi Dünya Veteriner Hekimleri Günü olarak kutlanmaktadır. Tam zamanlı değil tüm zamanlı olarak çalışan bir mesleğin mensupları Veteriner Hekimler bu yıl da değişmeyen sorunları ile Dünya Veteriner Hekimleri Gününü kutlamaktadırlar. Hayvandan insana geçen 200’den fazla bulaşıcı hastalık olmasına ve son zamanlarda bunların gündeme gelmesine rağmen Veteriner Hekimlik mesleği ülkemizde hak ettiği yere gelememiştir. Avrupa Birliği müktesebatının yaklaşık yüzde 25’i Veteriner Hekimlik ile ilgilidir. Veteriner Hekimliği Avrupa ülkelerinde ayrı birim olarak hizmet vermekte ve Veteriner Hekimlik oldukça önemsenmektedir. “Sağlıklı hayvanın sağlıklı gıda”, ve sağlıklı gıdanın da “sağlıklı insan” demek olduğunu ve “Çiftlikten Sofraya Veteriner Hekim Denetim ve Kontrolü”nün önemi artık su götürmez bir gerçektir. Sağlıklı ve yeterince hayvansal üretim elde edebilmek için Veteriner Hekimlik mesleğine gereken önemin verilmesi sorunlarına çözüm bulunması için çabalar sarf edilmesi gerekmektedir.” dedi.

Veteriner Hekimlerin sayısı ve çalışma alanlarının artmasıyla sorunların da arttığına dikkat çeken Öztürkler, “Son 20 yılda kamu Veteriner Hekimliğinin yanında serbest Veteriner Hekimliğinin artması ve ülkemizde önemli hizmetler vermeye başlamaları sorunların bir kat daha büyümesine sebep olmuştur. Uygulamaya dönük birtakım iyi niyetli düzenlemelere rağmen daha çok kamu Veteriner Hekimliği’ne yönelik olan eski mevzuat serbest Veteriner Hekimliği hususunda mevzuat ve teşkilat açısından ihtiyaçlara yeterli cevap verememiştir. Gelişen dünya koşulları, Veteriner Halk Sağlığı’nın ve Gıda Güvenliği’nin her geçen gün önem kazanması Veteriner Hekimlik alanında yeni düzenlemelere gereksinim doğurmaktadır.

Ülkemizde bu yıl Dünya Veteriner Hekimleri günü kutlamaları 3.Türk Veteriner Hekimleri Kurultayı ile birlikte yapıldı.” diye konuştu.

Öztürkler, Ankara’da gerçekleştirilen kurultayın sonuç bildirgesinde öne çıkan konuları ise şöyle sıraladı:

1-Dünyada, tarım ve hayvancılığını geliştirmeden ekonomik kalkınmasını başarmış ülke yoktur. Bu gerçek dikkate alınarak, ülkemizde kişi başına düşen hayvansal ürün tüketiminin gelişmiş ülkelerdeki düzeye ulaşabilmesi için hayvansal üretim arttırılmalı ve hayvancılığın tarım içindeki payı yüzde 50’lere çıkarılmalıdır. Bunu sağlamak için hükümetlerden bağımsız “Sürdürülebilir Ulusal Hayvancılık Politikaları” oluşturulmalı; bu amaca ivme kazandırmak için de 2011 yılı “Hayvancılık Yılı” olarak ilan edilmelidir.

2- Günümüzde küresel pandemik tehditlere neden olan Kuş Gribi, Domuz Gribi, SARS gibi hayvanlardan insanlara bulaşan hastalıklarla (zoonozlar) mücadelede, sağlıklı yaşam için insanların vazgeçilmez temel hakkı olan gıda güvenliği ve güvencesi ile yaşanabilir ve sürdürülebilir bir çevrenin sağlanmasında veteriner hekimlerin rolü Mesleğimizi Stratejik bir konuma getirmiştir. Dolayısıyla, başlangıçta ön planda olan klasik veteriner hekimlik yaklaşımı, yerini sürü sağlığını ve işletme yönetimini öngören koruyucu hekimliğe bırakmıştır. Gelişmiş ülkeler, bu yaklaşımla ilgili plan ve projeleri uygulamaya koymuşlardır. Ülkemizde de ve yeni oluşturulacak kanunda Veteriner Hekimliğin statüsü bu çerçevede ele alınmalı ve düzenlenmelidir.

3- Değişen ve gelişen dünyada, veteriner hekimliği mesleğinin vizyonu da değişmiştir.  Çiftlikten – Sofraya Gıda Güvenliği, veteriner halk sağlığı, genetiği değiştirilmiş organizmalar, klonlama, kültür balıkçılığı, antimikrobiyel direnç, ev ve süs hayvancılığı, hayvan refahı, yaban hayatı vb. alanlar mesleğimiz açısından ön plana çıkmıştır. Eğitim kurumları, meslek örgütleri ve veteriner hekimler değişen bu rol modeli çerçevesinde kendilerini yenilemeli; stratejilerini ve çalışmalarını buna göre yapılandırmalıdırlar.

Ülkemiz hayvancılık işletmelerinin çoğunluğunu oluşturan küçük ölçekli işletmeler ile tarım ve hayvancılıkla geçinen ve artı değer üreten toplum kesimlerinin, küresel sermayenin karşısında yok olmadan yaşamlarını sürdürebilmesi için örgütlenmeleri desteklenmelidir.

4- Tarım ve Köyişleri Bakanlığında 3000 veteriner hekimin görev yapmasına karşın; 6000 dolayında muayenehane, poliklinik ve hastanede serbest çalışan klinisyen veteriner hekim sayısı 8500’e ulaşmıştır. Böylesine güçlü bir potansiyele sahip serbest veteriner hekimlerden, hayvan sağlığı ve gıda güvenliği alanında yürütülen kamu hizmetleri açısından “yetkilendirilmiş veteriner hekim” olarak yararlanılması için gerekli düzenlemeler yapılmalıdır.

5-Veteriner sağlık ürünleri ile ilgili firma, üretim, ruhsat, dağıtım, satış, güvenli kullanım, kayıt, izleme, ilaç güvenliği gibi son derece önemli süreçler, öngörülen düzenlemeler kapsamında olmalı; sahada kalite ve etkinlik kontrolleri yapılmalı; Bakanlıktaki veteriner sağlık ürünleriyle ilgili birim en az daire başkanlığı seviyesinde yapılandırılmalıdır. Veteriner ilaçlarının kontrol dışı kullanımının engellenmesi için üretici(ithalatcı), veteriner ecza deposu ve serbest veteriner hekim kanalıyla kayıt altında kullanımı sağlanmalıdır.

Öztürkler, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Veteriner aşı ve biyolojik ürünlerin üretim kalitesi ve izlenebilirliği açısından İİU (İyi İmalat Uygulamaları) ve İLU (İyi Laboratuar Uygulamaları) için gerekli mevzuat hazırlanmalı, resmi otorite oluşturulmalı ve denetçiler yetiştirilmelidir. “Çiftlikten sofraya gıda güvenliği” yaklaşımıyla hayvan kökenli gıdaların üretiminden tüketimine kadar gıda zincirinin her aşamasında veteriner hekim etkin olarak yer almalıdır. Bu amaçla Tarım ve Köyişleri Bakanlığında yeterli sayıda veteriner hekim istihdamı sağlanmalıdır.”

 • Yorumlar 0
  UYARI: Yazılan yorumlar hiçbir şekilde karsmanset.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Kars Manşet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0474 212 47 51 / 3 Hat 0545 325 81 44 / Reklam ve Haber İletişim harmankayagrup@gmail.com Faks : 04742124751